מהפכה בשוק השכירות? |

משכירי דירות ישלמו מס - אלא אם החוזה הוא ל-3 שנים

על פי הצעת החוק שמגבשים לבני ולפיד, בעלי הדירות ייהנו משורת הטבות אם ישכירו את דירתם לתקופה ארוכה מבלי להעלות את שכר הדירה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הצעת חוק להסדרת שוק המגורים לשכירות שמקדמים משרדי המשפטים והאוצר מצויה בשלבי גיבוש אחרונים, וכעת הגיעו הצדדים להסכמה על העקרונות שיעמדו ביסוד החקיקה. בין השאר יוצעו תמריצים והטבות שונות לבעלי דירות שישכירו אותן לתקופה ארוכה מבלי להעלות את שכר הדירה במשך תקופה זו, מלבד הצמדה למדד.

אחת האפשרויות הנבדקות היא ביטול הפטור ממס שבו חייבים כיום בעלי דירות המשכירים דירותיהם בסכום של פחות מ–5,000 שקל בחודש - למעט במקרה שהדירה תושכר למשך שלוש שנים או יותר.

בתוך כך, ל-TheMarker נודע כי שרת המשפטים, ציפי לבני, הנחתה את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, לקדם במסגרת החקיקה מערכת יחסים הוגנת בין שוכר למשכיר, וזאת באמצעות קביעת הוראות קשיחות ומחייבות, בהן העמדת ערבויות שייקבעו בהתאם למחיר השכירות, חלוקת אחריות בין המשכיר לשוכר לגבי התשלומים הנלווים לשכר הדירה, ועוד.

דירות להשכרה בתל אביב צילום: תומר אפלבאום

עוד הנחתה לבני כי במסגרת החקיקה יגובש סטנדרט לדירת מגורים. כך, ייקבעו תנאי סף ל"דירה הראויה למגורים", כגון שטח דירה מינימלי, תנאים סניטריים ראויים, דודי שמש, מערכת חשמל תקינה ובטיחותית וכן הלאה. תנאים אלה יבטיחו כי מחסן, למשל, לא יוכר כדירת מגורים, ולפיכך השכרתו למגורים תהיה מנוגדת לחוק.

הצעת החוק נולדה מתוך יוזמה של כמה מחברי הכנסת, בהם סתיו שפיר וחיליק בר (העבודה) ואורלי לוי־אבקסיס (הליכוד־ביתנו), שהקימו בפברואר שדולת שוכרים בכנסת, ואף הציגו הצעת חוק שפירטה מהי דירה ראויה למגורים, הטילה הגבלות על העלאת שכר הדירה וכן על יכולתו של המשכיר לפנות את השוכר מביתו בתקופת השכירות. במסיבת עיתונאים שקיימו בכנסת, הציגו את נתוני OECD שלפיהם ישראל מדורגת במקום הלפני־אחרון בין המדינות החברות בארגון מבחינת רמת הרגולציה על שוק השכירות, ובניגוד למרבית מדינות המערב שוק המגורים בשכירות בה פרוץ ונטול פיקוח לחלוטין.

זמן קצר לאחר מכן הודיע שר האוצר, יאיר לפיד, כי החליט לקדם יוזמה דומה, שבמסגרתה תוגבל יכולתו של בעל הנכס להעלות את שכר הדירה במשך תקופה של שלוש שנים, שבהן שכר הדירה יעלה בצמוד למדד בלבד. עד מהרה התברר כי הגבלה מסוג זה כרוכה בקשיים משפטיים, כגון השאלה אם זכות הקניין של בעלי הדירות נפגעת.

בעקבות זאת, החליט קבינט הדיור בסוף מארס כי בתוך 60 יום יפיצו שרי האוצר והמשפטים במשותף את תזכיר חוק שכירות הוגנת לשיפור המסגרת החוקית שבה פועל כיום שוק השכירות. בחוות הדעת שצירף להצעה היועץ המשפטי של משרד האוצר, יואל בריס, נכתב כי "השאלות החוקתיות יקבלו מענה במסגרת דיוני הצוות", באופן שיביא לכך שזכויות היסוד של השוכר והמשכיר לא ייפגעו "במידה שאינה עולה 
על הנדרש".

מאז חלפו כבר שלושה חודשים, ולא חודשיים כפי שקבעה ההחלטה. עם זאת, בימים אלה מצויים צוותי העבודה של משרדי המשפטים והאוצר בשלבים מתקדמים לקביעת עקרונות החוק - הנחשפים כעת ב-TheMarker.

השינוי הבולט ביותר ביחס להצעה המקורית הוא ביטול האיסור המוחלט להעלות את מחיר השכירות מדי שנה, שבמקומו גובשה מערכת תמריצים והטבות למשכיר הדירה, שאמורה להפוך את האפשרות לחתום על חוזה ארוך טווח למשתלמת מבחינתו, אך אינה מחייבת אותו לעשות כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?