למרות הבטחת לפיד: עולים שקיבלו פטור משירות צבאי לא יהיו זכאים ל-0% מע"מ

על פי נתוני משרד הקליטה, כ-260 אלף מהעולים שעלו מאז 1999 נמצאים מחוץ למעגל הזכאות לפטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה ב–1.6 מיליון שקל ■ במשרד הקליטה זועמים: "מרוב דאגה אך ורק למי ששירת, לפיד זנח את העולים בצד הדרך"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תזכיר החוק הסופי שגיבשו משרדי האוצר והמשפטים, המעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, לא יכלול את העולים שקיבלו פטור משירות צבאי בשל גיל עלייתם במעגל הזכאים - כך נודע ל–TheMarker. על פי נוסח החוק הסופי, ייחשבו אותם עולים שקיבלו פטור משירות ככל אזרח אחר שלא שירת, ולפיכך יהיו זכאים להטבה רק עבור דירות חדשות במחיר של עד 600 אלף שקל - כל זמן שסעיף זה לא ישתנה. כפי שפורסם בימים האחרונים, דירות בשווי שכזה אינן קיימות כיום בשוק, כך שלמעשה צפויים אותם רוכשים להידחק לחלוטין מחוץ למעגל הזכאים.

במשרד העלייה והקליטה אישרו את הדברים. מקורות במשרד אמרו כי שרת הקליטה, סופה לנדבר, עודכנה בכך אישית על ידי שר האוצר, יאיר לפיד. לפני כחודש וחצי הצביעה לנדבר, החברה בקבינט הדיור, בעד הצעת ההחלטה בנושא הפטור ממע"מ. לדבריה, היא תמכה בהצעה לאחר שקיבלה התחייבות מהאוצר שסוגיית העולים שלא שירתו מפאת גילם תזכה להתייחסות מיוחדת בנוסח החוק.

בשיחה המתוחה שנערכה אתמול בין השניים אמר לפיד ללנדבר כי היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, לא איפשר להעניק יחס מיוחד לציבור העולים, על אף דרישות האוצר בנושא, וכי ייעשה מאמץ לתקן את נוסח החוק בתהליך החקיקה בכנסת - כך שהנוסח הסופי לחוק אכן יכליל את העולים שלא שירתו בצבא מפאת גיל עלייתם.

שרת העלייה והקליטה, סופה לנדברצילום: תומר אפלבאום

על אף ההסברים, במשרד הקליטה זועמים ורואים בנוסח החוק הפרת הבטחה מפורשת של שר האוצר. מקורות במשרד אמרו כי "מרוב דאגה אך ורק למי ששירת, לפיד זנח את העולים בצד הדרך".

לנדבר אמרה בשיחה עם TheMarker כי "הובטח לי במפורש שלגבי כל ההטבות שיינתנו - ציבור העולים יהיה בפנים. רק על סמך ההבטחה הזו הצבעתי בעד ההצעה בקבינט הדיור. זו היתה התחייבות אישית של שר האוצר, שניתנה בפורום של הקבינט". לנדבר הוסיפה כי כל גרסת חוק שתכיל בתוכה אפלייה נגד ציבור העולים, לא תאושר על ידי הכנסת והממשלה: "אני אומרת כעת בפירוש - העולים חייבים לקבל את ההטבה כמו כל אדם אחר ששירת בצבא. זהו ציבור שמשרת בצבא בשיעורים גבוהים ואינו מתחמק משירות".

על פי תקנות הצבא הרשמיות, גברים שעלו אחרי גיל 30 ונשים שעלו אחרי גיל 20 זכאים לפטור אוטומטי משירות. סמנכ"ל הדיור במשרד הקליטה, חביב קצב, אמר כי על פי רוב, הפטור למי שעלה מעבר לגיל המוגדר על ידי תקנות הצבא הוא אוטומטי, בלי כל קשר לרצונו של העולה לשרת.

על פי נתוני משרד הקליטה, כ–260 אלף מהעולים שעלו מאז 1999 נמנים על קבוצת גיל זו. בפועל, לפי מקורות בקרב העולים, הפטור משירות מוענק פעמים רבות גם בגיל נמוך יותר - לגברים מעל גיל 26 ולנשים מעל גיל 18. במקרה כזה, כמות העולים שנמצאים מחוץ למעגל הזכאות לפטור ממע"מ היא גדולה יותר, ועל פי ההערכות זו מגיעה לכ–350 עד 400 אלף איש. עם זאת, יש לזכור כי חלק מציבור זה כבר רכש דירה, כך שבכל מקרה לא היה נחשב כ"רוכש דירה ראשונה" ולא היה אמור לקבל ההטבה. כך או כך, ההערכה היא כי סך משקי הבית העולים שנוסח החוק מדיר מקבלת הפטור ממע"מ, מגיע לכמה עשרות אלפים.

לדברי אלכס טנצר, פעיל חברתי בקרב העולים, "ההחלטה לא רק שמפלה את מי שכבר עלה, אלא גם את מי שמתכוון לעלות בשנים הקרובות, ובמובן הזה זו החלטה אנטי־ציונית. יש מגזר שלם של עולים צעירים, שכמו מרבית הצעירים בישראל, לא יכולים לרכוש דירה, וכעת בא האוצר ומפלה אותם לעומת בני דורם ה'צברים'".

לדברי טנצר, נוסח החוק הסופי מכעיס במיוחד, על רקע העובדה שבחודש וחצי האחרונים התמלאה התקשורת הרוסית ב"תעמולה של משרד האוצר ונציגי יש עתיד" כדבריו, שבמסגרתה הובטח שוב ושוב שהחוק לא יפלה את העולים. "בעימות תקשורתי שבו השתתפתי עם ח"כ יואל רזבוזוב מיש עתיד הוא הבטיח מפורשות בשם המפלגה ושר האוצר שהעולים בפנים. מה שמבטיחים צריך לקיים", אמר טנצר.

ממשרדי האוצר והמשפטים לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית