דיל חדש לקיבוצים עם המדינה: יוכלו לחכור לטווח ארוך את זכויות המגורים בשטחם

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את המלצות ועדת ליברמן להסדר חדש מול הקיבוצים, לפיו יוכלו האגודות להפוך לחוכרות ראשיות בשטח המגורים ולנהל בו מדיניות עצמאית ■ התנאי: הסדרת שימושים חורגים של עד עשרות מיליוני שקלים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (א') את המלצותיה של הוועדה בראשות מנהל המינהל בנצי ליברמן להסדר קרקעות חדש בין המדינה והקיבוצים, שצפוי להתווסף כחלופה נוספת על שני הסדרים קיימים. על פי ההסדר החדש שיוצע לקיבוצים שיהיו מעוניינים בכך, תוכלנה האגודות השיתופיות לחכור בהסכם חכירה ארוך טווח מרשות מקרקעי ישראל את כלל זכויות המגורים בקיבוץ, במטרה לשמר את אורח החיים הקיבוצי.

ההסדר החדש, המכונה "חלופת האגודה", אושר פה אחד. חלופה נוספת עליה המליצה הוועדה, לפיה תתאפשר בנייה חדשה בקיבוצים ללא תוספת תשלום למינהל ("חלופת הפיקדון") לא נדונה, לבקשת התנועה הקיבוצית, שלא אהבה שינויים של הרגע האחרון שנעשו בה, לדרישת היועץ המשפטי לממשלה.

את ועדת ליברמן מינה שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, על מנת שתגבש חלופה חדשה להסדר קרקעות בין המדינה לקיבוצים, מעבר להסדרי השיוך הפרטניים הקיימים, אשר בהם מתקשר חבר הקיבוץ בחוזה חכירה ישירות מול המדינה. זאת במטרה לשמר את השליטה בשטח המגורים בידי הקהילה הקיבוצית, ולמנוע מצב שבו, בעיקר במרכז הארץ שבו ערכי הקרקע גבוהים, רק בעלי הממון שיוכלו לעמוד בדמי היוון הקרקע הנדרשים על ידי המדינה, יוכלו להפוך לחברי קיבוץ.

על פי אותן המלצות, תהיה רשאית האגודה השיתופית של הקיבוץ לרכוש במרוכז את כלל זכויות המגורים שמקנה לקיבוץ תוכנית המתאר הארצית , בתנאי שלפחות 66% מחברי הקיבוץ מאשרים את המתווה. רכישה מרוכזת זו פוטרת את הקיבוץ מהחובה לשלם לרמ"י או לקבל את חתימתו בגין הקמת יחידות דיור בקיבוץ או בגין כל הסדר בין הקיבוץ לבין חבריו בנוגע ליחידות דיור אלו. דמי החכירה המהוונים שתידרש האגודה לשלם במסגרת ההסדר, צפויים לעמוד על כ-29% משוויה הריאלי של הקרקע.

ואולם גורמים רבים, הן בתנועה הקיבוצית והן מחוץ לה, מטילים ספק האם צפוי המתווה החדש להיות ישים, בפרט בקיבוצי אזור המרכז. יש לזכור כי רכישת כלל זכויות הבנייה, הן הממומשות והן העתידיות, בקיבוצים שבהם ערכי הקרקע גבוהים, היא משימה לא פשוטה שבה יתקשו קיבוצים רבים לעמוד. במידה רבה תלויה יכולתם הכלכלית של אותם הקיבוצים לעמוד בתשלום עבור הזכויות, במשך הזמן שתאות המדינה להקצות לפריסת התשלום.

צילום: גיל אליהו

"מצד אחד, ההחלטה תאפשר לקיבוץ לשמור על צביונו, ועל כך יש לברך", אומרת שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, אשר ייעצה לתנועה הקיבוצית בתהליך גיבוש ההחלטות. "מצד שני, גובה התשלום שנקבע בהחלטות עשוי להיות לא ישים, ואני צופה שייפתח כעת מאבק ל גובה התשלום".

נושא נוסף שעשוי להקשות לדברי בוגין על יישום ההחלטה, הוא תנאי מקדים שנקבע ליישום ההסדר, לפיו יסדירו הקיבוצים שיבחרו בחלופה זו את כלל השימושים החורגים הקיימים כיום בתחומי שטח המגורים של הקיבוץ, ואלו עשויים להגיע למיליוני שקלים, ובמקרים מסויימים אף לעשרות מיליונים. "על הקיבוצים להתארגן כבר כעת להגשת השגות בנושא", אומרת בוגין.

על אף המכשולים, בתנועה הקיבוצית ברכו בחום על ההחלטה שהתקבלה: "לאחר דחיות חוזרות ונשנות של הדיון בנושא, כמעט 20 שנה של מערכת יחסים לא יציבה בין רשות מקרקעי ישראל לבין התנועה הקיבוצית וחודשים ארוכים בהם עמדו הקיבוצים בעוטף עזה ובדרום בקו האש הראשון של מבצע "צוק איתן" קיבלה היום מועצת מקרקעי ישראל החלטה חשובה בנושא, לפיה תצא רשות מקרקעי ישראל משטח המגורים בקיבוצים אשר ירכשו את המגרשים המיועדים למגורים ויאפשרו לאלפי המשפחות הרוצות להיקלט לבנות את בתיהם בלא צורך בהיתרי בנייה מרשות מקרקעי ישראל וללא תשלום נוסף", נמסר בהודעת התנועה.עוד לדברי מזכ"ל התנועה איתן ברושי, "קבלת "חלופת האגודה" תאפשר לקיבוצים ברחבי הארץ לבחון מחדש את תהליכי השיוך עליהם החליטו בעבר ולהיכנס לתהליך מואץ של צמיחה וגדילה תוך שמירה על אופיו של הקיבוץ ועל מעמדה של האגודה בקרקע".

יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, אמר כי "הסדר הקיבוצים החדש הינו החלטה היסטורית שקיבלנו במטרה לשחרר את הבנייה בקיבוצים ולפתח את שוק הדיור. ההחלטה משחררת באופן מיידי אלפי יח"ד שהיו מוקפאות בפועל"

מנהל הרשות בנצי ליברמן אמר לאחר אישור המלצות הוועדה בראשותו כי "ההסדר החדש מאזן נכונה בין האינטרס הציבורי הכללי ובין הצורך לאפשר לקיבוצים להתפתח ולשמר את אופיים הקהילתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל