התוכנית לתכנון שדה דב הוצגה בוועדה המקומית תל אביב

משרד הביטחון התחייב לפנות את השטח אליו צפוי לעבור בסיס שדה דב לא יאוחר מסוף השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד האדריכלים ארי כהן, הציג היום (ד') את התוכנית לתכנון ובניית שדה התעופה שדה דב לכשיפונה. מדובר בהצעה כללית ועקרונות תכנוניים שמתוכה תיגזר תוכנית המתאר המקומית. בנוסף הומלץ לפרסם את התוכנית לפי סעיף 78 לחוק התכנון והבנייה שעל פיו מיידעים את הציבור כי מקודמת תוכנית לשדה דב, ואי אפשר לקדם תוכניות אחרות או להוציא היתרי בנייה ללא תיאום עם התוכנית.

משרד האדריכלים שזכה לתכנן את מתחם שדה דב, הציג בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את עקרונות התכנון של רובע שדה דב שהם: התייחסות לים כמשאב טבע ונוף וכפוטנציאל לספורט ימי, המשך ציר איינשטיין עד הים, עירוב שימושים לעידוד פעילות עירונית ולא שכונת שינה, ויצירת שימושים זמניים בשטח עד להתחלת הבנייה. בנוסף, הפרוגרמה מציעה תמהיל שימושים, סל זכויות, עקרונות בינוי ומתודולוגיה לצמיחה לאורך זמן.

פרסום דבר תכנון המתחם לפי סעיף 78 אמור למנוע התנגשות של תוכניות אחרות בתחום השדה וסביבתו שעשויים להתנגש בעקרונות התכנון החדש. אם לא, יכול להיות שבמהלך שנות התכנון הארוכות, רשות מקרקעי ישראל או משרד הביטחון יכולים לקדם תוכנית או להוציא היתר בנייה שלא תואם את רוח התכנון.

עיריית תל אביב מסרה כי היא מכירה בצורך בשדה תעופה לטיסות פנימיות בתל אביב-יפו ובתרומתו הרבה של השדה לקיום קשר עם הפריפריה ומקווה שיחד עם קידום תכניות הבנייה, מדינת ישראל תדאג למצוא חלופה ראויה לשדה דב ואינה רואה מניעה להמשך פעילותו עד למימוש התכנית.

בנוסף, משרד הביטחון התחייב הבוקר (ד') לפנות את השטח אליו צפוי לעבור בסיס שדה דב, וזאת לא יאוחר מסוף שנת 2014, זאת לאחר שהבוקר התפרסם המכרז לפינוי הבסיס. את ההתחייבות נתן סמנכ"ל המשרד וראש אגף מבצעים ונכסים בו, בצלאל טרייבר, במהלך דיון בוועדת ביקורת המדינה, במהלך דיון בממצאי מבקר המדינה דנה בין היתר בעיכובים שנמצאו בהליך הפינוי.

חלק מהשטח שעליו מתוכננת התוכנית בצפון תל אביבצילום: דודו בכר

"צוותים של צה"ל ומשרד הביטחון כבר פינו חלק משמעותי מהמבנים בשטח, ובימים אלה התפרסם מכרז לפינוי וניקוי השטח במלואו", אמר טרייבר, "משרד הביטחון ניהל משא ומתן ארוך עם רשות שדות התעופה והתעשייה האווירית, במטרה לחסוך כספי ציבור ולמנוע הרס תשתיות כבדות במקום, שנדרשות לשני הגופים. בהיעדר הסכמות, התחלנו בפינוי בפועל. כפי שהשבנו יותר מ-100 מחנות ואלפי דונמים לטובת פיתוח עירוני וכלכלי, וכחלק מהמהלך ההיסטורי להוצאת מחנות צה"ל ממרכז הארץ והעתקתן לנגב ולגליל".

שטח הבסיס שיפונה כ-1,465 דונם, וסך שטח המבנים להריסה עומד על 65 אלף מ"ר. ממשרד הביטחון נמסר כי במסגרת המכרז שפורסם יוכל הקבלן המפנה למכור את הברזל והחומר של המבנים הגרוסים, כאשר פוטנציאל הברזל למכירה עומד על 1,200 טונות, ובאופן זה ייחסכו באופן משמעותי העלויות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר