ועדת השרים לחקיקה אישרה את תוכנית לפיד: 0% מע"מ לרוכשי דירה ראשונה

מי ששירת שירות צבאי, לאומי או אזרחי, לפחות שנה, יזכה להטבה לדירה ששווייה עד 1.6 מ' ש' ■ מי שלא שירת שירות שכזה - יזכה בהטבה לדירה ששווייה עד 950 אלף ש'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ב') את הצעת נחוק שיזם משרד האוצר להענקת פטור ממע"מ בעת רכישת דירה ראשונה מקבלן. עלותו של החוק, על פי אומדן שצורף להצעה, צפויה לעמוד על 2.4 מיליארד שקל. הצעת החוק שתיכנס לתוקף החל מ-1 בספטמבר 2014, תועבר לכנסת, וחקיקתה צפוייה עד תחילת אוגוסט 2014, אז תצא הכנסת לפגרת הקיץ.

לאישור ההחלטה קדם דיון ארוך, אשר בו העלו חלק מהשרים תהיות ושאלות לגבי מידת ישימותו של החוק, לאור מורכבותו הרבה. בהצעת החוק תמכו חמישה שרים, בהם שלושת נציגי יש עתיד - שר האוצר יאיר לפיד, שרת הבריאות יעל גרמן ושר המדע יעקב פרי, שר השיכון אורי אריאל, וכן שר החקלאות יאיר שמיר. שרי הליכוד גדעון סער ולימור לבנת יצאו בטרם החלה ההצבעה, ואילו יו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, החליטה להימנע בנימוק כי על פניה נראית ההצעה מורכבת מאד לביצוע, וספק אם היא בכלל ישימה. לדבריה, "נכנסתי תומכת, אבל עתה משהתברר לי שההצעה תיתקל בקשיים משמעותיים ודרושה עוד עבודה רבה, אני לא אתנגד ואפיל את החוק, אבל אמנע. אני מקווה שתיעשה עבודה רצינית על מנת לאפשר את יישומו של החוק".

כאמור בהצבעה על מע"מ אפס לא נכח אף אחד מארבעת שרי הליכוד החברים בוועדה: שרת התרבות לימור לבנת ושר הפנים גדעון סער עזבו זמן קצר לפני ההצבעה. שר התקשורת ארדן עזב את ישיבת ועדת השרים באמצע ושר המודיעין יובל שטייניץ לא נכח כלל בישיבתה של ועדת השרים לחקיקה.

יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

מלשכת סער נמסר כי "סער השתתף בישיבתה של ועדת השרים אבל נאלץ לצאת בשל התארכותה של הישיבה, לנוכח פגישה מתוכננת עם הנשיא הנבחר רובי ריבלין". בלשכת לבנת אמרו כי היא תומכת בחוק אבל היתה צריכה לעזוב את הישיבה.

על פי ההצעה שאושרה, תושב ישראל ששירת שירות צבאי, לאומי או אזרחי, באורך 12 חודשים לפחות, יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששווייה עד 1.6 מיליון שקל כולל מע"מ, ובכפוף לערך למ"ר כפי שייקבע על ידי השמאי הממשלתי. תושב ישראל שלא שירת שירות שכזה - יוכל לזכות בהטבת מע"מ אפס ברכישת דירה ראשונה, אם ירכוש דירה ששווייה עד 950 אלף שקל בלבד כולל מע"מ. בהטבה יזכו בני זוג או בודדים להם ילד אחד לפחות, או שלפחות אחד מהם בן למעלה מ-35. זכאים נוספים להטבה הם בעלי נכות המוכרים ככאלה על ידי המוסד לביטוח לאומי.

לגבי תהליך בדיקת הזכאות ומימושה, מסר משרד האוצר כי "באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו. היה ורוכש הדירה נמצא זכאי, עליו לעבור מתוך השאלון הממוחשב להמצאת תצהיר, בו יוצהר כי כל הנתונים שהקליד נכונים.

"את המסמך הזה בחתימת עו"ד, יגיש הרוכש למשרד מיסוי מקרקעין יחד עם ההצהרה על רכישת המקרקעין (מש"ח). במקביל, גם למוכר יהיה מדמה ממוחשב נפרד, בו הוא יכול לבחון האם הדירה שמוכר היא דירה מוטבת. היה וימצא כי הרוכש או הדירה אינם עומדים בקריטריונים לזכאות למע"מ אפס תישלל זכאותם. בכל שלב, לרשות הרוכשים והקבלנים יעמוד מוקד טלפוני באמצעותו יוכלו להציג כל שאלה או בקשה להבהרה".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר לאחר אישור התוכנית כי "הורדת מחירי הדיור היא משימה לאומית, היום עברנו שלב נוסף בהליך החקיקה שמהווה חלק מתכנית כוללת שקבינט הדיור מוביל בימים אלו להורדת מחירי הדיור בישראל. הטבת המע״מ 0 נועדה לאפשר לזוגות הצעירים, העובדים והמשרתים ממעמד הביניים לרכוש דירה בטווח הקרוב. נמשיך לפעול להורדת מחירי הדיור".

ח"כ איציק שמולי, חבר בוועדת הכלכלה ויו"ר שדולת הדיור החברתי, אמר בתגובה כי "למרות השיפור המסוים בקריטריונים, הבעיה העיקרית בהצעה עדיין שהיא יוצרת אצל מאות אלפי זוגות צעירים בישראל הר של ציפיות בשעה שיש מספיק דירות רק לכמה אלפים, וגם זה בהנחה שההצעה תעבור את הכנסת ואת בג"ץ. ברגע שאנשים יבינו את זה הם יירדו מהגדר והקיפאון יהפוך לשיטפון ולהתנפלות על שוק הנדל"ן, מה שיוביל לעליית מחירים".

ח"כ שמולי הוסיף כי "הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה כי מחירי הדיור עלו מאז 2007 בלמעלה מ-95% והמספרים האלה מהווים כתב אישום חמור של המשפחות הצעירות בישראל כנגד הממשלה הזאת והממשלה הקודמת, שדיברו הרבה ולא עשו דבר. במקום לייצר כותרות, הגיע הזמן לייצר דירות והעובדה שגם בתקופת כהונתה של הממשלה הזאת ממשיכים המחירים לעלות מעידה יותר מכל על חדלונה של הממשלה שמדברת גבוהה גבוהה על משילות אבל מגלה אוזלת יד אדירה מול הבעיה החברתית הכי דחופה. ייתכן ונתמוך בהצעה כדי שלא לסכל את מאמצי הממשלה, אבל ההצעה הזו רחוקה מלהיות התשובה לעצירת מחירי הדיור".

לדברי אמיר ווינשטוק, מבעלי אתר "מדלן", במנתח נתוני עסקות נדל"ן לפי פילוח גיאוגרפי, "הממשלה הוכיחה שהיא מוכנה לנקוט באמצעים לא שגרתיים להשפיע על שוק נדל"ן. גל עליית המחירים האדיר בשנים האחרונות הקשה בעיקר על זוגות צעירים, והטבת מע"מ 0 מנסה לסייע להם ברכישת דירתם הראשונה. חשוב לשים לב כי אפקטיביות התוכנית תלויה בתקרת המחיר למ"ר אשר תקבע לכל אזור בידי השמאי הממשלתי. התקרה תקבע במידה רבה כיצד תתחלק ההטבה בין הרוכשים למוכרים, וכתוצאה מכך את המגמה בשוק הנדל"ן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"