סער: אם איחוד ת"א ובת ים יתברר כאפשרי - נפעל לאיחוד רשויות נוספות

היום (ד') קיימה הוועדה שמינה סער לבחינת איחוד ת"א ובת ים את ישיבתה הראשונה ■ סער: המטרה להקטין את אי השוויון וליצור כמה שיותר רשויות איתנות" ■ בימים אלו נבחנת אפשרות לאיחוד רשויות נוסף בהסכמה, בצפון הארץ

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הגבולות שמינה שר הפנים גדעון סער, לבחינת איחוד הערים תל אביב ובת ים, קיימה היום (ג') בצהריים את ישיבתה הראשונה, בתל אביב. בפתח הישיבה קיים שר הפנים מסיבת עיתונאים קצרה, ובה אמר כי הוא מקווה שהוועדה תמצא כי איחוד כזה הוא מן האפשר. השר הדגיש כי אם אכן יתברר המודל שתציע הוועדה לביצוע האיחוד כישים ומוצלח, ניתן יהיה להשתמש בו בעתיד לצורך איחודים נוספים בין רשויות, בהן בין היתר רשויות נוספות באזור גוש דן. עוד חשף סער כי בימים אלו נבחנת אפשרות לאיחוד רשויות נוסף בהסכמה, בצפון הארץ.

"אם הוועדה תצליח להמליץ על איחוד מוצלח, יהיו לזה השלכות מעבר לאיחוד הספציפי הזה - כמודל", אמר סער, "בסופו של דבר צריך לבחון אילו יתרונות יוכלו לשאוב התושבים מאיחוד שכזה. אם לא הייתי חושב שיש לכך פוטנציאל, לא הייתי כולל את האופציה הזו בכתב המינוי". יש לציין כי מעבר לאפשרות של איחוד שתי הרשויות המקומיות, נכללה בכתב המינוי של הוועדה, שבראשה עומד ראש עיריית אשקלון לשעבר בני וקנין, גם בחינה של חלוקת הכנסות ביניהן.

גדעון סער

לדברי סער, "אני רואה חשיבות רבה בעבודת הוועדה שמתחילה היום את עבודתה. ההרכב שלה צפוי לכסות היטב את קבלת ההחלטות בתחום המוניציפאלי ובתחום התכנון. לוקנין ניסיון רב הן במגזר המוניציפאלי והן במגזר העסקי". עוד לדבריו, "בבסיס הפעילות שלנו בכלל שבונה מחדש את חלוקת ההכנסות בכל הארץ יש יעדי מדיניות, והם להקטין את אי השוויון ברחבי הארץ, ושכמה שיותר רשויות תהיינה רשויות איתנות שעומדות על רגליהן מבחינה כלכלית.

"אם הוועדה תיצור מודל פתיר זה יהיה פתח ליצירת איחודים נוספים, גם באזור המרכז. בסוף המטרה היא ליצור רשויות מקומיות חזקות, עומדות על רגליהן, ולבטל את הפער האדיר הקיים היום בין נרשויות מקומיות. כשיש פערים, המשמעות היא שרמת החינוך היא ברמה שונה, רמת ברווחה ברמה שונה וכן הלאה".

סער התייחס גם למסקנותיהן של ועדות הגבולות שמונו לדרום הארץ, אשר הוגשו לפני כשבועיים, ואמר: "עשינו מהלך היסטורי לפני שבועיים. העבודה נמשכה למעלה משנה אבל בסופו של דבר, עם כל המחלוקות ההיסטוריות, הגענו לפתרון נכון, לעידן שונה, ובהסכמה. אנחנו נכנסים לתהליך. יש שתי אפשרויות, או מהלך של איחוד, או חלוקת הכנסות".

בני וקנין

לגבי האפשרות לאיחוד מול אפשרות לחלוקת הכנסות בין תל אביב לבת ים, אמר סער כי "שתי האפשרויות קיימות בכתב המינוי. אני רואה ערך באיחוד. צריך ללכת בכיוון הזה, ויש עוד מקום בארץ שאנחנו בוחנים את זה לגביו. לא רק של רשויות קטנות יחסית. אבל איחוד צריך להיבחן, איך הוא יכול להצליח. בעבר הדברים נעשו בלי בניית מודל להצלחה. כמובן שחשוב מאד לבדוק מודלים גם מהעולם הרחב כדי להבין מה יכול להצליח".

מלבד וקנין, תכלול הוועדה גם את מנהלת מחוז תל אביב במשרד הפנים גילה אורון, את מנהל הרשויות המקומיות במשרד הפנים מרדכי כהן, ואנשי מקצוע נוספים. במהלך הארוע אמר וקנין כי "אעשה כל שביכולתי כדי לבצע עבודה יסודית. ההרכב הוא מצוין, ומשולבים בו אנשים שמתאימים לבדיקת הנושא. כל חברי הוועדה באו ללא דעות קדומות, בראש פתוח, על מנת לשמוע כמה שיותר, גם מעיריית תל אביב וגם מעיריית בת ים. הזמנו את העיריות כבר לישיבה הבאה, ובשאיפה גם את ראשי הערים. נזמין גם עיריות סמוכות נוספות, דוגמת ראשל"צ לשמוע את דעתן.

לגבי לוחות הזמנים אמר וקנין כי הוא "רואה תוכנית עבודה של שישה חודשים, אבל התאריך לא קדוש. אנחנו נהיה פתוחים לשמוע את דעותיהם של כל הנוגעים בדבר, ולנתח את הסוגיה בכל ההיבטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית