שאלות ותשובות |

האם כדאי לחכות עד לאישור תוכנית מע"מ 0% או לקנות דירה עכשיו?

האם הקבלנים יוכלו למכור את הדירות לקרובי משפחה או חברים? האם רוכשים באמצעות קבוצות רכישה יהיו זכאים להטבות?

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אני שוקל לקנות דירה ראשונה, לקנות עכשיו או לחכות?

השווי המקסימלי של מימוש ההטבה - ברכישת דירה חדשה ששוויה (כולל מע"מ) הוא 1.6 מיליון שקל בדיוק - הוא כ–240 אלף שקל. ניצול ההטבה גם בדירות זולות יותר עדיין יקנה הנחה שלא ניתן לזלזל בה. לכן, לכאורה כדאי להמתין לרכישת דירה עד 1 בספטמבר השנה - אז תיכנס ההטבה לתוקף. עם זאת, אלפי משקי בית בישראל עושים בימים אלה את אותו שיקול, מה שעלול להביא להסתערות על מלאי הדירות הרלוונטי בתאריך היעד.

לכן, אם ידוע לכם היכן ברצונכם לרכוש דירה, למשל בפרויקט ספציפי שבו כבר סיירתם ושמצא חן בעיניכם, מוטב להירשם אצל היזם הבונה. בעשרות אתרי בנייה ברחבי הארץ קיימות כיום "רשימות רוכשים" של רוכשי דירה ראשונה שממתינים להטבה.

צילום: דניאל בר און

ואולם כדאי לזכור כי דירות חדשות הן מטבען יקרות יותר, ואלמלא הצעת החוק המקודמת, הן לא היו הבחירה האוטומטית של רוכשי דירה ראשונה שהונם מוגבל. לכן, כדאי לנסות לנצל את תקופת הביניים הקרובה, שבה השוק "מת", כדי לאתר מציאות בשוק דירות יד שנייה, מצד מוכרים שלהוטים למכור את דירתם הישנה.

האם תוכנית הפטור ממע"מ כבר אושרה?

לא. היום אושרה הצעת החוק שהגיש שר האוצר, יאיר לפיד, בוועדת השרים לחקיקה, וכעת היא צפויה להגיע לכנסת כהצעת חוק ממשלתית. ככזו, היא אמורה לזכות לתמיכת מפלגות הקואליציה. עם זאת, הניסיון מלמד כי גם בשלבי החקיקה עשויים להתבצע שינויים בסעיפי החוק, ולכן יש לקבל את כל הנכתב ונאמר בימים אלה על תנאי החוק בעירבון מוגבל.

משבר קואליציוני או עימות חריף בין מפלגות הבית היהודי (שיו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומיאנסקי, נמנה עליה) ומפלגתו של שר האוצר, יש עתיד, עלולים לגרום לעיכוב, הקפאה ואולי אף לביטול מוחלט של הצעת החוק. אם זה קרה ל"רפורמת המרפסות" של נתניהו, שקודמה באינטנסיביות בקדנציה הקודמת — זה יכול לקרות גם ללפיד.

אז מתי התוכנית תאושר סופית?

על פי הצהרותיהם של שרי האוצר והשיכון, התוכנית תאושר עד סוף מושב הכנסת הנוכחי, ב–4 באוגוסט.

האם רווקים ומשפחות חד הוריות זכאים גם הם להטבה?

כן. אם הנכם הורים לילד אחד לפחות ואתם עומדים בשאר התנאים המוזכרים בהצעה, אין משמעות לשאלה אם אתם נשואים או חד הוריים. כך גם במידה שאינכם הורים — הזכאות תיכנס לתוקפה עם הגיעכם לגיל 35.

ומה אם בעבר הייתי שותף בבעלות על דירה?

על פי הגדרות רשות המסים, מי שעל שמו היה רשום חלק של עד שליש בדירה — כאילו לא היתה ברשותו דירה, ואילו מי שברשותו היתה מחצית דירה (או כל חלק העולה על שליש) — לא ייחשב זכאי להטבת הפטור ממע"מ.

האם הקבלן יכול למכור את הדירות המזכות בהטבה לפי ראות עיניו?

לא. החוק קובע כי אסור שיתקיימו בין הרוכש לקונה "יחסים מיוחדים", שהם על פי הגדרת רשות המסים יחסי קרבה משפחתיים או יחסים עסקיים. עם זאת, החוק לא קובע דבר לגבי האפשרות לחברות או ידידות בין הקבלן לרוכש הדירה המוטב.

בכוונתי לרכוש דירה באמצעות קבוצת רכישה. האם אהיה זכאי להטבה?

כרגע — לא. הצעת החוק מתייחסת לרוכשי דירה מקבלן בלבד. הרוכשים באמצעות קבוצות רכישה אינם משלמים ליזם, שכן הם בעצמם לכאורה היזמים, אך הם משלמים מע"מ בעת רכישת הקרקע ועל הליך הבנייה עצמו. במהלך החודשיים האחרונים קיימו נציגי עמותות בנייה וקבוצות רכישה דיונים כדי להיכלל בהטבה, אך ללא הצלחה. ייתכן שיעתרו בימים הקרובים לבג"ץ בנושא.

האם בעקבות הצעד יירדו מחירי הדירות?

הנבואה ניתנה לשוטים, אך במקרה זה, גם תומכי התוכנית האופטימיים ביותר לא סוברים כי הצעד הזה לבדו מוביל לירידת מחירים כללית בשוק הדירות. אלפי הזכאים ודאי ייהנו ממחיר מופחת ממה שהיה עליהם לשלם אילולא נחקק החוק, אך קיים חשש כי עם כניסת החוק לתוקף תחול "הסתערות" מצד זכאים על מאגר הדירות הרלוונטיות, מספרן יצטמצם במהירות, וכך בתוך זמן קצר שוב יישארו הרוכשים עם שתי אפשרויות - רכישה מקבלן במחיר מלא או רכישת דירה יד שנייה, בשוק שבו שוב תהיה ידם של המוכרים על העליונה.

עם זאת, אם תחולת החוק תהיה מלווה בעלייה במספר התחלות הבנייה, שתבטיח מאגר יציב של דירות רלוונטיות לזכאים, ייתכן שהתמונה תהיה שונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה