כך נהפכה העיר חריש למוקד של מינויים פוליטיים וקרבות שליטה

בליכוד ובבית היהודי מזהים את הפוטנציאל הגלום בעיר החדשה, הכולל תקציבים עצומים ועשרות משרות: שר השיכון ניסה לדחוף את 
יו"ר מועצת יש"ע לשעבר לתפקיד בכיר ביישוב, ושר הפנים הדיח את מנהל ההקמה המוערך והצניח לתפקיד את שר הליכוד לשעבר דוד מגן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

באזור שבו מתוכננת לקום בשנים הקרובות העיר החדשה חריש, כקילומטר דרומית למחלף עירון שממערב לוואדי ערה, נשמע ברמה זה כמה חודשים שאון הטרקטורים והמשאיות. לקראת הקמתה של העיר מבוצעות עבודות פיתוח ותשתיות בקצב מהיר, שאינו נחשב לשגרתי במיזמים שמקדמת הממשלה, לשמחתם של היזמים ועמותות הבנייה הפועלות במקום.

אין זה מקרה. לפרויקט ההקמה של חריש היה בחמש השנים האחרונות בעל בית שזכה לתשבחות מקיר לקיר - יו"ר הוועדה המיוחדת שהוקמה לעיר, יגאל שחר. בידי ועדה זו רוכזו סמכויות רבות הקשורות להקמת העיר, בהן סמכויות התכנון המקומיות והמחוזיות, כולל קביעת התוכניות התחבורתיות, הקמת מבני המגורים ומבני ציבור, תכנון השטחים הפתוחים ומתן ההיתרים לבנייה.

"זה היה האדם הנכון במקום הנכון", תיאר השבוע אחד היזמים הפועלים במקום. "בולדוזר שמצליח עם שלוש עובדות לעשות מה שעיריית תל אביב לא עושה עם 150 עובדים". מקור אחר תיאר אותו כ"אדם עם הרבה רצון לעזור, הרבה מאור פנים. זו הסיבה שבחריש יש כבר כיום הרבה עבודות בשטח". גם שיחות עם גורמים נוספים, בהם ראש המועצה הנוכחי, יצחק קשת, העלו כי קיים קונסנזוס לגבי יכולותיו של שחר.

הישוב חרישצילום: אייל טואג

אלא שעל שר הפנים, גדעון סער, הביקורות החיוביות להן זכה שחר לא עשו רושם, אם היה מודע להן. לפני כשלושה שבועות, בהליך בזק, התבשר שחר על סיום מיידי של תפקידו, ואל המשבצת שפינה הוצנח חבר הכנסת והשר לשעבר דוד מגן. המינוי לתפקיד לא נעשה באמצעות מכרז או ועדת איתור אלא הונחת על העיר וגורמי הנדל"ן הפועלים בה באחת.

"עזיבה מוחלטת של שחר תגרום לנזק"

מגן כיהן כראש עיריית קריית גת לאורך עשור, בשנים 1976–1986. ב–1981 נבחר לראשונה לכנסת מטעם הליכוד, וב–1990 מונה לשר הכלכלה והתכנון בממשלת שמיר. בשנותיו בפוליטיקה נחשב מגן חבר במחנה דוד לוי, וב–1995 פרש יחד עמו מהליכוד כדי להקים את מפלגת גשר. בעת חבירת לוי למפלגת העבודה בבחירות 1999 התפצלו דרכיהם. מגן הצטרף למפלגת המרכז, שבה כיהן כח"כ במשך חלק מהקדנציה, עד 2003. ב–2008–2011 כיהן מגן יו"ר חברת הדיור הציבורי עמידר. מבדיקה שערך TheMarker עולה כי כיום מגן אינו חבר מרכז ליכוד, וככל הנראה אינו חבר רשמית במפלגה כלשהי.

אף שלמגן רקורד של כהונה רבת שנים כנבחר ציבור במסגרות שונות, קשה לומר שדווקא תחומי התכנון והבנייה בולטים בו. גם כהונתו בתפקיד הרלוונטי ביותר לתחום - ראשות עיר - תמה לפני קרוב ל–30 שנה.

שר הפנים, גדעון סערצילום: אלכס קולומויסקי

לשאלה מדוע מונה דווקא מגן לתפקיד יו"ר הוועדה המיוחדת, נמסר ממשרד הפנים: "שר הפנים מינה את מגן לעמוד בראש ועדה מיוחדת להקמת העיר חריש, וזאת במטרה לזרז את הקמתה לרווחת התושבים. מינוי זה מהווה צעד חשוב בפעילות משרד הפנים שנועדה לקדם את הקמת העיר חריש באופן היעיל והמקצועי ביותר. מגן שימש ראש עיריית קרית גת במשך עשר שנים וכיהן בתפקידים ממלכתיים חשובים ובכלל זה: שר הכלכלה והתכנון, יו"ר ועדת המשנה לתעשיות הביטחוניות ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה".

פנייה אל מגן נענתה על ידי אשת יחסי ציבור שנשכרה לאחרונה עבור הוועדה, שלא ידעה להוסיף פרטים מעבר למה שמסר משרד הפנים. עם מגן עצמו לא הצלחנו לשוחח.

לשאלה שהופנתה למשרד הפנים מה היו הסיבות שהובילו לסיום כהונת שחר לא קיבלנו תשובה, וכנראה לא במקרה. עם זאת, גם במשרד הפנים הבינו שיש גבול לכל תעלול, והותירו את שחר בתפקיד יועץ לוועדה, ובתפקיד זה הוא צפוי להמשיך ללוות אותה כמה חודשים. "בסופו של דבר מדובר באדם היחיד שיודע מה קורה כיום בעיר. הבינו שעזיבה מוחלטת שלו תגרום יותר מדי נזק", העריך אחד היזמים.

החילונים חסמו 
את הבית היהודי

דוד מגןצילום: אתר כנסת ישראל

מינוי מגן הוא רק הפרק האחרון בסיפור המאבק הפוליטי המתעצם סביב העיר העתידית חריש. שני הצדדים המרכזיים במאבק הם מפלגות הליכוד והבית היהודי. כיום חריש הוא יישוב כפרי המונה כמה מאות משפחות וכ–1,000 איש בסך הכל. בהתאם, המועצה המקומית מונה, מלבד ראש המועצה, צוות מצומצם למדי של כעשרה עובדים. בכל יישוב אחר בסדר גודל שכזה לא היו אמורות ההתרחשויות הפוליטיות לרכז עניין בקרב מי שאינו נמנה עם תושבי המקום, ודאי שלא שרי ממשלה.

לא כך במקרה של חריש, שבניגוד ליתר היישובים הכפריים נהפכת בימים אלה לעיר. כבר החלו העבודות לבניית 4,700 הדירות הראשונות, ובטווח של כעשור ימנה היישוב כ–60 אלף איש, כלומר, האוכלוסייה צפויה לגדול פי 60. בתוך כך, יוזרמו לעיר תקציבים עצומים ועשרות משרות חדשות יאוישו, כאשר המועצה המנומנמת תזכה לתקני כוח אדם כשל עירייה לכל דבר - כולל מנכ"ל, סמנכ"ל, מהנדס עיר וועדת תכנון עצמאית, ומנהלי אגפים ומחלקות.

אין להתפלא אם כן, שביום הבחירות לראשות המועצה הופיע ביישוב לא אחר משר השיכון אורי אריאל, ושהה בו שעות ארוכות כדי לעשות נפשות למען מועמד הבית היהודי, שלמה קליין. השתדלותו לא הועילה, ובסוף המערכה ניצח דווקא יצחק קשת – חסיד ברסלב ואיש ליכוד, שהצליח לרתום לטובתו את הציבור החילוני ששימש לשון מאזניים במאבק.

ואולם, בכך לא תמו מאמצי שר השיכון ביישוב. בהמשך הדרך החל אריאל לקדם מהלך של הקמת מינהלת הקמה לעיר, כפי שנעשה בעבר במהלכי הקמה לערים חדשות דוגמת כרמיאל ומודיעין.

לתפקיד יו"ר המינהלת, שאמורה היתה לרכז את עבודת משרדי הממשלה בהקמת העיר החדשה, לרכז את התקציבים ולפרסם מכרזים, קידם אריאל את אחד המנהיגים הבולטים של מפעל ההתנחלות בעשורים האחרונים, מנכ"ל מועצת יש"ע וראש מועצת מטה בנימין לשעבר פנחס ולרשטיין.

פעם נוספת החל קרב כיפופי ידיים, כאשר הפעם נפתחה החזית ישירות מול משרד הפנים והעומד בראשו - סער. לדברי גורם ביישוב, "התחיל קרב בין משרד הפנים למשרד השיכון, ותוך כדי כך התחיל לצוץ שמו של דוד מגן כמי שיעמוד בראש המינהלת מטעמו של סער, בלי שאף אחד מבין למה".

תוך כדי המאבק החל גם קשת, ראש הרשות הטרי, להפעיל לחצים על משרד הפנים לביטול המינהלת, שהקמתה היתה מותירה את הרשות בראשותו חסרת סמכויות למעשה. מאמציו נשאו פרי, ועצם הקמת המינהלת טורפדה על ידי שר הפנים סער.

אלא שעל אף ביטול הקמת המינהלת, קידומו של מגן לתפקיד בכיר ביישוב לא התפוגגה יחד עמה, וזו הובילה לבסוף למינויו לראש ועדת התכנון במקום שחר.

בשיחה עם TheMarker בירך ראש הרשות המקומית, קשת, על טרפוד יוזמת הקמת המינהלת. "במודיעין לא היתה רשות מקומית בעת הקמת העיר, ולכן היתה לגוף שכזה הצדקה. כאן, להבדיל, יש כבר רשות מקומית ואני מברך את משרדי הפנים והאוצר שהבינו והסכימו לעמדה שלנו", אמר. לדברי קשת, על פי הסיכומים עם האוצר צפויים לעבור לידי הרשות כ–2 מיליארד שקל בשנים הקרובות במסגרת המהלך להפיכתה לעיר.

על מגן אמר קשת כי "מדובר באדם ישר, ראוי ובעל יכולות". גם קשת לא ממש הצליח להבין את הסיבה לשינוי. "אני מעריך את שחר מאוד, והיה בינינו שיתוף פעולה פורה. הדברים קרו בקצב מדהים והבאנו את העיר למקומות טובים".

ולא נראה לך שההדחה באמצע התהליך תביא לפגיע בקידום העיר?

קשת: "תראה, האמת שהוועדה המיוחדת כבר עשתה את רוב העבודה. מה תכל'ס עוד נשאר? בעיקר הוצאת היתרי בנייה, כמו כל רשות מקומית. לכן קיבלתי בברכה את דוד מגן, ואני סומך על שר הפנים שהוא יודע מה הוא עושה".

במשרד השיכון העדיפו לא להתייחס לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"