"כל הקהילה הכלכלית מתנגדת לחוק מע"מ אפס - אין לו היגיון כלכלי או חברתי"

פרופ' מומי דהן, שיזם את מכתב הפרופסורים נגד חוק מע"מ אפס שמוביל יאיר לפיד: "אנחנו לא קוראים לח"כים למרוד בהחלטת הממשלה, אלא מציעים להם לשקול את כל ההיבטים של הצעת החוק"

14 פרופסורים ודוקטורים לכלכלה, מאנשי האקדמיה הבולטים בישראל, שיגרו שלשום מכתב גלוי לכל חברי ועדת הכספים של הכנסת ובו בקשה מפורשת כי יכשילו את הצעת החוק שיזם שר האוצר, יאיר לפיד, לפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה מקבלן.

מליאת הכנסת צפויה לאשר את הצעת החוק בקריאה ראשונה ביום שני הקרוב. ביום רביעי שלאחר מכן יציג לפיד את הצעת החוק בוועדת הכספים. יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ייכנס סדרת דיונים בהצעת החוק, כדי שיהיה ניתן לאשר אותה בקריאה שנייה ושלישית בתוך שלושה שבועות, לפני יצאת הכנסת לפגרת הקיץ. סלומינסקי הודיע כי יאפשר למי שיבקש להופיע בפני הוועדה בעניין.

הפרופסורים כותבים כי "במכתב גלוי זה אנחנו קוראים לכם (חברי הוועדה) להתנגד לתוכנית מע"מ 0% בדיור. שוק הנדל"ן סובל בשנים האחרונות מעליית מחירים מהירה, שמשקפת התגברות ניכרת בביקושים לרכישת דירות בשילוב עם קשיחות בהיצע. ההצעה למע"מ 0% היא הצעה גרועה, שאינה פועלת לצמצום עודף הביקוש בשוק הנדל"ן, ואף עלולה להחריף עוד את בעיית מחירי הדיור".

שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקיצילום: מיכל פתאל

לטענת הפרופסורים, "ההצעה מגבירה את הסיכונים המאקרו־כלכליים הנובעים מהשקעת יתר בנדל"ן למגורים, הממומן בחלקו על ידי אשראי מהמגזר הפיננסי. יישומה כרוך במחיר תקציבי ניכר של 2–3 מיליארד שקל בשנה. על סמך ניסיון העבר, נראה שמבחינה פוליטית יהיה בלתי־אפשרי כמעט לבטל פטור ממע"מ בעתיד, ולכן הנזק המצטבר על פני השנים הוא כבד. אובדן הכנסות זה בהכרח גורר מתן שירותים חברתיים נחותים יותר לכלל האוכלוסייה, ואולי שיעורי מס גבוהים יותר, שעלולים להעמיק עוד את אי־השוויון. הצעד המוצע יצריך הקמת מנגנון מסורבל ויקר של פיקוח על מחירים ועל מפרט הבנייה, שעלול לעודד תכנון מס אגרסיבי ולהיכשל במניעת העברת חלק נכבד מההטבה לידי הקבלנים. לאור כל אלה, אנו קוראים לכם להתנגד לתוכנית".

על המכתב חתומים הפרופסורים לאה אחדות, צבי אקשטיין, אבי בן־בסט, דן בן־דוד, מומי דהן, ראובן גרונאו, עומר מואב, צבי הרקוביץ, מישל סטרבצ'ינסקי, משה יוסטמן, אסטבן קלור, אייל קמחי והדוקטורים קלוד בר־רבי ואסף זוסמן.

בשנות ה–70 וה–80 היתה לאנשי הכלכלה באקדמיה, בייחוד מהאוניברסיטה העברית, השפעה על קובעי המדיניות באוצר ובבנק ישראל ועל דעת הקהל. אך זמנים אלה חלפו, והתאגדות כמו זו של אנשי אקדמיה להבעת דעה משותפת, שמטרתה להשפיע על קובעי המדיניות, נהפכה לתופעה נדירה יחסית.

הצעת החוק של לפיד, שמאחוריה עומדים יועציו של השר מהמגזר העסקי הפרטי, נתקלה בהתנגדות גורפת של כל בכירי האוצר ובנק ישראל. נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, וראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל, התבטאו בפורומים שונים נגדה. הכלכלן הראשי של האוצר, ד"ר מיכאל שראל, אף התפטר בגללה מתפקידו.

"אחדות דעים
 יוצאת דופן"

פרופ' דהן, ראש בית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית שיזם את הפנייה לוועדת הכספים, אמר אתמול כי "הרעיון התבשל באוויר כמה שבועות. בכנס של האגודה הישראלית לכלכלה שנערך לאחרונה דיברתי נגד החוק. אמרתי שאין לו הגיון כלכלי או חברתי ועלותו התקציבית גבוהה מאוד. ציינתי כי כל הקהילה הכלכלית מתנגדת לו. שאלתי מה עושים כדי למנוע אותו. התגובות היו מרשימות. ראיתי אחדות דעים יוצאת דופן. כך נולד רעיון העצומה".

לדברי דהן, ההחתמה על העצומה נעשתה בזמן קצר, מתוך הסכמה ואפילו התלהבות: "לא קיבלנו סירוב מאנשים שפנינו אליהם. כלכלנים בעלי השקפות שונות בשורה של נושאים גילו הסכמה גורפת בנושא מע"מ 0%".

עוד אמר דהן כי "לכל כלכלן ברור חוסר ההיגיון הכלכלי שבתוכנית. הבעיה במחסור בדיור לא תיפתר על ידי הטבת המס. הפטור של 0% מע"מ על דירות חדשות יישאר בספר החוקים להרבה שנים - כי קשה מאוד לבטל פטורים ממס. עלות התוכנית היא 2–3 מיליארד שקל בשנה, 20–30 מיליארד שקל בעשר שנים. הכסף הזה יבוא ממקורות התקציב על חשבון דברים חשובים".

פרופ' מומי דהןצילום: עופר וקנין

דהן אמר כי "אנחנו לא מציעים לח"כים למרוד בהחלטת הממשלה. אנחנו מציעים לח"כים לשקול את כל ההיבטים של הצעת ההחלטה, ואחרי כן להצביע כמיטב מצפונם. זה הרי תפקידם. אנחנו מקווים שהמכתב ישפיע על תהליך קבלת ההחלטות בוועדת הכספים. אנחנו מקווים שנציגים שלנו יוזמנו להופיע בפני ועדת הכספים כדי להביע את דעתנו.

"יש גם חשיבות רבה להד הציבורי שיעורר המכתב. חשוב שהציבור ידע שהכלכלנים בישראל, לפחות חלק גדול מהם, מתנגד למהלך. אני חוקר ומלמד באוניברסיטה ציבורית, האוניברסיטה העברית, שחייבת משהו לציבור, ואני סובר שחשוב שאקדמאי יהיה מעורב במה שקורה בחברה שבה הוא חי", אמר דהן.

"נדרשת ראייה כוללת"

בוועדת הכספים יושבים 17 חברי כנסת, מהם 11 מהקואליציה ו–6 מהאופוזיציה. יו"ר הוועדה סלומינסקי סירב להגיב על דברי הפרופסורים.

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) הביע תמיכה בחוק מע"מ 0%, ואמר: "מניסיוני אני יודע שלכל החלטה מחוץ לקופסה יש 800 סיבות למה לא ושתי סיבות למה כן. לפעמים השתיים הם אלה שמנצחות. יש פה החלטה מנהיגותית, ואני בעדה. אני תומך במע"מ 0%, אף שקיים סיכון שההחלטה תביא לעליית מחירים ואף שיש צורך לבצע בה תיקונים מסוימים. אני מקווה ששילוב של החלטות אחרות בתוך ההחלטה הזו ינטרל את עליית המחירים".

ח"כ בועז טופורובסקי ממפלגתו של לפיד, יש עתיד, אמר: "אני מכיר את הטענות שהעלו הפרופסורים. אני מציע שכולם יבינו את המציאות בראייה הכוללת - אנו פועלים בכמה תחומים, הן בצד ההיצע והן בצד הביקוש בתחום הדיור. בצד ההיצע, למשל, נמצאים הרפורמה בתכנון וברישוי, הסכמי הגג עם הרשויות, תוכניות דיור להשכרה, היטל על עיכוב בנייה על קרקעות והגדלת יבוא העובדים הזרים.

"בתחום הביקוש הוחלט על מיסוי משקיעים, מע"מ 0% ומחיר מטרה. כל אלה מביאים להגדלת ההיצע ולהורדת מחירים בטווח הארוך והבינוני. כשרואים את התמונה הרחבה, מבינים שתוכנית מע"מ 0% הכרחית למתן מענה בטווח הקצר לאוכלוסייה שלה אנחנו רוצים להעניק את ההטבה, תוך העדפתה גם בשנים עתידיות", אמר טופורובסקי.

מרכזת הקואליציה, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), הביעה גם היא תמיכה בהצעת החוק ואמרה כי "אולי זה לא הפתרון האידיאלי ויש צורך בתוכנית אסטרטגית ארוכת טווח, שתבטל את המונופול של מינהל מקרקעי ישראל וועדות התכנון, אבל עד אז צריך לתת פתרון מיידי למצוקה הזועקת בגין חוסר היכולת לקנות דירות למגורים".

היו גם חברי קואליציה שהסתייגו מהחוק, ובהם חבר ועדת הכספים ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שאמר אתמול כי "החלטת הממשלה אומנם מחייבת את הכנסת והקואליציה, אבל לא נראה שזה חוק יעיל, ויכול להיות שלא יעבור". לדבריו, "ברגע שהחוק ידון בוועדה, נבחן את כל העניין. קיים חשש שהחוק יגרום לעליית מחירים. לא קבלתי תשובות ברורות מאנשי האוצר לחשש הזה. אין ספק שהכנסת יכולה לומר את עמדתה - ואנו נגיד את מה שאנו חושבים".

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) הביע התנגדות לחוק מע"מ 0%, ואמר כי "היוזמה הזו מטפלת בתוצאה, לא בבעיה. יש כמה גורמים לכך שמחירי הדיור יעלו: הגידול הדמוגרפי, עלייה ברמת החיים, שיעור הגירושים המתרחב וגיל הנישואין העולה. בנוסף, התמשכות תהליכים כמו הליך התכנון גורמת לחוסר בהיצע. החוק הזה בעייתי כי לא ניתן לאכוף אותו. מעבר לכך, יש אפליה מאוד קשה כלפי אוכלוסיית המרחב הכפרי החקלאי, שאני מייצג אותם בכנסת, ולכך לא אוכל להסכים".

"יותר נזק מתועלת"

חברי כנסת מהאופוזיציה הביעו תמיכה במכתב הפרופסורים ותקפו את הצעת החוק של לפיד. סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), אמר כי צריך להסביר ללפיד שלא מכבים שריפה עם בנזין. לדבריו, הצעד "יגרום לנזקים בלתי הפיכים וייפגע אנושות במערכת המס העקיף. לאחר שיעבור, הביקוש לדיור יטפס והדבר יוביל לעליית מחירים חדה. אם הוא רוצה להשקיע 2.5 מיליארד שקל, ניתן להפנות את הכסף לאפיקים מועילים יותר לטובת האוכלוסייה החלשה".

יו"ר ועדת הכספים הקודם, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי חוק מע"מ 0% הוא הפקרות כלכלית. לדבריו, "עד היום האוצר התנגד נחרצות לשינוי במע"מ בתחומים הבסיסיים ביותר. ניסינו בעבר לעשות זאת על תרופות מצילות חיים או על מזון בסיסי, אך האוצר התנגד לכל שינוי במדיניות המע"מ. לא ייתכן שאחרי כל השנים והמאבקים, יחול מע"מ 0% רק על דירות, ובעיקר כאשר המהלך נעשה בצורה אנטי־דמוקרטית, תוך פגיעה מכוונת בחלקים רבים בחברה. אין כאן בשורה, אלא רק שערורייה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "התועלת של הצעת החוק להורדת מחירי הדיור תהיה נמוכה עד לא קיימת, ובעצם תביא להוצאת כספים אדירה ללא מטרה, על חשבון צרכים אחרים, חשובים לא פחות. ההצעה במתכונתה הנוכחית יכולה לגרום נזק כבד לאיכות הדיור, משום שהקבלנים יכולים לנצל את ההטבה לטובתם. מעבר לכך, ההצעה תגרום לאפליה של חלקים נרחבים בציבור. חשוב להעניק הטבות ליוצאי צבא, אך במצב הקשה בשוק הדיור, אין אבחנה בין ערבים וחרדים לבין הציבור כולו. פגיעה באזרחים שקיבלו פטור משירות צבאי על פי חוק היא מקוממת ולא חוקתית".

ח"כ ד"ר באסל גטאס (בל"ד), יו"ר השדולה לחיזוק הכלכלה הערבית בכנסת, דווקא הביע התנגדות לטענות הפרופסורים. לדבריו, "אנו מתנגדים לחוק מע"מ 0% במתכונתו הנוכחית, המפלה בין ערבים ליהודים. עם זאת, איני מסכים עם הטענות המאקרו־כלכליות שבעמדת הפרופסורים, אשר רואים את כל המהלך רק מההיבט המיסוי והתקציבי. אומנם בטווח הקצר, מע"מ 0% יגביר את הביקוש, כשלא ברור עדיין מה עושה הממשלה כדי להגדיל את ההיצע. אך בעקרון, מע"מ 0% על מצרך כה חיוני - קורת גג לאזרחים - מהווה למעשה תחילת אימוץ מדיניות של מע"מ דיפרנציאלי. זה כשלעצמו הוא צעד בכיוון הנכון, בתנאי שיהיה שוויוני ושילווה בצעדים נוספים להגדלת היצע הקרקעות לבנייה עצמית ויזמית".

ישיבת ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי "המומחים, שחלקם ייעצו עד לא מכבר לשר האוצר, קוראים כעת להתנגד לתוכניתו. כולי תקווה שדבריהם לא ייפלו על אוזניים ערלות. במחיר של 2–3 מיליארד שקל בשנה היה אפשר לעזור לכל הזוגות הצעירים, ולהעביר את החוק לדיור בר־השגה, שלפיו 10% מכל בנייה חדשה יוקצו לדיור בר־השגה בעלות של מיליארד שקל. לא חסרים שימושים ראויים לכסף שלנו, וחוק המע"מ אינו אחד מהם".

ח"כ מיכל בירן (עבודה) אמרה כי "את ההטבה של מע"מ 0% תקבל קבוצה קטנה באוכלוסייה. ניתן להוריד מע"מ ב–0.5% לכולם. יש להוסיף לכך את ההערכות שהחוק עלול להעלות את הביקושים וכתוצאה מכך את המחירים של אותו היצע. נראה שזו הצעה פופוליסטית, שתגרום יותר נזק מתועלת".

ח"כים בוועדה הודיעו שיתבעו להכניס שינויים בנוסח חוק מע"מ 0%, ובהם החלתו על קבוצות רכישה; החלתו על מי שיבנה בתים פרטיים בפריפריה תוך הגבלת שטח הבית; ודרישה כי מי שיהנה מההטבה יחויב לגור בדירה שרכש במשך חמש שנים (בנוסח המקורי הרוכש מחויב רק לא למכור את הדירה במשך 5 שנים).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר