"תלמדו מניו יורק. שני שלישים מתגוררים בה בשכירות - ואין עליהם שום סטיגמה"

מארק יער, מומחה אמריקאי לדיור בר השגה, התייצב בכנסת לדיון בנושא והסביר מה אנחנו לא עושים נכון ■ "יש בישראל שוק עם המון שוכרים אבל לא מדובר בשיטה ובמערכת מכוונת", הוא אומר, "בניית דיור בר השגה יכולה להיות זרז אדיר להתחדשות עירונית ולקידום שכונות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"עלות של דיור בר השגה צריכה להיקבע לפי ההכנסה ולא לפי מחיר השוק כפי שנהוג כיום בישראל. סבסוד ומעורבות ממשלתית הם תנאי הכרחי למיסוד של שכירות ארוכת טווח כחלק ממערכת של דיור בר השגה" - כך אמר בצהריים (ד') מארק יער, אחד המומחים המובילים בארה"ב לפיתוח דיור בר השגה בכנס של שדולת הדיור בכנסת שיזמו חברי הכנסת סתיו שפיר וחיליק בר (העבודה), ואורלי לוי (הליכוד ביתנו). הכנס נערך ביוזמת מרכז הגר למחקר ופיתוח דיור הוגן באוניברסיטת ת"א.

יער הוא בין המומחים המובילים בארה"ב לפיתוח ומימון דיור בר השגה ומי שהוביל במשך כמה עשורים את תחום פיתוח הדיור בעיריית ניו יורק. לדבריו, כל ראשי עיריית ניו יורק שתחתיהם הוא עבד השקיעו כספים רבים מתקציב העירייה לצורך סבסוד פרויקטים ברי השגה ובשיאה הגיעה ההשקעה ל-750 מיליון דולר בשנה.

יער הדגיש כי הוא נדהם לראות את ההתקדמות של תחום הדיור בישראל. "מאז ביקורי האחרון בשנת 2010 ישראל ביצעה זינוק בשיח על דיור בר השגה - פעם היה כאן רק תיאוריה ועכשיו כבר יש עשייה ושינוי עצום".

יער הוסיף: "בגלל מחיר הקרקע הגבוה ומדיניות אשראי בעייתית קשה לקדם יוזמות דיור בר השגה בישראל. יש כאן שוק עם המון שוכרים אבל לא מדובר בשיטה ובמערכת מסודרת ומכוונת. בארה"ב יש לנו מערכת ממוסדת ומאוד מסודרת לשכירות, שנותנת למגוון של קהלים פתרון דיור יציב, זמין וארוך טווח".

קו השמים של ניו יורקצילום: Bloomberg

יער התייחס לשוני בהבנת המושג בין ישראל לארה"ב, ואמר: "אנחנו מודדים בר השגה ביחס ליכולת של האנשים לשלם לשכירות מתוך ההכנסה שלהם. נהוג לומר שאדם לא צריך לשלם יותר מ-30% מהמשכורת שלו. אנחנו לא מודדים את זה ביחס למחיר השוק אלא ביחס להכנסה של אדם. השווקים זזים ומשתנים ואם היינו מתייחסים למחיר השוק שעלה כל הזמן היינו מדירים אנשים רבים מחוץ לפרויקטים הללו". לדבריו, "מסביב לזה צריך שיהיו כלים רגולטורים שיבטיחו שהאנשים הנכונים ישכרו את הדירות בהתאם למה שהם משתכרים. בישראל התפיסה כרגע היא הפוכה ומסתכלים רק על מחיר השוק".

יער הוסיף: "בארה"ב יש שוק שכירות מאוד מפותח ומשוכלל, עם מגוון של פתרונות והיצע לבעלי הכנסה מגוונת – נמוכה, בינונית וגבוהה. בתוך השוק הפרטי של השכירות יש פתרונות רבים לבעלי הכנסה נמוכה – שבעבר גרו בדיור ציבורי ועברו לשכירות ארוכת טווח בשוק הפרטי. התהליך הזה יצר שותפויות ציבוריות-פרטיות וכולם הפכו לשותפים במערכת הזאת.

"ישראל יכולה ללמוד הרבה מניו יורק שבה שני שליש מתושבי העיר חיים בשכירות, ללא שתהיה עליהם סטיגמה או בעיה חברתית. עשירים, עניים ובעלי הכנסה ממוצעת – כולם שוכרים דירות. זה שוק חזק, יציב ומגוון. השכירות מאפשרת להם גם גמישות אל מול שוק העבודה ומכיוון שיש היצע רחב של נכסים להשכרה הם מקבלים איכות חיים גבוהה".

יער סיפר כי מעבר לתועלת שהדבר מפיק לשוכרים, הוא גם מפיק תועלת רבה לסביבה העירונית. "בניית דיור בר השגה יכולה להיות זרז אדיר להתחדשות עירונית וקידום שכונות", אמר. "סביב הפרויקטים החדשים נוספים שירותים רבים – בתי ספר, חנויות, תשתיות ועוד. ההחזר של פרויקטים לדיור בר השגה לא נמדד רק על ידי השכירות אלא גם בתפוקות אחרות מסביב לפרויקט".

ח"כ סתיו שפיר, יו"ר שדולת שוכרי הדירות, התייחסה אף היא לנושא במהלך הדיון. "תפקידה של שדולת השוכרים שהקמנו הוא להציף את הממשלה בפתרונות למצוקת הדיור, כמו הצעת החוק שלנו לשכירות הוגנת, ולהבהיר לה שיש צעדים שאפשר לאמץ כבר מחר שיקלו מיידית על אזרחי ישראל שכורעים תחת הנטל", אמרה. "שוק השכירות הופך במהירות לאפשרות היחידה הזמינה שעומדת בפני הדור הצעיר".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (העבודה), שהשתתף אף הוא בדיון, הוסיף: "דיור בר השגה שמאפשר לאדם קורות גג – בעדיפות שיהיה בבעלות – מחייב מחשבה מקורית במימון. הבעיה במימון היא שבדורות עברו המדינה היתה מעניקה לך סבסוד וזכאות למשכנתה מוזלת. בעקבות הרפורמות של השוק החופשי המדינה השילה מעצמה את היכולת לסבסד משכנתה והשאירה את זה לשוק החופשי ולבנק ישראל. ההצעה שלי היא שבכל מכרזי מנהל מקרקעי ישראל יקבע ערך לקרקע שהוא 50% מערך השמאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"