ועדת הכספים תעלה הפטור ממע"מ על דירה למי שלא שירת בצבא ל-950 אלף שקל

(עדכון) ל-TheMarker נודע כי החלטת לפיד על הפטור למי שלא שירת בצבא עד למחיר דירה של 600 אלף שקל תשונה בימים הקרובים ■ משרד הבינוי והשיכון: ב-2013 היו 364 עסקות בלבד בפחות מ-600 אלף שקל ובשנת 2012 רק 212

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

(עדכון) ועדת הכספים פועלת להעלאת הפטור ממע"מ על רכישת דירה למי שלא שירת בצבא ל-950 אלף שקל לעומת 600 אלף שקל כפי שהציע שר האוצר יאיר לפיד. הצעת לפיד להנהגת פטור ממע"מ עד 600 אלף שקלים למי שלא שירת בצבא תיכלל אומנם בתזכיר החוק אבל לפי הערכות, הוועדה תשנה אותה.

במשרד היועץ המשפטי לממשלה הבהירו באחרונה ללפיד שלא יסכימו לאי מתן ההחלטה על מע"מ אפס ברכישת דירה למי שלא שירת בצבא ובסופו של דבר הודיע כאמור לפיד על מתן ההטבה עד למחיר דירה של 600 אלף שקל. כעת, משהתברר שאין כמעט דירות במחיר כזה, הוסכם להעלות את ההטבה עד ל-950 אלף שקל.

בעקבות פרסום הקריטריונים לקבלת הטבת המע"מ על ידי משרד האוצר אמש, ערכו הגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון בדיקה לגבי פילוח העסקות של דירות חדשות במחיר של עד 600 אלף שקל (כולל מע"מ) בשנים 2013-2012. הניתוח מעלה כי בשנת 2013 היו 364 עסקות בלבד בסכום הנמוך מ-600 אלף שקל (כולל מע"מ) ובשנת 2012 רק 212.

שר האוצר, יאיר לפיד ושר הבינוי והשיכון אורי אריאל

מספר זה כולל גם עסקות למכר חלקי דירות ודירות במסגרת "מחיר למשתכן" אשר על פי החלטת קבינט הדיור לא יכללו בהטבות המע"מ או עסקות בדירות פינוי-בינוי. היקף העסקות של דירות במחיר של עד 600 אלף שקל הוא זניח. בשנת 2013 הוצעו כ-198 עסקות במחיר עד 600 אלף שקל בחריש וכ-24-20 עסקות בכל אחת מהערים נצרת עילית, ביתר עילית ועפולה. העסקות בביתר עילית לא יכולות לקבל לפטור ממע"מ מאחר שהדירות שווקו במכרזי מחיר למשתכן.

בכל הארץ כולה בוצעו פחות מ-1.4% מרכישות הדירות מקבלנים ב-2013 (זאת בהנחה שכל העסקות היו בדירות ולא בחלקי דירות) במחיר של עד 600 אלף שקל, ומעשית הרבה פחות, בשל העובדה שלא מדובר בעסקות שלמות.

בנוסף, מסמך המלמד על המחירים הממוצעים בדירות חדשות לפי ישובים בשנת 2013 מראה כי בשום עיר לא עמד המחיר הממוצע של דירות חדשות על פחות מ-600 אלף שקל. יתרה מזאת, גם אם יופחת שיעור מע"מ מהמחיר הממוצע ב-2013, רק ב-3 ערים יעמוד המחיר על פחות מ-600 אלף שקל: נצרת עילית, חריש ובני עי"ש.

בתוך כך, שרת המשפטים ציפי לבני הנחתה את השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, טל אלדרוטי, לבדוק האם הנתונים שהוצגו למשרד המשפטים בדיונים על הסכם הפטור ממע"מ, על ידי משרד האוצר, נכונים ותואמים את המציאות בשטח. אם לא, אמרה לבני, לא יהיה מנוס משינוי הסעיף הרלוונטי - ומבלי לפגוע בהטבה לתורמים למדינה - והתאמתו מחדש לנתונים מעודכנים ובהתאם לעקרון השוויון במדינה דמוקרטית.

״עידוד ותגמול צעירים שתרמו למדינה בצה"ל או בשירות אזרחי או לאומי זה מהלך ראוי וזו חובתנו", אמרה לבני, "עם זאת, אם יתברר שהנתונים עליהם התבסס היועץ המשפטי אינם נכונים ותואמים את המציאות, צריך להעלות את הסכום בגינו ניתנת ההטבה, ומבלי לפגוע בהטבה הניתנת לתורמים למדינה".

ל-TheMarker נודע כי במהלך ימי הדיונים בין משרדי האוצר והמשפטים בסוגיית הקריטריונים לפטור ממע"מ, נערכה שיחת טלפון בין משרד האוצר והשמאי הממשלתי, בה נשאל השמאי על ידי האוצר מה היקף העסקות שנעשה בשנה האחרונה עבור דירות חדשות בפחות מ-600 אלף שקל. אלדרוטי השיב כי מדובר בכ-400 עסקות לכל אורך 2013, כולל עסקות במכרזי "מחיר למשתכן" ומחסנים, המהווים כ-1.5% מתוך סל העסקות לרכישת דירה חדשה שנעשו באותה השנה.

גורם במשרד המשפטים העריכו כי הסיכום אליו הגיעו אתמול הצדדים לא יעמוד במבחן בג"ץ. "הבעיה היא שעכשיו היועץ המשפטי וינשטיין חתום על הסיכום הזה", אמר הגורם.

"התוכנית ל-0% מע"מ על דירות עד 600 אלף שקל לא תהיה"

שר השיכון אורי אריאל הודיע הבוקר (יום ב') בוועדת הכספים כי "ההחלטה על מתן מע"מ אפס על דירות במחיר של 600 אלף שקל למי שלא שירת בצבא כפי שהחליט שר האוצר יאיר לפיד לא תהיה. תרשמו".

אריאל אמר כי הסיבות לכך הן "האחת כי אין דירות כאלה והשנייה כי ועדת הכספים לפי הערכתי לא תאפשר שזה יהיה כי זה חוק שבא לפה". הוא הוסיף כי "עם כל הכבוד לשר האוצר וליועץ המשפטי לממשלה אין חיה כזו. מצאו כמה דירות בבית"ר עלית וכמה מחסנים. ההחלטה (של לפיד) לא מקובלת עלי וצריכה להית יותר שוויונית יותר".

שר הבינוי והשיכון אמר כי תוכנית שר האוצר לאפס מע"מ בעצם משלימה את תוכנית משרדו לשיווק קרקעות ב"מחיר מטרה" המיועד להוזיל את מחירי הדיור ב-20%. "מדובר בתוכנית גישור" אמר השר.

לפי תוכנית המשרד, "מחיר המטרה" יחול על 80% מיחידות הדיור בכל מתחם ששווק. יעדי השיווק של המשרד הם לכ-15 אלף יחידות דיור בקרית גת, מודיעין, קריית ביאליק, ראש העין, בית שמש, באר שבע וחריש.

עוד אמר כי "אנחנו מודעים לאי ודאות שנוצרה בשוק כתוצאה מפרסום 2 התכניות ועושים הכל כדי לקצר את התקופה כמה שאפשר. אני מקווה כי עוד השנה ייבלמו מחירי הדיור וב-2015 הם יתחילו לרדת".
.
אריאל הוסיף, כי "שתי התוכניות של האוצר והשיכון אכן לא פותרות את המצוקה בטווח הארוך והן משמשות תכניות גישור לעצירת עליית המחירים. לגבי מחיר מטרה; יפורסמו לשיווק אלפי דירות בקרקעות מדינה במחיר מירבי נמוך ב-20% מרמת המחירים הנוכחית. כ-80% מהדירות בכל בניין יימכרו במחיר מטרה ורכישת הדירות המוזלות תוגבל לחסרי דירה ולמשפרי דיור בלבד. ייתר הדירות יימכרו ללא הגבלת מחיר כדי לאפשר מכירת דירות ייחודיות (דירות גן וגג) ולהבטיח את איכות השטחים הציבוריים".

ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים, אמר כי "הפתרונות האמיתיים, וכדי למנוע משברים עתידים, הם חיזוק ועדות התכנון המקומיות, הסרת חסמים והקמת מוסד ארצי להאצת אישור תוכניות בנייה. אנו עובדים עם כל השותפים ושם בעצם מצוי פתרון אמיתי. דרוש פתרון עומק ולא זבנג וגמרנו. הנושאים מטופלים בכבדות ובסוף שוק הנדל"ן ישנה את המגמה שלו".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע כי "אנחנו ועדת הכספים לא ננוח ולא נשקוט, נושא מאוד מרכזי שמשליך על כל השכבות בחברה. אנחנו דורשים פתרון שייראה בשטח, לא דיבורים ולכן פתחנו בזה".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "היוזמה של לפיד למתן הטבות ליוצאי צבא בלבד היא לא אחראית ולא רצינית, אלא הפליה בוטה. גישתו של לפיד מתעלמת מהעובדה שהמצב הקשה בשוק הדיור ומחירי הדירות שמרקיעים לשמיים, לא מפלה בין ערבים ליהודים, היא מכה בכולם. היוזמה לצ'פר יוצאי צבא היא נכונה, אך, לפיד חוטא פעמיים, גם מפלה את הערבים וגם מתעלם מהבעיה האמיתית. ידוע לכולם שהפתרון למצוקת הדיור הוא בהגדלת ההיצע, אבל בממשלת לפיד-אריאל-בנט זו פריבילגיה ששמורה רק למתנחלים".

ח"כ רובי ריבלין (ליכוד) אמר כי "מחירי הדיור יירדו רק על ציר של זמן. המחירים לא יירדו ב'הוקוס פוקוס'. אנשים רבים ממתינים ברכישת דירה כי הם מקווים שהמחיר יירד".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "אתם רוצים לדפוק את הערבים, ואחיכם רוצה לדפוק את החרדים. אולי ניקח שר למתנחלים, שר לחרדים ושר לענייני העשירון העליון ומעמד הביניים? אי-אפשר לנהל מדינה בפילנתרופיה ובצדקה, והזכות לקורת גג היא זכות יסוד וחובה על הממשלה להעניקה לכלל האזרחים באופן שוויוני".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) גילה כי "אריאל מציג את הבנייה בהתנחלויות בכל המצגת שלו. לעומת שיווקים של 812 דירות בשנת 2012 ו-238 דירות בשנת 2014, בחודשים ינואר אפריל 2014 יש שיווקים של 2,336 דירות מעבר לקו הירוק. זה מטורף. כל שאר הנושאים מוחזקים כבני ערובה למען הבנייה בהתנחלויות. לכן משרד השיכון עצר בהוראת אריאל שיפוץ מבנים מסוכנים בדיור הציבורי ולא מאשר כניסת זכאים לדיור הציבורי".

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו אמר כי "מחיר מטרה; הקבלן מתחייב כלפי המדינה למכור את הדירה ב-20% פחות ממחיר השוק. כ-80% מהדירות ו-20% מהדירות ימכור בכל מחיר, דירות גן ודירות גג, כי אז איכות הבינוי בשטחים הציבורים של הבניינים תהיה ברמה גבוהה. יהיה מפרט מינימלי מחייב, לא מינימלי באיכות אלא סטנדרט גבוהה בסיס מחייב. רמה בינונית גבוהה. כדי שלא יורידו את מחיר הדירה דרך המפרט. ההתמחרות תהיה של היזמים על מחיר הקרקע. מחיר קרקע ממוצע בארץ עומד על כ-200 אלף שקל מחיר קרקע ליחידת דיור. התכנית היא לגבי דירות שנעות בין גודל של 60 מ"ר ל-150 מ"ר. אני הולך על מקומות שמחיר הקרקע מעל 80 אלף שקלים, שאנחנו יודעים שלמחיר המטרה תהיה השפעה על מחירי דירות יד שנייה. והדירות פחות מ-1.6 מיליון שקל".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן אמר כי "הפתרון האמיתי זה בשיווקים גם מחיר מטרה וגם מע"מ אפס הם רק קיצורי דרך אך הפתרון הממשי זה הגדלת השיווקים".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"