ביהמ"ש 
ניקה את הבינלאומי מאשמת רשלנות בפרשת חפציבה

פרשת חפציבה מהווה דוגמה לשינוי בדפוסי ההתנהגות ובתודעה של המערכת הבנקאית

אסף אנגלרד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף אנגלרד

אחד האתגרים שבפניהם ניצב בית המשפט נעוץ ביכולתו לשפוט את הארוע הנדון לאור המציאות המשפטית והחברתית שהתקיימה במועד התרחשותו. נקיטה בחוכמת המעשה להבדיל מחוכמה שבדיעבד היא אתגר לא פשוט, שכן מטבע הדברים בית המשפט אינו מנותק מההתרחשויות סביבו, וגם הוא מושפע מהקולות ומההדים שיוצר ארוע מסוים.

בפסק דין שניתן באחרונה באחת התביעות שהוגשו בעקבות קריסת חברת חפציבה, נקבע כי הבנק הבינלאומי, שליווה את הפרויקט, לא התרשל כלפי הרוכשים בפיקוח על חשבון הליווי, וכי למרות ממדי התרמית - הבנק נהג כמצופה ממנו לאור הנתונים שהיו בידיו באותה העת.

פרויקט של חפציבה בנתניהצילום: ניר קידר

פרשת חפציבה מהווה דוגמה מאלפת לשינוי בדפוסי ההתנהגות ובתודעה של המערכת הבנקאית. הפרשה זיעזעה את המשק בתחום הבנייה למגורים ובקשר שבין הבנקים לחברות הבנייה. כשהחלו להתברר ממדי התרמית, הבין המפקח על הבנקים דאז, רוני חזקיהו, כי המפתח לפתרון לרוכשים נעוץ במערכת הבנקאית.

לאחר קריסת חפציבה, הוציא המפקח הנחיות שחייבו את הבנקים להעביר לחשבונות ליווי כספים של רוכשי דירות שלא הופקדו לחשבונות אלה - וזאת במקרים שבהם התמלאו תנאים שנקבעו בהנחיות המפקח. ההנחיות נועדו לתת פתרון מהיר למאות משפחות שנותרו ללא כספן וללא דירות. מטבע הדברים, חיוב הבנקים נעשה מבלי שכל מקרה נבדק לגופו, ומבלי שנבחנו לגבי כל רוכש שאלות בסיסיות של נזק, קשר סיבתי, או אשם תורם - והכל כדי להביא לפתרון למצוקה שאליה נקלעו משפחות רבות.

במקביל לפעולת המפקח, בתי המשפט לא איפשרו לבנקים לאכוף שעבודים לטובתם עד שלא הושגו הסדרים שפתרו את בעיית הרוכשים, וזאת על פניו בניגוד לזכויות המוקנות לנושים המובטחים. פעולת המפקח ובתי המשפט יצרו תשתית שאיפשרה למנהל המיוחד של חפציבה להגיע עם הבנקים להסדרים שתכליתם היתה מציאת פתרון לרוכשים, כשעיקר הנטל הכלכלי מוטל על המערכת הבנקאית. בהמשך, כידוע, פעלו המחוקק והמפקח לבצע שינויים - הן בחקיקה והן בנהלים המתפרסמים על ידי המפקח - שנועדו למנוע הישנות מעשי הונאה מסוג זה. שינויי החקיקה ופעולות המפקח יצרו למעשה מציאות חדשה בתחום האשראי לבנייה.

באחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים פסק דין נוסף באחד מסעיפי פרשת חפציבה (ת"א 19886-04-11). התובעת, חברת נספיר בע"מ, שלה היו קשרים עסקיים עם חפציבה, רכשה דירות מהחברה וטענה כלפי הבנק הבינלאומי (שהיה הבנק המלווה בפרויקט) כי התרשל בפיקוח על חשבון הליווי. התובעת טענה כי הבנק איפשר לחפציבה למשוך סכומים מחשבון הליווי ללא פיקוח מספיק, וכתוצאה מכך נוצר גירעון בפרויקט והבנק מימש את הדירות שרכשה התובעת.

פרויקט של חפציבה בחדרה ב-2007צילום: דורון גולן/ג'יני

בפסק הדין ניתן לראות כיצד בית המשפט עושה מאמץ לדון על בסיס המצב שהיה נכון במועד התרחשות האירועים ולא בחוכמה שלאחר המעשה. את הבסיס העיוני לכך מוצא בית המשפט במהפכה שביצע באחרונה בית המשפט העליון (ע"א 4486/11 בעניין פלוני נ' פלוני), שם נקבע כי במרבית המקרים אין עוד צורך להידרש למודל המסורתי של ניתוח עוולת הרשלנות, אלא יש לבחון תחילה אם הסיכון שהתממש היה במועד ביצוע הפעולה צפוי ובלתי סביר. כלומר בית המשפט קובע כי יש לבחון אם ניתן לראות התנהגות כעוולתית במועד התרחשותה, ולא מתוך ראייה לאחור.

מצויד בכלים אלה, יוצא המחוזי למסע במנהרת הזמן במאמץ להתעלם מהטראומה שעברה על המשק בעקבות פרשת חפציבה, ובוחן את מעשיהם ומחדליהם של גורמים שונים, לאור הנתונים שהיו בידיהם באותו הזמן. מבחן זה מביא את בית המשפט למסקנה כי אין להטיל אחריות על הבנק, וקובע כי אמנם כשהתבררו ממדי התרמית נקבעו דרכים טובות יותר לפיקוח, אך בשעה שחפציבה היתה ידועה כחברת גדולה ומבוססת, הרי שהתנהלות הבנק לא היתה רשלנית.

פסק הדין מהווה ציון דרך חשוב הן ביישום המודל החדש של דיני הרשלנות והן בנושא אחריות בנק מלווה. זו דוגמה למאמץ של בית המשפט, למרות הקושי שבדבר, להיות חכם ולא חכם בדיעבד.

הכותב הוא עו"ד שותף במשרד המבורגר עברון ושות', ומכהן כיו"ר ועדת הבנקאות של ועד מחוז ת"א של לשכת עורכי הדין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי