בעל הבית |

"בנייה ציבורית היא הפתרון היחיד למשבר הדיור"

מיקי ורדי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, אינו אופטימי לגבי הצלחתן של היוזמות הממשלתיות להורדת מחירי הדירות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"לפני כמה ימים נפגשתי עם יו"ר ובעלים של אחת החברות הגדולות בישראל בתחום הנדל"ן. הוא סיפר לי שהוא מרחיב את פעילותו בחו"ל כי בשוק הנדל"ן הישראלי חסר הוודאות של היום הוא פשוט מפחד לעבוד. הוא שאל אותי: 'תגיד, מי אחראי כיום על נושא הדיור? שר האוצר? שר השיכון? אורי שני? מנכ"ל משרד ראש הממשלה? מי בעל הבית?'. לא ידעתי מה לענות לו. אכן אין בעל בית וככה זה נראה".

מונולוג הפתיחה הזה שייך למיקי ורדי, לשעבר מנהל מינהל מקרקעי ישראל וכיום מנכ"ל ובעלי קרן השקעות הנדל"ן ריאליטי, שאותה ייסד ב-2008. כמי שבעבר עמד במוקד קבלת ההחלטות בתחום המקרקעין, מביט כיום ורדי מהצד בשלל היוזמות הממשלתיות להורדת מחירי הדירות ואינו נשמע אופטימי באשר לסיכויי הצלחתן.

לטענתו, "יוזמת המע"מ אפס תפתור את הבעיה אולי לחלק מסוים מאוד באוכלוסייה. למשל עבור מי שרוצה לקנות דירה בראשון לציון שתעמוד בסטנדרטים של השמאי הממשלתי הראשי, ועשוי לחסוך באמצעות הצעד 240 אלף שקל. אבל עדיין מדובר ברוכש שיכול להעמיד 400 אלף שקל הון עצמי. לכמה זוגות צעירים יש את ההון הנדרש? עשו פיקוח בהרצליה וברמת השרון - שכר דירה של 3,200 שקל. זה למעמד הביניים. מה זה יעזור 
לרוב האוכלוסייה?".

צילום: אורי אקרמן

ככלל סבור ורדי כי כל יוזמה שתשתמש בקבלני השוק הפרטי כזרוע ביצוע לא תצלח, שכן אלה ימשיכו לווסת את ההיצע. "בוא ניקח תרחיש שרשות מקרקעי ישראל משחררת קרקע ל-7,000 דירות בבת אחת, וקובעת מראש גם את המחיר: 400 אלף שקל שווי קרקע ליחידת דיור. האם הקבלנים יבנו מעבר לביקוש? האם הקבלן יבנה שני בניינים בבת אחת? בחיים לא. גם מי שהיה רוצה לבנות - הבנקים לא ייתנו לו. הם הרי מתנים את המימון במכירה מוקדמת".

אז מה אתה מציע?

"בנייה ציבורית היא הפתרון היחיד למשבר הדיור. ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר את זה בכנס הרצליה והוא צודק ב-100%. אומרים שעלות המע"מ היא 2.4 מיליארד שקל לשנה. מחיר המטרה - עוד כמה מיליארדים. אז קח את ה- 4-5 מיליארד שקל האלה ותבנה. עלות בנייה של דירת 80-75 מ"ר היא 700 אלף שקל. זה יוצא 6,000-5,000 דירות בשנה. הרי ברשות המדינה כבר היה מאגר עצום של דירות בעבר, והיא מכרה אותו לאורך השנים בלי לבנות חדשות. לכן המדינה צריכה לקבל החלטה שלפיה היא בונה כך וכך יחידות דיור כל שנה, לממן, להשכיר ואחר כך למכור. אין פתרון אחר".

לגבי האזורים שבהם רצוי לבנות, אומר ורדי: "לא במרכז תל אביב - שם שישלמו כמה שיותר. המדינה לא צריכה לעזור למי שיכול לקנות ב-5 מיליון שקל. זה לא תפקידה. היא גם לא צריכה לבדוק אם המחירים עולים או יורדים. היא צריכה לפתור את מצוקת הדיור. בעיקר כי היא צריכה לבנות ולהשלים את מה שהיא מכרה לאורך כל השנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד