מועצת מקרקעי ישראל תדון בהקצאת קרקע חינם לאלפי דירות לקיבוצים

הצעת ההחלטה צפויה לעלות לדיון מועצת מקרקעי ישראל בעוד שבוע וחצי ■ אתמול פנו כמה ארגונים חברתיים ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להיפגש עמו בנושא: "ההחלטה משנה את המצב הקיים באופן בלתי הפיך" ■ הקיבוצים: "זה המודל הנכון"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל צפויה לדון בישיבתה הקרובה בהצעת ההחלטה להקצאת מגרשים לבניית דירות לחברי הקיבוצים ללא תמורה, ובלבד שלא ייחשבו בעלי הקרקע.

הן בתנועה הקיבוצית, המעוניינת מאוד בקבלת ההחלטה, והן בתנועות חברתיות כמו הקשת הדמוקרטית המזרחית והאגודה לצדק חלוקתי, המתנגדות לה בתוקף - נערכים למאבק. משני הצדדים נעשו בימים האחרונים פניות ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, הצפוי לגבש את חוות דעתו לגבי ההחלטה בימים הקרובים.

הצעת ההחלטה באה בעקבות המלצותיה של ועדה מיוחדת שמינה שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, כדי לבחון הסדרי שיוך קרקע חדשים מול התנועה הקיבוצית, שנחשפו ב-TheMarker לפני כשבועיים. על פי ההמלצות, יוכלו הקיבוצים בכל רחבי המדינה לבנות אלפי יחידות דיור לחברים חדשים שייקלטו - ללא כל תשלום נוסף מצדם או מצד החברים לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י). זאת בתנאי שהחבר הנקלט לא ייחשב בעל הנכס, וכל עוד לא יעלה שטחם הבנוי של בתים אלה על 160 מ"ר.

עוד קובעת ההחלטה כי הבנייה עצמה תיעשה ממקורותיו העצמיים של הקיבוץ, אך אין מניעה שאותם מקורות מימון יהיו פיקדונות בסכום שייקבע מראש שיפקידו החברים בידי הקיבוץ. כלומר, מי שיממן בעקיפין את הבנייה יהיה החבר עצמו. במקרה של עזיבה או פטירה, יוחזר הפיקדון לחבר או למשפחתו.

יו"ר רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

בתנועה הקיבוצית, כאמור, מברכים על ההמלצה, הצפויה לאפשר לאלפי חברים חדשים להיקלט ולבנות את ביתם בקיבוץ מבלי לשאת בעלות הקרקע, שעשויה, במקרה שהקיבוץ ממוקם באזור המרכז, להגיע למיליון שקל ואף יותר מכך ליחידה. ההחלטה אף זוכה בפי גורמים בתנועה הקיבוצית לכינוי "חלופת האפס", על שם הסכום שישולם לרשות על הקרקעות שבהם ייבנו הבתים החדשים.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, אמר בעניין זה: "אנחנו חושבים שזה מודל נכון עבור קיבוץ שלא רוצה או לא יכול לעשות שיוך במסלולים האחרים. יש פה התקדמות, ואני רוצה להודות למשרד השיכון ולרשות מקרקעי ישראל. כעת עלינו להבטיח שההצעות יעלו לדיון, ושתהיה לנו האפשרות לממש אותן".

מי שרחוק מאוד מלשמוח על ההחלטה הם כמה ארגונים חברתיים, שרואים בהצעת ההחלטה, המאפשרת הקצאה של קרקע ללא תמורה, הטבה בלתי סבירה לחברי הקיבוצים. בפנייה ששלחו הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי ועמותת תהודה לפני כמה ימים ליועץ המשפטי לממשלה, דרשו התנועות כי תיקבע עם נציגיהן פגישה, שבה יוכלו להציג את עמדתן: "ההחלטה קובעת הסדר ביניים, המשנה את המצב באופן בלתי הפיך ומפר את האיזון שנקבע בהחלטות מועצה מספר 751 ו–1155", נכתב בפנייה. "ההצעה מתירה שינוי מצב קיים המוסדר בהחלטות המועצה, בכך שהיא מאפשרת לחברי הקיבוץ להקים בתי מגורים למשפחות חברים חדשות. מדובר למעשה בבנייה חדשה מאסיבית ונרחבת. כידוע, אין דבר יותר קבוע מעניין זמני, ולכן ההצעה פותחת פתח ליצירת מצב בלתי הפיך. חברי הקיבוץ יבנו בתים על פי החלטה כדין, ואחר כך, כשתתבצע חשיבה ותתקבל החלטה סופית בעניין, לא תהיה אפשרות בפועל לרשות לתקן את המצב, והיא תעמוד בפני מעשה עשוי בשטח".

איתן ברושיצילום: דניאל צ'צ'יק

יש לציין כי גם היועץ המשפטי למינהל, עו"ד יעקב קוינט, הביע הסתייגות מהצעד, כפי שמשתמע מחוות דעת שהגיש לגבי המהלך. בחוות הדעת הזהיר כי המנגנון שנקבע, שלפיו יממן הקיבוץ את הבנייה מכספי החבר, אינו אלא עסקה מלאכותית, שבה בונה החבר את ביתו בקרקע שהקצה לו הקיבוץ, אך מבלי שיידרש לשלם לרשות המקרקעין את התשלום שמגדירות החלטותיה הנוכחיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב