הפטור ממע"מ למי שלא שירת בצבא - רק עד 600 אלף ש'

משרדי האוצר והמשפטים סיימו לגבש את הקריטריונים לזכאות להטבת הפטור ממע"מ ■ הפשרה: גם מי שלא שרת בצבא יהנה מההטבה, אך רק עבור דירות של עד 600 אלף שקל ■ אריאל: "להעמיד את מחיר הדירה בהטבת מע״מ 0% עבור לא משרתים על 950 אלף שקל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתום דיונים ממושכים בין לשכת שר האוצר והדרג המקצועי במשרדו לבין היועץ המשפטי לממשלה וצוותו, גובשו הקריטריונים לזכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה, כך הודיע הערב (א'), משרד האוצר.

הפרמטר המרכזי שעמד בלב המחלוקת היה בדבר סוגיית השירות הצבאי או האזרחי כתנאי יסודי לקבלת ההטבה. בנושא התקיימו דיונים רבים, כאשר היועץ המשפטי לממשלה סירב לאשר קריטריונים אשר אינם מקנים את ההטבה לכל חלקי האוכלוסייה. שר האוצר, מנגד, עמד על דעתו כי יש לייצר העדפה ברורה ומשמעותית למי שתרם למדינה ושירת שירות צבאי או אזרחי.

בסיכומו של דבר הושגה פשרה, בניגוד לדעתו של היועמ"ש, לפיה תושב ישראל ששירת שירות צבאי, לאומי או אזרחי יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקל כולל מע"מ, ובכפוף לערך למ"ר כפי שיקבע ע"י השמאי הממשלתי. תושב ישראל שלא שירת שירות שכזה, גובה ההטבה שיעמוד לזכותו יהיה ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 600 אלף שקל בלבד כולל מע"מ. במשרד המשפטים לא הכחישו שההחלטה התקבלה על דעתם של נציגי היועץ המשפטי לממשלה, אולם הוסיפו כי הדיונים על נוסח החוק צפויים להימשך לאחר העברת תזכיר החוק למשרדי הממשלה וקבלת הערות.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל שוחח עם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט, והבהיר לו שאין בשוק דירות חדשות במחירים של כ-600 אלף שקל כולל מע״מ. השר אריאל אמר כי "יש אכן מקום לתת הטבה גדולה יותר למשרתים בשירות הצבאי הלאומי והאזרחי".

השר אריאל בירך על כך שעמדתו שאין להדיר ציבורים מתוכנית מע״מ 0% התקבלה ובאה לידי ביטוי בהחלטת היועץ המשפטי, ומתוך הכרת שוק הדירות וצרכי הציבורים השונים יש להעמיד את מחיר הדירה בהטבת מע״מ 0% עבור לא משרתים על 950 אלף שקל.

שר השיכון אורי אריאלצילום: אמיל סלמן

הקריטריונים הנוספים לקבלת ההטבה עומדים בעינם, בהתאם להחלטת הממשלה, כך שההטבה תינתן לכל אחד מאלו: זוג נשוי לרבות ידועים בציבור שלו ילד אחד לפחות והורה במשפחה חד הורית שלו ילד אחד לפחות בחזקתו, העומדים בתנאים הבאים: מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג והדירה היא דירה ראשונה של הזוג, כמו כן מעולם לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים לרבות שכל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה אשר בוטלה.

זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, ללא ילדים, כאשר אחד מבני הזוג מעל גיל 35, וכן רווק מעל גיל 35. עוד יהיה זכאי להטבה אדם שזכאי לקצבת נכות כללית או אדם בדרגת נכות של 75% לכל הפחות. תזכיר החוק המלא צפוי לצאת להערות הציבור בימים הקרובים.

"דירות יוקרה ליהודים משרתים ודירות ברמה נמוכה לערבים"

ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים, בירך את שר האוצר על פעולתו לקידום דירה ללא מע"מ ועל העדיפות שתינתן למשרתי צבאי ושירות לאומי. כמו כן, ציין ח"כ סלומינסקי כי הוא רואה בחיוב את קבלת המלצתו של שר השיכון והיועמ"ש, שיש לכלול בהליך זה גם את אלו שלא שירתו בצבא, אך מאחר ואין כמעט דירות בשוק בשווי של 600 אלף שקל כולל מע"מ, הצטרף סלומינסקי להצעה של שר השיכון וקרא לשר האוצר להעלות את רף ההטבה ל-950 אלף שקל למי שלא שירת בצבא.

ח"כ איציק שמולי (העבודה) חבר וועדת כלכלה מסר בתגובה לגיבוש הקרטריונים לקבלת מע"מ: "לפיד יודע היטב שהקריטריונים האלה יתקעו את התכנית גם בכנסת וגם בבגצ ובכל זאת בחר להתעקש עליהם. ככה לא מתנהג מי שדחוף לו לפתור את המשבר, אלא מי שמחפש כותרת לרגע. אני מצפה ממי שפיזר רק בשנתו הראשונה הבטחות בלמעלה מ-20 מיליארד שקל למצוא עוד כמה שקלים כדי שיהיו קריטריונים שוויוניים יותר שיוכלו לצלוח את הליך החקיקה".

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) טען כי "מדובר בהמשך המדיניות שלו לפגוע בחרדים כפי שפגע בתקציבים לחרדים". ליצמן הסביר כי "אני מבין היועץ המשפטי לממשלה לא תמך בחוק להנהגת מע"מ אפס על מחירי הדירות, לכן לפיד היה צריך למצוא גימיק אחר. הגימיק הזה יפול אצלו כי בסופו של דבר בג"ץ יפסול את החוק. ליצמן העריך כי יוגשו עתירות לבג"ץ נגד החלטת לפיד.

סגן שר האוצר לשעבר ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר כי "המסע של לפיד ו"יש עתיד" ושותפיו ב"הבית היהודי" לפגיעה בחרדים לא עוצר גם כשמדובר אחת הבעיות בחברה הישראלית והיא מחירי הנדל"ן. את לפיד לא מעניין לפתור את בעיית מחירי הנדל"ן הגבוהים, אלא הוא מצא עוד דרך לפגוע בחרדים. לפיד רוצה רק לפגוע בחרדים כאשר בעיית הנדל"ן והזוגות הצעירים לא כל כך מעניינים אותו".

כהן הוסיף כי "יש פתרונות אחרים אם רק היו משקיעים מחשבה מחוץ לקופסא במקום לטפל בדרכי טיפול רגילות. הנהגת מע"מ אפס תפגע במערכת המס העקיף דבר שישראל נמנעה ממנה במשך שנים. כרגע כשלפיד פרץ את הגבול ומנהיג מע"מ דיפרנציאלי מכאן המדרון חלקלק לכיוון הריסה מוחלטות של מערכת המס העקיף".

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) אמר כי "מדובר בפגיעה בוטה באזרחים ערביים וחרדים לנוכח הטבה שמפלה מי ששירת בצבא או שירות לאומי בשוק האזרחי . מדובר בפגיעה בזכויות אלמנטריות ובעיקרון השיוויון. אין לי ספק שהנושא יגיע לבג"ץ שיצטרך להכריע אם שרירות ליבו של השלטון והיחס המפלה אל שתי תת האוכלוסיות הללו יכול להיות כך".

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אמר כי "כבודם של כל הקריטריונים בכבודם מונח, אולם למרבה הצער אני צופה בלבול גדול וחוסר יכולת מוחלט ליישם את ביטול המע"מ. הסיבה לכך הינה שמשום מה תבעו שכל אזור בארץ ייקבע על ידי שמאים רף המחיר הספציפי לאותו איזור שבו יזכו הזכאים לפטור. אני צופה קושי עצום, ביורוקרטיה ויכוחים אינסופיים כתוצאה מכך. במקום זאת, עדיף היה שהשמאי הממשלתי היה קובע קריטריון מחיר אחד ברור לכל הארץ שלפיו היה מיושם ביטול המע"מ. מקבלי ההחלטות בחרו שלא לעשות זאת וזאת תהיה בעיה גדולה".

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר כי "זוהי החלטה אומללה ומפלה וטוב יעשה היועץ המשפטי לממשלה אם ידחה אותה, אם התוכנית תעבור אנחנו נפנה לבג"ץ". גטאס, המשמש כיו"ר, השדולה לחיזוק הכלכלה הערבית בכנסת, הוסיף כי הקריטריונים לקבלת הפטור ממע"מ מפלים ושאין כל הבדל עקרוני בשינוי שפירסם משרד האוצר כי הוא עדיין מפלה אוכלוסייה שלמה מההטבה ומקבע את הפערים בין ערבים ליהודים. שר האוצר לפיד בעצם מייצר שני סוגים של דירות: דירות יוקרה ליהודים משרתים ודירות ברמה נמוכה לערבים. על אף שאין שום קשר פטור ממע"מ כמס לבין קניית דירה בשוק החופשי ע"י זוג עובד ומשלם מסים, מתעקש שר האוצר להפלות קבוצה שלמה על רקע לאומי במטרה להנות בהון פוליטי ולהציג הישגים מדומים".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "התוכנית של לפיד, שנפסלה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, נועדה להפלות בצורה בוטה את אזרחי ישראל הערבים שלא משרתים בצבא על פי החוק שקבע המדינה". לדבריה, "גישתו של לפיד, לפיה יש להעדיף יוצאי צבא במתן הטבות לדיור, מתעלמת מהעובדה שבמצב הקשה בשוק הדיור בו מחירי הדירות מרקיעים לשמיים, אין אפליה בין ערבים ליהודים. אולם, למרבה האבסורד, הפתרון של משרד האוצר, הכולל השקעת כספי ציבור משמעותיים, הוא הפליה בוטה".

גלאון הוסיפה כי "מותר למדינה לתגמל את מי שתורם לה, אבל רק בכפוף לעקרון השוויון. במידה ויש קבוצות באוכלוסייה שאינן יכולות לתרום באותה דרך, כי האחד משרת בצבא והאחר פטור, הרי שיש כאן אפליה, ולכך אני מתנגדת. אני גם חושבת שמטרת החוק אינה טהורה, והיא מכוונת להפלות בין ציבורים מסוימים ולהגדיל את הפערים העצומים שגם כך ישנם.

"הציבור הערבי אינו זוכה לאותן זכויות כמו שאר אזרחי ישראל, הוא מופלה כמעט בכל תחום שהוא. לכן, עד שהפער לא יסגר ועד שתיפסק האפליה, לא רק שלא צריך להפלותם, נהפוך הוא - יש להקל על הקושי הכלכלי בו הם שרויים ולעודד אותם להיות מרכיב פעיל ואכפתי בחברה הישראלית", טענה גלאון.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "שר האוצר, שמצבו הפוליטי גרוע, מחפש דרכים לצבור פופולריות והוא איננו מבין שכאשר כלפי הציבור החרדי הדעת הציבורית סובלת הכל, והוא חשב שיבטל את המע"מ ויצליח לפגוע בחרדים - שכח שכלפי הערבים המצב איננו כזה. אני מעריך שלא יימצא רוב להצעה הזאת אשר איננה תועיל לירידת מחירי הדיור והיא רק אפליה על רקע גזעני. הפשרה של היועץ המשפטי עלובה ומביישת את המציע וכי לא יאפשרו פגיעה בזכויות אדם של הערבים". גפני הוסיף כי "משרד האוצר מתנגד לאורך ההיסטוריה באופן גורף לשינויים במע"מ והדבר הראשון שצריך היה לעשות הוא כמו במדינות מתקדמות בעולם שמפחיתות מע"מ על תרופות מצילות חיים ומוצרים חיוניים אחרים".

לדברי עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח ונציגה בקואליציה לדיור בר השגה: "ה'פשרה' שהושגה בעניין הקריטריון של שירות צבאי או אזרחי אינה מתקבלת על הדעת ומצער שמשרד המשפטים נסוג מהעמדה שהציג עד עתה. הקריטריון גורם להפליה פסולה, שמענישה את מי ששוחרר כדין מהשירות הצבאי ובמיוחד קבוצות שונות שפטורות משירות, בנוסף לערבים, כמו אנשים שקיבלו פטור מטעמים רפואיים, חרדים וכן אנשים שלא גויסו מטעמים משפחתיים או סוציאליים.

"אם המדינה מעוניינת לפצות את המשרתים על תקופת השירות, מן הראוי שתיתן הטבות אחידות ומידתיות לכלל המשרתים, בתקופה שלאחר שחרורם, ולא תיצור זיקה לא עניינית בין השירות לבין הטבות דיור או רווחה, שמטרתן לסייע למי שידו אינה משגת. בנוסף, הטבה זו אינה הטבה אחידה למשרתים אלא הטבה סלקטיבית שתועיל רק לחלק מהמשרתים, אלו שיש להם הון ראשוני משמעותי לרכישת דירה חדשה מקבלן, ותגרום בסופו של יום לדחיקה נוספת של אוכלוסיות המתקשות מבחינה כלכלית, גם כאלו שמשרתות בצבא וגם כאלו שפטורות משירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו