קק"ל מכריזה עצמאות: נערכת להתפצלות מהמדינה - ולהשבת קרקעות לידיה

בקרן טוענים ל"הפרות החוזרות ונשנות" של הסכם האמנה מצד הממשלה, וכי היא מנסה להלאים את הארגון ■ בין היתר דורשת קק"ל, המחזיקה ב-12% מקרקעות המדינה, להגדיל את מספר נציגיה במועצת מקרקעי ישראל ולהסדיר חובות של מיליארדי שקלים שלטענתה המדינה חייבת לה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בישיבת ממושכת שנערכה אמש בירושלים החליט דירקטוריון קק"ל להיערך להיפרדות מרשות מקרקעי ישראל (רמ”י), המנהלת כיום את אלפי הדונמים שבבעלות קק"ל, ולסיומה של האמנה ההיסטורית בין הארגון ומדינת ישראל. זאת, על רקע מה שמגדירים בקק"ל כ"הפרות החוזרות ונשנות" של הסכם האמנה מצד ממשלת ישראל, וטענות בדבר ניסיונות של הממשלה להלאים את הארגון.

"בקק"ל סבורים כי הניסיונות להלאים את קק”ל ולהפכה לכלי ממשלתי, המשרת את תפישת 'מדינת כל אזרחיה', הם חציית קו אדום, לא חוקיים, פוגעים באינטרסים של התנועה הציונית ומנוגדים לעקרונות עליהם קמה קק”ל לפני 113 שנים, ואשר להם היא מחויבת מתוקף תקנון קק"ל", אמר אתמול גורם בארגון ל–TheMarker. עוד ציין הגורם כי לקק"ל טענות קשות נגד מועצת רמ”י על חוסר ההיגיון החברתי בניהול המקרקעין, פגיעה בעקרונות חברתיים וציוניים של התיישבות בפריפריה, והפעלת מדיניות פוגענית המעדיפה אזורי ביקוש על פני חבלי ארץ אחרים.

כיום מחזיקה קק"ל ב-12% מסך קרקעות המדינה, ובעיקר במרכז הארץ נחשב שיעור הקרקעות שבידיה לגבוה יחסית. אם אכן תחליט קק"ל על הפרדת כוחות מהמדינה עשוי מהלך זה לפגוע משמעותית במאמצי המדינה בשיווק הקרקעות, שכן זו תאבד שליטה על נתח ניכר בקרקעותיה. גם אם תקים קק"ל מנגנון שיווק עצמאי משלה, יש להניח כי זמן מסויים יחלוף עד שזה יחל לתפקד באופן שוטף ויעיל. לפיכך צפוי מהלך שכזה דווקא בעת הזאת להוסיף לבלבול ולחוסר הוודאות השוררים כיום בשוק הדיור גם כך.

יו"ר קק"ל הקודם, אפי שטנצלר

ייתכן שהחלטת הדירקטוריון באה בתגובה למספר מהלכים שאותם מקדמת הממשלה בימים אלו, שבקק"ל מאוד לא אוהבים. במשרד האוצר למשל, נערכים למיסוי חלק מרווחי העתק שמפיק הארגון ממכירת והחכרת קרקעות, המוערכים בכמיליארד שקלים בשנה. בנוסף לכך, לפני כשלושה חודשים נבלמה הצעת חוק של שרת המשפטים ציפי לבני, להכפפת קק"ל למבקר המדינה, בוועדת השרים לחקיקה. ואולם בינתיים פועלים במשרד להגברת השקיפות בקק"ל בדרך עקיפה, באמצעות הגדרת הארגון כ"חברה לתועלת הציבור" המחויבת בדיווח.

מקק"ל נמסר כי במהלך ישיבת הדירקטוריון, הוצגה בפני החברים תוכנית להיפרדות הארגון מהמדינה, על השלכותיה. עם זאת, הדירקטוריון טרם קיבל החלטה אופרטיבית על היפרדות. על פי ההחלטה שהתקבלה, הסמיך הדירקטוריון את יו"ר הקרן, אפי שטנצלר, לדרוש מהמדינה לתקן את ההפרות באמנה. בין הצעדים שדורשת הקרן להגדיל את מספר נציגי הארגון במועצת מקרקעי ישראל משניים לחמישה, וכן להסדיר חובות של מיליארדי שקלים שלטענת הקרן המדינה חייבת לה.

על פי האמנה בין קק"ל למדינה, שנחתמה ב–1965, מדי חמש שנים יוכל כל אחד מהצדדים להודיע על רצונו לסיימה ולהתנתק מהצד השני, כאשר "נקודת היציאה" הבאה היא ינואר 2015. כדי לסיים את ההתקשרות תצטרך הקרן להודיע באופן רשמי למדינה על רצונה לסיים את ההסכם. יש להדגיש כי החלטה שכזו טרם התקבלה, וכי כדי לקבלה תתכנס פעם אחת נוספת.

בלשכת שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל לא הופתעו מהחלטת הדירקטוריון, ומסרו בתגובה כי ילמדו את ההחלטה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי