החילונים באו, ומחיר הקרקע בחריש הוכפל

חריש היתה סמל למאמץ הממשלתי לקדם דיור בר־השגה, אך הביקוש הזניק את מחירי הדירות בעשרות אחוזים בתוך שנה ומחיר הקרקעות זינק פי 2.5 ■ היזם חנן מור: "ברגע שהעיר שינתה את ייעודה לחילונית ודתית־לאומית, החל ביקוש גדול"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ניתן לעשות מאמצים ממשלתיים להוריד את מחירי הקרקעות כדי לקדם דיור בר השגה, אך מרגע שהקרקעות עוברות להיסחר בשוק הפרטי - עקרונות השוק מחליפים את יעדי הממשלה. כך בדיוק קורה כיום בישוב חריש, שהופך בימים אלה לעיר.

מאז החל שיווק הקרקעות בעיר היא היתה סמל לדיור זול לצעירים, אלא שהמחירים בה לא נותרו נמוכים. בשבוע שעבר רכשה חברת חריש הירוקה מחברת רייסדור 13.3 דונם בעיר ב-10 מיליון שקל - לאחר שרייסדור עצמה רכשה את המגרש בינואר 2013, כחלק ממכרז של רשות מקרקעי ישראל, תמורת 3.9 מיליון שקל בלבד.

כ-5,000 דירות נמצאות כעת בהליכי תכנון ובנייה בחריש - בידי חברות נדל"ן, קבוצות רכישה ועמותות בנייה. לפי תוכנית המתאר לעיר, ב-2016-2014 ישווקו קרקעות לבנייה של 6,000 דירות נוספות.

היישוב חריש

חברת חריש הירוקה, שמנוהלת על ידי בני המקום חמי בר־אור ונועם הלל, בשיתוף עם חברת אילה א.ג.מ בניהולם של תא"ל (מיל') איתן לוי ואל"מ (מיל') ג'קי סוויסה, כבר פועלת באמצעות שלוש עמותות קודמות, שחברים בהן כ-1,400 רוכשים. הפרויקט הנוכחי, חריש הירוקה מערב, יכלול 128 דירות בשמונה מבנים בני שש קומות, ובהם דירות ארבעה, חמישה ושישה חדרים, דירות גן, מיני־פנטהאוזים ופנטהאוזים. מהחברה נמסר כי הפרויקט צפוי להיות מאוכלס בתחילת 2017.

בתוספת של 8.23 מיליון שקל עלויות פיתוח, יגיע סך עלויות הקרקע והפיתוח לרמה של 144 אלף שקל ליחידת דיור - לעומת רמה ממוצעת של כ-100 אלף שקל הוצאות קרקע ופיתוח לפני כשנה וחצי.

"אנשים הבינו 
שקורה כאן משהו"

מכיוון שמשקל הקרקע בחריש נמוך יחסית למחיר הדירה, עליות מחירי הדירות היו צנועות יותר מהעליות במחירי הקרקע והפיתוח. בתחילת 2013, מחירי דירות ארבעה חדרים היו 700-620 אלף שקל, ואולם כיום המחירים לחברי עמותות בנייה עלו לרמה ממוצעת של כ-750 אלף שקל. אמנם חריש הירוקה מצהירה כי מחיר דירת ארבעה חדרים בשטח 93 מ"ר עם מרפסת בגודל 12 מ"ר יחל ב-707 אלף שקל, אך רוב הדירות בפרויקט יעלו יותר. עמותות בנייה אחרות שפועלות בחריש מדברות על מחירים של כ-760 אלף שקל לדירות ארבעה חדרים - בדומה למחירים ששולמו לפני שנה וחצי עבור דירות חמישה חדרים קטנות ביישוב.

כשמדובר בחברות קבלניות, המחירים גבוהים אף יותר. לפי נתוני משרד השיכון, ברבעון הראשון של 2013 הגיעו מחירי דירות ארבעה חדרים חדשות בחריש ל-639 אלף שקל, ואילו ברבעון הראשון של השנה הם כבר הגיעו לכ-836 אלף שקל, עלייה של כ-30% בתקופה של שנה. חברת היילנד, המשווקת את פרויקט סוהו בחריש של ג'יי הנדסה, החלה לשווק בחודשים האחרונים דירות ארבעה חדרים לפי מחיר התחלתי של 780 אלף שקל, ואולם מאז המחירים עלו. סמנכ"ל השיווק בהיילנד, אסף כהנר, מדבר על עלייה לרמות של 850 אלף שקל ומעלה. ג'יי הנדסה עצמה מוכרת דירות 4 חדרים ב-860 אלף שקל.

כהנר טוען שבעוד הקרקעות המוזלות נמכרו בעיקר בסבב המכרזים הראשון של רשות מקרקעי ישראל, חריש מיישרת בהדרגה קו עם סביבתה. "הנתונים פשוטים מאוד. מיקום היישוב בקרבת צירי תנועה, הסמיכות לכביש 6, ההשקעות המאסיביות של המדינה בתחום הפיתוח היישובי בהיקף של מאות מיליוני שקלים והכוונות להקים במקום אזור תעשייה ולהכניס את הרכבת - יצדיקו לכל הפחות השוואה של מחירי היישוב עם מחירי הדירות בסביבה, כפרדס חנה וחדרה, כך שדירת ארבעה חדרים ביישוב עשויה להגיע בשנה הקרובה גם לקו מיליון השקל".

חנן מור, מנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת חנן מור, שאף היא פועלת בעיר, מספר כי החברה החלה רק באחרונה במכירת דירות, והיא נוקבת במחירים של 900 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים, ואולם מעניקה הנחה של 40 אלף שקל לרוכשים הראשונים. "מה שקרה בחריש, זה ברגע שאנשים השתכנעו שהעיר שינתה את ייעודה מעיר חרדית לעיר פלורליסטית, חילונית ודתית־לאומית, החלו לנהור אליה ביקושים גדולים. קשה במדינה למצוא דירות במחירים כאלה, ולכן הם הגיעו לכאן. גם ההבנה שקורה כאן משהו, ועבודות התשתית והפיתוח בעיר, כולל מבני הציבור והחינוך החלו עזרה", הוא אומר.

האם המחירים בעיר ימשיכו להמריא כפי שמשערים אנשי הנדל"ן הפועלים בה? מבחן להוכחת התזה הזאת יגיע ככל הנראה בעוד כחודשיים. לפני כחודש הוציאו משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל מכרז חדש להקמת 460 דירות בחריש. עקב מבצע צוק איתן, המכרז נדחה לפחות שלוש פעמים, ונכון לעכשיו מיועד להיסגר בסוף אוקטובר. המחיר שאותו ינקוב הזוכה במכרז זה יקבע את המשך המגמה של מחירי הדירות ביישוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"