יולי שחור לקבלנים: ירידה של 17% ברכישת דירות חדשות לעומת יוני

נתוני הלמ"ס מעלים כי בשבעת החודשים הראשונים של השנה נרשמה נפילה של 22% ברכישת דירות לעומת התקופה המקבילה ב-2013

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

נפילה גדולה בכמות הדירות החדשות שנרכשות, עלייה גדולה בהיצע הדירות, עד כדי כך, שקשה לדבר היום על מחסור בדירות, כבעיה השורשית של שוק הדירות בישראל. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אודות ביקושי הדירות, בשבעת החודשים הראשונים של השנה.

הירידה ההחדה ביותר ברכישת דירות חדשות אירעה, שלא במפתיע, בחודש יולי, שבו החל מבצע צוק איתן, וענף הנדל"ן בכלל נקלע לקפאון. בחודש זה נרכשו 1,452 דירות, ירידה של כ-17% לעומת יוני. ואולם יולי אינו החודש הגרוע ביותר, מבחינת מכירת דירות חדשות; חודש מאי השנה היה גרוע אף יותר, שעה שנמכרו בו 1,253 דירות חדשות בלבד; בחודש של מבצע "עמוד ענן", בנובמבר 2012, נמכרו רק 1,355 דירות. ואולם הצפי, שמבצע צוק איתן ישפיע גם על האטה חריפה במכירות חודש אוגוסט, כך שבסופו של דבר, השפעתו תהיה רבה יותר מאשר עמוד ענן, מה גם שהשוק נקלע גם כך להאטה, עקב הציפיות להתקדמות הממשלה בכל הקשור לחוק מע"מ 0% .

ניתן כבר להתחיל לדבר על משבר כבד שעובר על הענף, ולא על משהו נקודתי. רמת המכירות שנרשמה בחודשים האחרונים, חזרה לרמות של תחילת 2009, בתקופה שאחרי המשבר העולמי, ושל המחאה החברתית שפרצה במחצית השנייה של 2011.

אבחון השוק, על פי מאפיינים גיאוגרפיים מעלה, כי בשבעת החודשים הראשונים של השנה, נרשמה ירידה במספר הדירות החדשות שנמכרו, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד במחוז המרכז (כ-30%), במחוז הדרום (כ-26%), במחוז הצפון (כ-22%), במחוז חיפה (כ-15%) ובמחוז תל אביב (כ-10%). במחוז ירושלים, לעומת זאת, נרשמה עלייה של כ-2%.

אתר בנייה בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד

כשמוכרים פחות דירות - מלאי הדירות הלא מכורות, או בפשטות הכמות המוצעת של הדירות – עולה. מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בסוף יולי 2014 הגיע לכ-27,240 דירות - גבוה ב-21.6% מזה שנרשם בסוף יולי 2013, וב-80% מהיצע הדירות שנרשם ב-2009. לפיכך, קשה להמשיך ולטעון, שמחסור בדירות הוא שגורם להמשך עליות המחירים.

מכלל הדירות החדשות שנותרו למכירה, כ-37% מוצעות למכירה במחוז המרכז, כ-16% - במחוז ירושלים, כ-14% - במחוז תל אביב, כ-11% - במחוז הדרום, כ-10% - במחוז חיפה וכ-9% - במחוז הצפון. בהשוואה לסוף יולי 2013, נרשמה עלייה של כ-107% במחוז הצפון, של כ-44% במחוז ירושלים, של כ-16% במחוז המרכז, של כ-15% במחוז חיפה, של כ-12% במחוז הדרום ושל כ-7% במחוז תל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008