המשרדים בחיפה שוקמו - ודמי השכירות זינקו ב–40%

ההתעוררות של העיר התחתית בחיפה גרמה למשקיעים לרכוש באזור מבני משרדים ישנים, לשפץ אותם ולהשכירם במחירים גבוהים - כך עולה מדו"ח של חברת המחקר והשיווק נת"מ ■ בתל אביב נמשכת עליית דמי השכירות בשוק המשרדים

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

ההתחדשות שעוברת על העיר התחתית בחיפה, שבאה לידי ביטוי בשיפוץ ובשיקום מבני משרדים ישנים, הביאה לעלייה של 40% במחירי השכירות באזור במחצית הראשונה של 2014 לעומת המחצית השנייה של 2013 - כך עולה מהסקירה החצי־שנתית לשוק המשרדים של חברת המחקר ושיווק הנדל"ן נת"מ.

לפי הסקירה, גם מחירי שטחי המשרדים מהדרג האיכותי בתל אביב וברמת גן עלו. לעומת זאת, מחירי המשרדים במעגל השני של תל אביב ירדו.

בשנים האחרונות חל מהפך בעיר התחתית בחיפה. העירייה החלה להשקיע בתשתיות ולקדם בשכונה פרויקטים, במיוחד את קמפוס הנמל. בעקבות זאת נהפך האזור למבוקש יותר, אם כי בעיקר בקרב משקיעים מהמרכז. ב–2012 רכשה קבוצת מגדלי ישראל את בניין צים ומבנה משרדים נוסף בשדרות פלי"ם ב–84 מיליון שקל, ושיפצה אותם. משקיעים אחרים רכשו מבני משרדים מימי המנדט באזור הנמל, שאף הם עוברים שיפוץ. לפי הסקירה, מחירי השכירות במקום עלו תוך חצי שנה מ–39 שקל למ"ר ל–55 שקל למ"ר, אם כי השונות במחירים גדולה, ותלויה במצב המבנים.

בית צים המשוקם בעיר התחתית בחיפהצילום: גוסטבו הוכמן

בתל אביב ובמתחם הבורסה ברמת גן, השכירות במשרדים מהדרג האיכותי (Class A - בנייני משרדים ששטחם עולה על 10,000 מ"ר, ברמת גימור גבוהה ומנוהלים על ידי חברת ניהול), עלתה ב–1.55% ל–101 שקל למ"ר. האזור היקר ביותר הוא במרכז תל אביב - אזור שדרות רוטשילד - שם דמי השכירות הם 122 שקל למ"ר, אף ששיעורי התפוסה בשדרה ירדו בכ–5% . עם זאת, זוהר סגל, סמנכ"ל השיווק של נת"מ, מסביר: "הירידה בשיעורי התפוסה בשדרות רוטשילד אינה משמעותית. היא נובעת מתוספת מגדל אחד, מגדל אביב, שנבנה אך עדיין נמצא בתהליכי השכרה".

האזור הבא בתור מבחינת המחירים בתל אביב הוא ציר יגאל אלון, שם דמי השכירות מגיעים ל–118 שקל למ"ר - עלייה של 7%. אזור בית המשפט (שדרות שאול המלך ורחוב ויצמן) ספג ירידת מחירים של 11%, אך הוא עדיין אחד היוקרתיים בעיר. דמי השכירות הממוצעים באזור הם 112 שקל למ"ר, בדומה לדמי השכירות בציר מנחם בגין - שעלו ב–7%. המתחם הזול לשכור בו משרדים בתל אביב הוא רמת החייל - כ–76 שקל למ"ר - ירידה של 5%. דמי הניהול בכל המגדלים המפוארים בעיר הם 19.5–21 שקל למ"ר.

"עליות המחירים נובעות בעיקר מיחידות המשרדים הקטנות, שמחירי ההשכרה שלהם במונחי מ"ר גבוהים יותר מאשר בהשכרת שטחים גדולים, וזה מטה את המחיר למעלה", מסביר סגל. "אנו צופים שמחירי השכירות ימשיכו להיות גבוהים עד שייווצר היצע חדש ומשמעותי. את השינוי, אם יהיה, נרגיש רק ב–2015–2016, כשמגדלים חדשים ייצאו לשיווק. אנחנו צופים שמגמה שלילית תתחיל אם מצב הכלכלה יישאר כמו שהוא, ולא נראה עלייה בביקושים מצד חברות היי־טק שידביקו את ההיצע".

ברמת החייל, בשונה מבשאר העיר, ירדו המחירים בכ–5%, אבל סגל לא מייחס לתנודה הזאת חשיבות גדולה מדי. "זו לא ירידה דרסטית ולא התחלה של מגמת ירידות מחירים, היצע שיוצא להשכרה מוצא שוכרים די מהר. שיעורי התפוסה ברמת החייל ירדו קצת, ולכן גם המחיר - אבל זה לא מספיק רדיקלי כדי להכריז על מגמה".

במעגל השני של תל אביב, שכולל את מרכזי התעסוקה הרחוקים עד כ–30 ק"מ מהעיר - הרצליה פיתוח, פתח תקוה, רעננה, נתניה, רחובות, נס ציונה, כפר סבא־הוד השרון וראש העין - נרשמה ירידה קלה של 1.14%. בכל האזורים האלה כמעט שלא נרשם שינוי במחירים, למעט ברעננה - שם מחירי השכירות בה ירדו בכ–9.5% לרמה של 65 שקל למ"ר, אף ששיעורי התפוסה עלו ב–1.6% לרמה של 93%.

המקום היקר ביותר לשכור בו משרדים הוא הרצליה פיתוח - שם מחירי השכירות הם 77.46 שקל למ"ר. המקום הזול ביותר הוא ראש העין, שם המחיר הממוצע הוא 50.3 שקל למ"ר - ללא שינוי במחצית השנייה של 2013, למרות ירידה חדה ברמת התפוסה ל–76.49%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש