בכיר במשרד הביטחון: החלוקה מחדש של הארנונה בנגב תפגע בתקציב הביטחון

בכיר במשרד הפנים: "אני מבין שמשרד הביטחון הוא עני ודל במשאבים, שהארנונה על נבטים תמוטט אותו. הם יוצרים מצג שווא"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

במשרד הביטחון מתנגדים להחלטתו של שר הפנים, גדעון סער, לערוך שינויים בשטחים המוניציפליים בנגב וליצור חלוקת הכנסות מחודשת מהארנונה שנגבית באזורי התעשייה באזור.

"מדובר מהלך מלאכותי לחלוטין, מכיוון שהרשויות אינן מספקות כל שירות שהוא לאף מחנה צה"לי ובכלל זה לבסיס צה"ל בנבטים. מצב זה אינו עומד להשתנות גם לאחר הסיפוח שעליו החליט משרד הפנים, כך שמדובר במהלך שכל תכליתו - הגדלת ההכנסות של רשויות אלה על חשבון תקציב הביטחון", אומרים במשרד הביטחון.

גורם במשרד אמר כי הצעד עלול אף לגרום לפגיעה בביטחון המדינה, מכיוון שלצורך חישוב הארנונה ייאלצו בסיסים צבאיים לחשוף מידע תכנוני בפני הרשויות המקומיות. "כל הפניות של משרד הביטחון להקפיא את עבודת הוועדות בנוגע למחנות צה"ל, לפחות עד לגיבוש פתרון ביחס לאופן גביית הארנונה מהמחנות - נענה בשלילה או לא הושב כלל", טען הגורם.

למשרד הביטחון טענות רבות על שיטות חישוב הארנונה הנהוגות כיום על בסיסי הצבא. המשרד משלם יותר מחצי מיליארד שקל בשנה לרשויות המקומיות בישראל בגין תשלומי ארנונה על שטחי מחנות צה"ל - וזאת על אף שהרשויות אינן מספקות לבסיסים כל שירות.

גדעון סער

לדברי הגורם במשרד הביטחון, "הארנונה המשולמת על ידי משרד הביטחון היא מופרזת, ומבוססת על יצירת עיוותים רבים, שנועדו להגדיל את הכנסות הרשויות המקומיות מבסיסי צה"ל. דוגמאות לא חסרות: על מתקני האחסנה המשמשים כחניון של מטוסי קרב, רשויות מקומיות מחייבות ארנונה כאילו היה חניון מסחרי או מחסן לשימושים מסחריים, כי אף אחד אף פעם לא קבע מה התעריפים שמשרד הביטחון צריך לשלם על השימושים המיוחדים רק לו.

"האופן שבו מתנהל השוק הפרוע של חיוב מערכת הביטחון בתשלומי ארנונה בשנים האחרונות - רק מוכיח ומעצים את העיוות. משרדי הממשלה ובעיקר משרד הפנים לא הסכימו עד כה לפתור את העיוות, על ידי הסדרה של אופן גביית הארנונה ממתקני מערכת הביטחון. כתוצאה מכך, המצב הפרוע נמשך, כשכל רשות מחייבת בתעריף שונה ובסיווג ש'מתחשק' לה. מה תעריף ארנונה על בונקר? או על האנגר של F16? או על חניון טנקים?"

בכיר במשרד הפנים דחה את הטענות של משרד הביטחון. לדבריו, "בסופו של דבר, מתוך ארנונה כוללת של 72 מיליון שקל, רק בסיס נבטים, שישלם 22 מיליון שקל, רלוונטי, משום שיתר הבסיסים היו אמורים לשלם ארנונה ממילא. אז מה משנה למשרד הביטחון למי הם משלמים? או שלא רצו לשלם ארנונה גם על עיר הבה"דים?

"אני מבין שמשרד הביטחון הוא משרד עני ודל במשאבים, שהארנונה על נבטים תמוטט אותו, אבל במלוא הרצינות - הם יוצרים מצג שווא ושולפים טענות לא ענייניות. אין קשר בין תשלום ארנונה לבין שירותים מוניציפליים, ואת זה כבר קבע בית משפט בעבר. טענות אחרות שלהם הם הכנסת ויכוחי מאקרו לוועדות על הנגב, וזה באמת לא ענייני".

תכנית החלוקה מחדש של סער

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"