בעל בית |

מירי רגב: "המדינה צריכה להרוויח, אבל לא יכולה להיות חזירה"

יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ מירי רגב, לא מבינה איך אפשר לקבל החלטות בלי נתונים: "מזעזע, אין תיעוד ואין ניהול"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

מירי רגב

תפקיד: יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת | גיל: 48 | מצב משפחתי: נשואה + 3 | מקום מגורים: ראש העין | לשעבר: תת אלוף (במיל'), דוברת צה"ל

השבוע יצאה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד), בהצהרות בוטות כנגד התנהלות המדינה עם קרקעותיה, ובמיוחד לנוכח המספרים הסותרים שמתפרסמים כל אימת שנושא עתודות הקרקע לבנייה עולה לדיון. השבוע צוין בישיבת ועדת הפנים כי משרד הפנים טוען שכיום מתוכננת קרקע ל–40 אלף דירות בלבד, בעוד שהגופים הירוקים טוענים שלמדינה קרקע מתוכננת ולא מנוצלת עבור 140 אלף דירות. רגב הגיבה באומרה: "בושה וחרפה שהמדינה מקבלת החלטות בלי לדעת כמה קרקעות יש לה".

ח"כ מירי רגבצילום: אורן נחשון

מה גילית בוועדת הפנים?

"המצב היה מבייש ומזעזע. אני מגיעה מארגון מסודר, מפקד אוגדה שקם בבוקר יודע כמה חיילים יש לו". לדברי רגב, לרשות מקרקעי ישראל, שאותה היא מכנה "רשות מספסרי ישראל", ולמינהל התכנון אין יכולת לספור בצורה ברורה את ההיצע הקרקעות. "הבעיה המרכזית היא שלא יודעים כמה יחידות יש. יודעים כמה שיווקו, אבל לא מה קרה אתן. המדינה מוכרת קרקע ויזם יכול להחזיק אותה 20 שנה ומחליט מתי לעשות איתה. זאת, במקום שיהיה הסדר שלפיו אם הוא לא בונה אותה בתוך כמה שנים הקרקע חוזרת למדינה", היא אומרת.

רגב מוסיפה כי "בינת שוורץ (ראש מינהל תכנון במשרד הפנים, ר"ס), אמרה בכנות שהמדינה היא זו שאחראית לעליית המחירים. ביקשתי ממנה לחזור על זה, כי חשבתי שלא שמעתי נכון. לאורך השנים האחרונות המינהל (מינהל מקרקעי ישראל, כיום רשות מקרקעי ישראל, ר"ס) מתנהל כתקציב סגור, הם לא רוצים להפסיד על הקרקעות. הם מעלים את הערך של אדמות המדינה, אז כל מחירי הדירות וגם ערך האדמות הפרטיות עולים".

מה לדעתך הפתרון?

"שהמינהל לא יהיה רשות, אי אפשר להסתכל על קרקעות מהחור של הגרוש. המדינה צריכה להכניס יד לכיס. לא יעזור כלום. היא לא יכולה לספסר בקרקע כמו שהיא לא יכולה לספסר במים. המדינה צריכה להרוויח, אבל לא להיות חזירה.

"הלחץ שלנו על משרד הפנים על רשות מקרקעי ישראל, אנחנו יושבים להם על הצוואר. איך יכול להיות שאף אחד לא ביקש הצגה של מלאי הדיור ממינהל התכנון? יושבת שוורץ, שהיא לפחות הגונה, ואמרה שזו המציאות ואי אפשר להציג מה יש ומה אין. אין תיעוד ואין ניהול. בלגן אחד שלם. יש להם אלפי תוכניות שלכאורה נמצאות במלאי והן לא רלוונטיות. אין גוף אחד שיודע מה קורה עם קרקעות המדינה ואם יש עמידה בביצוע הייעדים".

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמןצילום: דניאל בר און / ג'ינ
בינת שוורץ

הפתרונות ידועים אבל הבעיה היא בביורקרטיה.

"יאיר לפיד ובנצי ליברמן (מנהל מינהל מקרקעי ישראל, ר"ס) הגיעו עם פתרון אדיר של הסכמי גג. היו לי הרבה ויכוחים עם שוורץ, אבל היא אומרת את האמת. יש תוכניות מאושרות, אבל אי אפשר לבצע אותן, כי אין תקציב לתשתיות כי הקרקע מזוהמת וכדומה. הסכם הגג אומר שהמינהל משווק קרקע ונותן מעטפת תקציבית של תשתיות כבישים וגני ילדים שראש העיר צריך.

"מחיר הדירה לא קפץ בגלל עלויות הבנייה. מה שמשנה זה ערך הקרקע וערך הפיתוח שלה. המדינה יכולה להוריד את מחיר הקרקע, אבל היא לא רוצה. זו משאבה חולבת של הציבור. יש שינוי בגלל המגמה של לפיד. משרד האוצר שולט ברשות מקרקעי ישראל זה האוצר כמו שהוא שולט ברשות המים. במשך חמש שנים יובל שטייניץ (שר האוצר הקודם) ואריאל אטיאס (שר השיכון הקודם) התנגדו לי. כשדיברתי על מע"מ אפס הם צחקו עלי. הם לא רצו, כי פקידי האוצר לא רוצים. אבל לפקיד אין מחויבות לציבור, הוא מחויב לקופת האוצר. זה ההבדל - האם השר שולט במשרד או הפקיד שולט. בגלל הפקידים לא הצלחנו להכניס לחוק התכנון והבנייה את הדיור בר ההשגה גם בנושא של דירות קטנות. בסופו של דבר גם גדעון סער, שר הפנים, בא ואמר 'לא פקיד יקבל החלטה, אני אקבל החלטה'".

נראה שאת רואה את הדברים עין בעין עם לפיד יותר מאשר עם חבר המפלגה שלך שטייניץ.

"אותי לא מעניין מי ומאיזו מפלגה. אותי מעניין לפתור את בעיית הדיור. אני תומכת ביוזמות של לפיד ורואה את האור בקצה המנהרה. אני אצביע בעד חוק הפיקוח על השכירות ואפס מע"מ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון