משה דץ: הכוונה לשמר בניין בחיפה תגרום לי נזק של 11 מיליון שקל

דץ, מבעלי המבנה, תכנן להוסיף עוד קומות, אך ההכרזה עליו כבניין לשימור לא מאפשרת את מימוש התוכנית ■ עיריית חיפה: "קביעת מדיניות תכנונית למתחם בעל ערך שימור היא משימה מרכזית בעבודת מוסדות התכנון"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

הזמר והשחקן משה דץ, ובעלים נוספים של מבנה ישן בחיפה הגישו בשבוע שעבר עתירה מינהלית נגד ועדת השימור העירונית, שמתכוונת להכריז על הבניין כמבנה לשימור. בעקבות הכרזה זו, דץ ושותפיו טוענים כי ייגרם להם נזק של כ-11 מיליון שקל.

דץ ואחיו, ליאור ואילן, מחזיקים עם שלושה שותפים נוספים בניין ברחוב רציף פנחס מרגולין בשכונת בת גלים. לאורך הרחוב נמצאים מבנים ישנים, שהוקמו בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, שצורתם האדריכלית הייחודית, המיקום בקו ראשון לים והמחירים הנמוכים יחסית שלהם, קסמו למשקיעים ולקבוצות רכישה שהתכוונו להקים במקום פרויקטים שישלבו את המבנים הישנים עם מבנים חדשים.

רויקט מרגולין, חיפה צילום: הדמיה: שניאק אדרי

המבנה, ברציף מרגולין 45, הוא בן קומה אחת ועומד על מגרש בשטח 870 מ"ר. היזמים ביקשו להוסיף מעל קומה זו ארבע קומות מגורים באמצעות ניצול זכויות מכוח תמ"א 38 (תוכנית ארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה) ואולם ועדת השימור מבקשת לקבוע בשכונת בת גלים מדיניות שלפיה לא יאושרו בקשות להיתר בנייה לפי תמ"א 38 או בקשות שבהן נבנה מבנה נוסף מעל מבנה קיים, שזו בדיוק כוונת היזמים במקרה זה.

על פי העתירה של דץ ושותפיו, שהוגשה באמצעות עו"ד אורי שילה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוועדה לשימור אתרים חורגת מסמכותה בכך שהיא מגבילה את זכויות הבנייה על המגרש ומטילה על הנכס שבבעלותם מגבלות של שימור בשעה שלשכונה אין תוכנית שימור. להערכת התובעים, מגבלות השימור ימנעו מהם לממש את תוכניתם להוסיף מבנה מעל הנכס הקיים, על פי זכויות קיימות וזכויות מכוח תמ"א 38. לטענתם, הנזק שנגרם להם נאמד ב-11 מיליון שקל.

לפי העתירה, תהליכי התכנון של הבניין החלו ב-1995, אז החליטה ועדת השימור של העיר לכלול את הבניין ברשימת הנכסים המיועדים לשימור, ואולם הוועדה המקומית מעולם לא הכינה תוכנית שימור. ב–2008 פנו נציגיהן של הוועדה המקומית ושל ועדת השימור לוועדה המחוזית והודיעו לה כי הן רוצות לקדם תוכנית בינוי בשכונה שתבטיח שימור של מבנים בעלי ערך ארכיטקטוני והיסטורי.

בהחלטה מאותה שנה אישרה הוועדה המחוזית לקדם את התוכנית במשך שלוש שנים - שתמו ביוני 2011. לטענת התובעים, הוועדה זנחה את הרעיון לקדם תוכנית שימור.

משה דץ

לטענת בעלי המגרש, הם החלו לקדם תוכנית בינוי שאושרה על ידי ועדת השימור ב-2008 ו-2009. הוועדה המקומית אישרה את התוכנית בדצמבר 2012. במשך התקופה אושרה תוכנית המתאר הארצית, תמ"א 38, ובעלי המגרש בחרו להגיש בקשה להיתר בנייה שתואמת את תוכנית הבינוי וזהה לה בכל האלמנטים של שימור המבנה המקורי - אלא שהיא משלבת עקרונות מתמ"א 38. הבקשה להיתר בנייה הוגשה לוועדה המקומית באפריל 2014, אך זו לא קיימה דיון בעניין.

בפועל, מאז ההחלטה להכין תוכנית שימור לסביבה חלפו לטענת העותרים כ-20 שנה, ובפועל לא נעשה דבר. לאור זאת, הניסיון להכריז על המבנה שלהם באופן פרטני כמבנה לשימור - אינו חוקי, ולטענת משפחת דץ, הסיבה האמיתית לאי אישור תוכנית שימור היא חשש של עיריית חיפה מתביעות פיצויים מצד כל בעלי הנכסים בשכונת בת גלים.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "קביעת מדיניות תכנונית למתחמים בעלי ערכי שימור היא משימה חשובה ומרכזית בעבודת מוסדות התכנון והבנייה. דין הניסיון להתערב בשיקול הדעת ובסמכויות מוסדות התכנון והבנייה כמו גם הניסיון למנוע את כינוסה של ועדת השימור - להידחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"