הביקוש צנח, הקטנת ההיצע בדרך: ירידה של 16% בהתחלות בנייה ברבעון הראשון

אווירת חוסר הוודאות בשוק נותנת אותותיה: בנייתן של 10,340 דירות חדשות בלבד החלה ברבעון הראשון השנה, ירידה של 16% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ■ במחוז חיפה שעור הירידה הוא 40%

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ברבעון הראשון (ינואר עד מרץ) של 2014 החלה בנייתן של כ-10,340 דירות חדשות במשק, נתון המהווה ירידה של כ-16.1% במספר התחלות הבנייה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מנתוני התחלות הבנייה שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. כמו כן, מהווה הנתון ירידה של 9.5% במספר התחלות הבנייה בהשוואה לרבעון האחרון של שנת 2013.

נתונים אלו מתפרסמים יממה לאחר שאתמול הראה דו"ח נוסף של הלמ"ס על צניחה חדה במספר הדירות החדשות שנרכשו על ידי הציבור בחודש אפריל. בחודש זה, על פי הנתונים, רכש הציבור כ-1,600 דירות חדשות בלבד, נתון המהווה ירידה בשעור של כ-20% לעומת חודש פברואר במהלכו נרכשו כ-2,000 דירות.

אולם, בעוד שאת הצניחה בביקוש ניתן לייחס באופן מובהק להצהרות הממשלה לגבי יוזמות "מע"מ 0" ו"מחיר מטרה", הרי שאת הירידה במספר התחלות הבנייה קשה יותר לפרש כך, שכן הצהרות שרי האוצר והשיכון בנושא הגיעו רק באמצע חודש מארס – כלומר, סוף הרבעון. עם זאת, ייתכן שאווירת חוסר הוודאות במשק, יחד עם אמירות שר האוצר יאיר לפיד כי "לא היה ממליץ לרכוש היום דירה", יצרו אווירת חוסר וודאות שהביאה יזמים להימנע מלהיכנס לפרוייקטים חדשים.

בניית יחידות דיור בהר חומה בנובמבר 2011

בחלוקה למחוזות, הירידה החדה ביותר במספר התחלות הבנייה, כ-40%, נרשמה במחוז חיפה. ירידה של כ-23% נרשמה במחוז הדרום, של כ-12% במחוז הצפון, של כ-9% במחוז המרכז ושל כ-אחוז אחד בלבד במחוז תל אביב. לעומת זאת, במחוז ירושלים נרשמה, באותה תקופה, עלייה של כ-13% במספר התחלות הבנייה.

עוד עולה מהסקירה כי 30% מהדירות ברבעון נבנו בבתים צמודי קרקע, בני 2-1 דירות, וכי למעלה מחצי מהדירות – 52%, נבנו על קרקע בבעלות פרטית.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה כי "תוכניות הדיור הממשלתיות שהתקבלו בסוף מארס בוודאי שלא השפיעו על התחלות הבנייה באותו רבעון. לאור המצב שגם מע"מ בשיעור אפס וגם מחיר מטרה ידחפו את השוק לידי הקבלנים, הצפי הוא שמכירות דירות חדשות יגדלו, על חשבון נפילה גדולה בעסקות בדירות יד שנייה, אלא אם כן בעלי הדירות יורידו את מחירן. לאור השיווק הגדול המתוכנן וההטבות שיובילו את רוכשי הדירות לרכישת דירות חדשות בהנחות, מעריכים במשרד הבינוי והשיכון כי הדבר יוביל את היזמים להמשיך בקצב המוגבר של התחלות הבנייה אף השנה.

עם זאת, למרות תקופת ההמתנה שאמורה להיווצר ברבעון השני של 2014 עד שתוכניות מחיר מטרה ומע"מ בשיעור אפס יצאו לדרך, הרי שהשיווק בחודשים האחרונים - ובמיוחד מכרזים שננעלו בהצלחה בימים האחרונים ביבנה, באשקלון ובכרמי גת - זוכה לביקוש ער וצפוי להגדיל את התחלות הבנייה גם השנה, כשאתמול פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרז ל-1,725 יח"ד במודיעין והיום כ-1,500 יח"ד נוספות בכרמי גת".

"זה רק קצה קצהו של הקרחון"

בעקבות הנתונים מזהירים יזמים כי בחודשים הקרובים צפוי מספר התחלות הבנייה להמשיך ולצנוח במהירות. לדברי שמחה גרידינגר, יו"ר ובעלים חברת נתיב פיתוח, "זה רק קצה קצהו של הקרחון. מדובר על ירידה בהתחלות בנייה ברבעון הראשון - עוד טרם ההכרזה על הטבת המע"מ ומחיר מטרה, ואנחנו מעריכים שתקופת הקיפאון עכשיו תושיב עוד הרבה קבלנים על הגדר ותביא לא רק לעצירה בהתחלות פרויקטים אלא גם לעצירה בפרויקטים שכבר נמצאים בתהליך בנייה. הקיפאון הנוכחי יביא בהכרח גם לפגיעה בהכנסות המדינה ואת ההשלכות של זה נראה באופן משמעותי ברבעון הבא".

רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק העוסקת בשיווק פרוייקטים חדשים, אמר כי "חוסר הוודאות לא מטיב עם ענף הנדל"ן ובטווח הרחוק הממשלה רק מזיקה לציבור רוכשי הדירות. הירידה בהתחלות הבנייה מתייחסת לרבעון הראשון של 2014 טרם ההכרזות על תוכנית המע"מ ומכרזי מחיר מטרה. אנו בשטח רואים שרוב הקבלנים עוצרים מהלכים שיווקיים ופשוט יושבים על הגדר עד שהערפל יתפזר. התוצאה תהיה ירידה חדה בהתחלות בנייה בטווח הבינוני והארוך ועלייה במחירים בשל מחסור בהיצע".

פולי טטרו, שותף בחברת טופ קפיטל המתמחה בפתרונות מימון לקבלנים, אומר כי "הירידה בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון עדיין לא מבטאת את הקיפאון בביקושים אותו חש השוק כיום ואת הנזק הצפוי לענף. הנתונים הללו הם עוד כלום לעומת הנזקים העתידיים שמחכים לנו עוד מספר חודשים כשהחוק יאושר. המחירים פשוט יקפצו למעלה בצורה מאד משמעותית ויפגשו היצע דירות נמוך. המטרה שניסו להשיג לא תושג - ונקבל בדיוק את האפקט ההפוך. בנתיים לקבלנים אין כיום תנועה של קונים במשרדי המכירות והם נמצאים בסיכון מאד משמעותי. חברות שהאיתנות הפיננסית שלהם לא גבוהה, החלו פרויקטים ששיעורי הרווחיות שלהם גבוליים, וזה אומר סכנה ממשית של קריסת חברות. הבנקים לא מאפשרים להוריד מחירים, ומצד שני מגדילים את עלויות המימון בפרויקטים. יכול להיות מצב שחברות קטנות ובינוניות ימצאו את עצמם במצב של קריסה מוחלטת בקרוב מאד".

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית בחברת צרפתי שמעון, אומרת כי "המצב הנוכחי מביא לפגיעה בהכנסות המדינה ותהיינה לכך השלכות על תקציב השנה הבאה שבהכרח יביא למיתון. הנתונים הכלכליים עוד לפני תוכנית המע"מ היו חלשים, והמצב הנוכחי יגרום להחלשה נוספת במדדי הצמיחה והעמקת המיתון. יש לשים סוף למצב הנוכחי של הקיפאון ולמצוא פתרון. לדעתי הפתרון טמון בפרסום מהיר של המחירונים שקובעים על איזה דירות ניתן יהיה לקבל את ההטבה. ברגע שיפורסמו המחירונים רוכשי הדירות שכרגע יושבים על הגדר יבינו שהרבה פרויקטים לא ייכנסו כלל להטבה, ואז בהרבה פרויקטים שנמצאים כעת בקיפאון תחל מחדש המכירה וגם הקבלנים לא יחששו לצאת בפרויקטים חדשים".

מרים ארז, יו"ר איגוד מהנדסי ערים: "המצב הוא תוצאה של בלבול בציבור וקבלת החלטות שאינן נגזרות ממדיניות סדורה וארוכת טווח. למדינת ישראל אין מדיניות כלכלית מסודרת ומאורגנת בכל הקשור לניהול הנדל"ן, יש פה מצב שמספר משרדים (האוצר, פנים, שיכון ובינוי) אוחזים בתמיכה - כל משרד אומר משהו אחר, רמ"י מרכז את נושא התכנון אך אין מקור אחד שמרכז את נושא הניהול של הנדל"ן. כל משרד ממשלתי יוצא בהצהרה אחרת, מנוגדת או שונה להחלטה של המשרדים האחרים. עד שלא יוחלט על משרד אחד שיעסוק בנושא הניהול ושרק הוא יקבל החלטות, הציבור ימשיך להיות מבולבל ולא יוכל לקבל החלטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים