המדינה מציעה פיצויים של עד 1.6 מ' ש' למשפחה בכפר שלם; התושבים: "ההצעה מרושעת"

כ–800 משקי בית הנכללים בהסדר יפוצו ב–1.3 מיליון שקל כל אחד, אך מאות משפחות נוספות נותרו מחוץ להסדר ■ התושבים זועמים: "ההצעה מרושעת. מתייחסים לתושבי כפר שלם משל היו עדר כבשים ולא בני אדם" ■ סך הפיצויים מוערך במיליארד שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הסדר פיצוי חדש של המדינה מול תושבי שכונת כפר שלם בתל אביב, לקראת מהלך מסיבי של פינוי־בינוי בשכונה, הושלם באחרונה. את ההסדר גיבש צוות בראשות סגן ראש רשות החברות, נסים סלמן, וזה אושר באחרונה על ידי הנהלת רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר).

ביום ראשון צפוי ההסדר להגיע לאישור מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. במקביל, החלו תושבי השכונה במחאה נגד ההסדר שגובש. במוצאי שבת הפגינו כמה עשרות מהם מול ביתו של שר האוצר, יאיר לפיד, ובבכוונתם לקיים הפגנות נוספות בימים הקרובים .

בתוך כך, שיגר ועד השכונה פניות לשרי האוצר, השיכון וכן אל ראש הרשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, שבהן כונה הסדר הפיצויים "מסמך מרושע".

שכונת כפר שלם בתל אביבצילום: דודו בכר

על פי הצעת ההחלטה, הזכאות לפיצוי צפויה להסתכם ב-1.3 מיליון שקל. עם זאת, רק כמות מצומצמת למדי של משפחות בשכונה, המקיימות שורת תנאים, זכאיות לפיצוי מלא. הזכאים הם בני דור שני או שלישי לתושבים שנרשמו בסקר אוכלוסין שנערך בשכונה ב-1976 כ"ראשי משפחה", 
שב-1996 היו בני 27 לפחות או נשואים. הורות לשלושה ילדים לפחות עשויה להגדיל את סכום הפיצוי ל-1.6 מיליון שקל - הפיצוי המקסימלי שיינתן. נכדים של ראשי משפחות שהם כיום רווקים שעברו את גיל 27 יפוצו על פי ההחלטה ב-330 אלף שקל, ונכדים נשואים יפוצו ב-350 אלף שקל.

במשרד האוצר מעריכים כי כ-800 משקי בית זכאים לפיצוי, כך שהפיצוי לו יהיה זכאים התושבים המפונים מהשכונה יסתכם בכמיליארד שקל. את כספי הפיצויים מתכננת המדינה לממן מכספי שיווק הקרקע שתתפנה ליזמים, שיקדמו בשטח פרויקטי פינוי־בינוי.

הצעת ההחלטה כוללת גם הגדרות לגבי מי שלא יהיו זכאים לפיצויים האמורים גם במקרה שעמדו בתנאים המוזכרים. כך, למשל, תישלל זכאותו של מי שיימצא לגביו כי הוא או בן/בת זוגו רכשו במהלך השנים דירה מחוץ לשכונה, וכך גם לגבי מי שכבר פוצו בעבר בגין פינוי מקרקעין בתחומי תל אביב־יפו. בנוסף, ההחלטה כוללת גם סנקציה שלפיה גובה הפיצוי יפחת ב-10% מדי שנה עבור תושבים שלא יחתמו עד תום 2015 על הסכמי הפינוי מול חברת חלמיש, המנהלת את הקרקע עבור המדינה.

"רשות החברות נוהגת כפיל בחנות חרסינה"

מפצים גם את הכבדים

מנגנון הפיצויים שנקבע על ידי המדינה התקבל בזעם רב בקרב ועד השכונה, ומאז שפורסם כבר נשלחו פניות מטעם הוועד לשר אריאל, המשמש גם יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ואל השר לפיד, הממונה על רשות החברות, שמלבד אישור המועצה - חתימתו תידרש להוצאת ההסדר לפועל.

תושבי השכונה מלינים על סכום הפיצוי, הזעום לטענתם, שכלל אינו מותאם לערכי הקרקע בשכונה כיום; על היקף הזכאות; וכן על שורת טענות קשות ברמה האישית המכוונות נגד סלמן, שלטענתם טירפד בשנים האחרונות כל ניסיון להגיע עמם להסדר.

בנוסף, פנה אתמול הוועד במכתב חריף אל ליברמן. "אנו תושבי כפר שלם המומים מהמסמך המרושע בחתימתך, שאמור להגיע למועצת המנהל לאישור. אנו מתפלאים כיצד נתת למסמך חד־צדדי כזה לעלות, בניגוד גמור להחלטות קודמות בנושא כפר שלם, תוך עקיפת ועדת המשנה שמונתה במיוחד לצורך כך, והתעלמות מבזה של הנחיית בג"ץ, שקבעה כי המדינה תיתן דעתה לשיתוף התושבים בקביעת הקריטריונים. מנסחי המסמך מתייחסים לתושבי כפר שלם משל היו עדר כבשים ולא בני אדם", כותבים חברי הוועד לליברמן.

הפגנת תושבי כפר שלם מול ביתו של יאיר לפידצילום: כרמן אלמקייס עמוס

לטענת התושבים, "הסכומים הנקובים במסמך נמוכים ריאלית באופן משמעותי מהסכומים שהוצעו על ידי חלמיש ב-2008 - הצעה שהוסרה מיד מהמדף עם חשיפתה. ההצעה הכספית רחוקה מרחק רב מסכום הפיצוי שאישר המינהל עצמו לתושבי שכונת הארגזים ב-1996 - דירת ארבעה חדרים חדשה ו-50 אלף דולר בערכי 1996".

במכתב אחר, שנשלח בשבוע שעבר ללפיד, התמקדו התושבים בעיקר בביקורת על רשות החברות, ובפרט בתפקודו של סלמן. לטענתם, פעל סלמן לסיום כהונתה של יו"ר דירקטוריון חלמיש, רחל תורג'מן, שפעלה למציאת פתרון מוסכם מול התושבים. "אל תוך נושא רגיש ונפיץ זה נכנסה רשות החברות בכלל, וסלמן בפרט, והתנהגה כפיל בחנות חרסינה".

"הלכנו מעל ומעבר לקראת התושבים"

מי שמנסה בימים האחרונים לפשר בין אנשי ועד השכונה והממשלה היא בת סיעתו של שר השיכון, ח"כ איילת שקד (ישראל ביתנו), המלווה, ביחד עם ח"כ דב חנין (חד"ש), את מאבק תושבי השכונה. על פי הצעתה, מועצת המינהל תדחה את הדיון בנושא לישיבתה הבאה, בעוד כחודש, ובינתיים ימונה גורם שינהל הידברות מול התושבים במטרה לבחון את טענותיהם.

שני המועמדים שהציעה שקד הם תורג'מן ויו"ר קק"ל, אפי שטנצלר. ואולם בשלב זה שר השיכון דוחה את ההצעה, ומבקש להעלות את הנושא להכרעה כבר בישיבה הקרובה של מועצת מקרקעי ישראל.שקד מסתייגת משלילתם המוחלטת של הקריטריונים על ידי אנשי השכונה. "אני חושבת שהקריטריונים המוצעים יכולים להיות בסיס לדיאלוג, וניתן לראות כיצד משפרים אותם", אמרה.

מלשכת שר השיכון והבינוי נמסר כי "לאחר עשרות שנים של חוסר בהירות ואי־מתן פתרון אמיתי לבעיה, הגיע הזמן לשים סוף לסחבת ולפתור את הנושא".

השר אריאל ציין כי "כחלק מפעילותי להגדלת היצע הדירות למגורים בכל רחבי הארץ, יש דגש להוספת אלפי דירות חדשות באזורי ביקוש, ובתל אביב בפרט. ההחלטה החדשה תיתן מענה לצורכי התושבים ותביא לבניית לפחות 1,800 דירות חדשות בתל אביב. מדובר בפתרון ראוי שמוכיח שהמדינה הלכה מעל ומעבר לקראת התושבים".

ממשרד האוצר נמסר כי "מדובר בטענות שווא נגד פקיד ציבור המבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר. הטענות נידונו בעבר במקומות שונים, כולל בוועדה לביקורת המדינה, ולא נמצא בהם ממש. נציגי התושבים מוזמנים בכל עת לרשות החברות כדי לדון בדברים".

מרשות מקרקעי ישראל לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית