משרדי האוצר והשיכון מתכננים: הקמת רשות להתחדשות עירונית

הגוף החדש אמור לפעול להסרת חסמים בתחום ולהתערב במקרים שבהם כשלים בשוק מונעים קידום פרויקטים של פינוי־בינוי ■ 
בכיר באוצר: "אין עתיד לתחום הדיור, אלא בהתחדשות עירונית" ■ אתמול הסתיים שלב ההריסה בפרויקט הפינוי־בינוי הראשון בישראל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הממשלה צפויה להחליט בימים הקרובים על הקמת רשות חדשה להתחדשות עירונית - כך נודע ל–TheMarker. את המהלך מגבש בימים האחרונים משרד האוצר בשיתוף משרד השיכון.

ההחלטה צפויה לעלות לדיון בקבינט הדיור הקרוב, שצפוי להתקיים בעוד שבועיים. לפי התכנון, השר הממונה על הרשות יהיה שר השיכון, שיוסמך לנהל אותה יחד עם מליאה שתורכב מנציגים של כל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בהצעת ההחלטה נכתב כי "מטרת הרשות תהיה לפעול לשחרור חסמים בתוכניות להתחדשות עירונית", וכן מפורט כי היא תפעל לשדרג שכונות ותיקות ומרכזי ערים, לייעל את השימוש בקרקע ולהגדיל את היצע יחידות הדיור. לפי ההצעה, בנוסף לאחריות של שר השיכון תוקם מליאה שתפקח על פעילות הרשות, שבה יהיו חברים נציגים מטעם משרדי השיכון, ראש הממשלה, האוצר, המשפטים, הגנת הסביבה, הפנים ורשות מקרקעי ישראל. לרשות ימונה מנכ"ל, ומתחתיו יוקמו אגפים שונים, כשאת המבנה המדויק תקבע נציבות שירות המדינה, יחד עם משרד השיכון ואגף התקציבים של משרד האוצר.

הריסת הבניין בקרית אונו, אתמולצילום: תמר מצפי

"היוזמה להקמת הרשות מגיעה מההבנה שלנו שאין עתיד לתחום הדיור, אלא בהתחדשות העירונית", אומר מקור במשרד האוצר. "ישראל צריכה ערים צפופות וגבוהות, ונכון להיום הממשלה עדיין לא מצליחה להעניק לעניין הזה את העוצמה הראויה כדי שיצליח להתקדם. הקמת רשות להתחדשות עירונית, בתור הארגון האחד שממונה על דחיפת הנושא והכתובת היחידה לפנות אליה, היא אמצעי שללא ספק יהיה צעד מרכזי בדרך לשם".

באוצר מודעים לכך שיוזמות שונות שנקט באחרונה המשרד, ובראשן הקמתה של ועדת התכנון החדשה ותמ"ל (הוועדה למתחמי דיור מועדפים), ציירו אותו ככזה המעדיף בנייה חדשה בשטחים פתוחים בשולי הערים על פני ציפוף ועיבוי הבנייה בתוך תחומי הערים, אך במשרד טוענים כי דימוי זה רחוק מהמציאות. "גם לנו פגיעה בשטחים פתוחים כואבת, וכל החלטה בנושא לא נלקחת בלב קל. ואולם כדי שבעתיד הוספת יחידות דיור בתוך השטחים הבנויים תהיה קלה יותר, אנו מקימים את הגוף החדש – כצעד שמחבר בין הצורך בעוד יחידות דיור, שיקולים ירוקים של הגנה על איכות הסביבה, ולבסוף – קידום רמת האורבניזציה בערים הקיימות, תוך עירוב שימושים וציפוף שתהפוך אותן למתפקדות ברמה גבוהה יותר".

בשלב זה עדיין לא נקבע תקציבה של הרשות, אך כבר ידוע כי היא עתידה להיות ממונה על כספי "הקרן להתחדשות העירונית" שעל הקמתה הוחלט כחלק מהרפורמה שאושרה באחרונה בחוק התכנון והבנייה. היוזמה צפויה לעלות לדיון בקבינט הדיור בתקופה הקרובה ותצריך שינויי חקיקה שיקודמו ככל הנראה כחלק מחוק ההסדרים של תקציב המדינה הקרוב.

בנוסף, הרשות צפויה להחזיק בסמכויות להכרזה על מתחמים המיועדים לפינוי־בינוי, ואף להתערב באזורים מסוימים, שבהם מונעים כשלים שונים מפרויקטים להתקדם, כדי להביא למימושם. "באזורי מצוקה, למשל, שבהם התושבים מתקשים להתארגן בעצמם לקראת פרויקט, המוטיבציה של יזמים להיכנס לשכונה נמוכה. במקומות שכאלה תוכל הרשות לנקוט פעולות שונות, עד כדי הכנת תוכנית מפורטת בעצמה למתחם, באופן שיאפשר לתושבים לקדם את התוכנית" הוסיף המקור באוצר.

בתוך כך אתמול נהרס בקרית אונו המבנה ה-11 במספר והאחרון במתחם פרויקט הפינוי־בינוי הראשון שיצא לדרך בישראל - "אונו הירוקה". היזם סמי מצלאוי החל לקדם את הפרויקט כבר ב–2001. במקום המבנה התלת קומתי הצנוע, צפוי להיבנות בניין מגורים בן 51 דירות, שיכלול חניון תת קרקעי וגן ילדים. בסך הכל, פונו לאורך השנים כ–170 דיירים מהמבנים הוותיקים במתחם, לטובת בנייתן של 515 יחידות דיור חדשות ב–11 מבנים בני 9–14 קומות. באירוע נכחו ראש עיריית קרית אונו ישראל גל והיזם מצלאוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?