עיריית בת ים מתלוננת על קיפוח: גדעון סער יבחן איחוד עם תל אביב

מדובר בתגובה בוטה לתלונות של עיריית בת ים, על קיפוח ואפליה, לעומת הרשויות הסובבות – חולון, ראשון לציון, ובמיוחד תל אביב, לעומת הפוטנציאל הדל שקיים בעיר, לשטחי תעסוקה ולהכנסות מארנונה כתוצאה מהם

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תלונותיה של עיריית בת ים על קיפוח בחלוקת ההכנסות מארנונה, לעומת תל אביב, שבאו לידי ביטוי בהתנגדות לתכנית המתאר של תל אביב תא/5000, בדרישה למנות ועדת חקירה שתקבע חלוקת הכנסות בין הרשוית ואף בעתירה משפטית, נענו על ידי שר הפנים גדעון סער, בהקמת ועדת חקירה, שתבחן אפשרות לכלול את בת ים, במסגרת תל אביב.

מדובר בתגובה בוטה לתלונות של עיריית בת ים, על קיפוח ואפליה, לעומת הרשויות הסובבות – חולון, ראשון לציון, ובמיוחד תל אביב, לעומת הפוטנציאל הדל שקיים בעיר, לשטחי תעסוקה ולהכנסות מארנונה כתוצאה מהם. נסיונות העירייה להגיע לפתרונות עם הרשויות לא עלו יפה, ולכן הגישה את העתירה לבג"צ, שמבקשת להורות למשרד הפנים להקים את ועדת החקירה לחלוקת ההכנסות.

בהתנגדותה לתכנית המתאר של תל אביב, מובאות גם כן תחושות הקיפוח של עיריית בת ים, בכתב ההתנגדות נאמר, כי תכנית המתאר לתל אביב "מנציחה ואף מגדילה את האפליה הבוטה בחלוקת המשאבים במרחב גוש דן. מדובר בניסיון נוסף להשתמש בתוכנית מתאר על מנת להוסיף עוד שטחי תעסוקה לעיר על חשבון שטחי מגורים, שיגדילו משמעותית את הכנסותיה של תל אביב (הגבוהות ממילא), יהוו תחרות נוספת עם שטחי התעסוקה של בת ים ויעצימו עוד יותר את הפערים הכלכליים הקיימים בין מדינת תל אביב לבין רשויות אחרות במטרופולין".

עוד כתבה אז עיריית בת ים, במסגרת ההתנגדות לתכנית המתאר, כי בת ים היא הנפגעת העיקרית מתוכנית זו בשל שטחה המוניציפלי הקטן המנוצל ברובו, ומצבה הסוציו-אקונומי הנמוך בהשוואה לשכנותיה. עוד עולה מההתנגדות כי כבר כיום קיים פער עצום בין שתי הרשויות, שנובע לטענת העירייה מהאפליה המתמשכת בחלוקת המשאבים.

בעירייה נטען, בין הייתר, כי העיר בת ים נמצאת בגירעון של שטח נדל"ן מניב (מסחר, תעסוקה ותעשייה) של 1.57 מיליון מ"ר ביחס לצרכיה, בעוד שתל אביב נמצאת בעודף של 7.75 מיליון מ"ר. עוד נטען כי צפיפות האוכלוסייה בת"א היא 7,769 נפשות לקמ"ר לעומת בת ים, שבה הצפיפות היא 20,675 נפשות לקמ"ר; וכן בעוד שהשטח המניב לנפש בבת ים עומד על 5.7 מ"ר, בתל אביב השטח הוא 37 מ"ר.

"תוכנית המתאר המוצעת מבקשת להוסיף כ-5.18 מיליון מ"ר לתעסוקה ו-3.085 מיליון מ"ר למלונאות, דבר שיגדיל את העודף הקיים של שטחים מסוג זה בת"א ל-12.22 מיליון מ"ר. מדובר בהקצאה מופרזת של שטחים מניבים בתכנית המתאר", נטען. עוד נטען בהתנגדות כי "בשעה שמדינת ישראל נמצאת במצוקת דיור חמורה המחייבת את כל הרשויות שבה להתגייס למאמץ, בוחרת תל אביב לפטור עצמה מהחובה ולהעדיף שיקולים של רווח כלכלי על פני שיקולים חברתיים-לאומיים.

"עיריית בת ים קוראת לוועדה המחוזית להקים תת ועדה שתבדוק את השלכותיה של תוכנית המתאר על המטרופולין בכלל ועל בת ים בפרט ותבחן את השפעותיה החברתיות-כלכליות על כלל התושבים במרחב", נכתב בהתנגדות, שכאמור באה לידי ביטוי גם בעתירה לבג"צ.

גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

לאור זאת הודיע משרד הפנים בתגובתו לעתירה לבג"צ, כי סער החליט למנות ועדת חקירה בנושא גבולות לבדיקת איחוד בין הערים בת- ים ותל–אביב ולחלופין בחינת חלוקת הכנסות בין הערים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן