איזה מחסור? |

למועצות מקומיות במרכז קרקעות ליותר מ-80 אלף דירות

כך עולה ממחקר שיזם מרכז המועצות האזוריות ■ יו"ר המרכז, שמוליק ריפמן: "הפתרון למצוקת הדיור 
אינו הפשרת עוד קרקעות חקלאיות ובנייה בשטחים הפתוחים, אלא התרת חסמים והשקעה בתשתיות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עוד מחקר שמטיל ספק בתזה הממשלתית אודות מחסור בקרקעות מתוכננות התפרסם באחרונה. מדובר במחקר חדש שבוצע עבור מרכז המועצות האזוריות, והעלה כי קיים מלאי תכנוני לבנייה באזור המרכז של קרוב ל–81 אלף דירות בשטחי המועצות המקומיות והאזוריות בלבד.

את המחקר הזמין מרכז המועצות האזוריות מחברת אורבניקס, ובעקבות ממצאיו טוען יו"ר המרכז, שמוליק ריפמן, כי "הנתונים מראים כי הפתרון למצוקת הדיור אינו הפשרת עוד קרקעות חקלאיות ובנייה בשטחים הפתוחים, אלא התרת חסמים והשקעה בתשתיות פיזיות וקהילתיות שיאפשרו את מיצוי הפוטנציאל המיידי לבנייה במרכז הארץ".

גבולות הגזרה של השטח שנבדק היו קו הרוחב של חדרה מצפון, קו הרוחב של גדרה מדרום, כביש 6 ממזרח והים התיכון ממערב. בתחום זה ישנן כיום 19 מועצות מקומיות שבהן מתגוררים כ–233 אלף תושבים, ו–12 מועצות אזוריות שבהן מתגוררים 193 אלף תושבים. בתחומן של כל אלה מצאה הבדיקה קרקעות מתוכננות לבניית כ–81 אלף יחידות דיור שעדיין לא נבנו.

מתוך כמות זו, קרקעות עבור כ–62 אלף דירות מצויות בתחומי המועצות המקומיות. כמעט מחציתן - 29 אלף דירות - נמצאות בתוכניות מאושרות, שלמעשה ניתן כבר כיום להוציא היתרי בנייה לבנייתן. במועצות האזוריות פוטנציאל ל–19 אלף דירות, אולם מתוכן רק 10% - 2,000 יחידות - הן בזמינות מיידית לבנייה. בסך הכל, כ–31 אלף דירות במועצות המקומיות והאזוריות הן מאושרות ועדיין לא נבנו.

בבחינת הנושא לפי יישובים בולטת המועצה המקומית באר יעקב הסמוכה לראשון לציון, עם פוטנציאל גידול של יותר מ–16 אלף יחידות דיור, מתוכן כ–3,500 יחידות דיור בתוכניות מאושרות. במועצה המקומית כפר יונה הסמוכה לנתניה פוטנציאל תכנוני של יותר מ–12.5 אלף יח"ד, מתוכן כ–5,300 בתוכניות מאושרות, ואילו בקו הגבול הדרומי של תחום החיפוש, המועצה המקומית גדרה, פוטנציאל לבניית 5,200 דירות - כולן כבר מאושרות.

עוד מקומות בולטים: בכפר שמריהו יש פוטנציאל ל–1,005 יחידות דיור נוספות, מהן אושרו כבר 760; באבן יהודה קיימות תוכניות ל–2,812 יחידות דיור, מהן אושרו 1,463; בגני תקווה קיימות תוכניות ל–2,859 דירות, ואילו בתל מונד תוכניות ל–1,997 דירות.

מחקר זה מצטרף לשורת מחקרים שפירסמו באחרונה ארגוני מתכננים וארגוני סביבה, שלפיהם פוטנציאל התכנון הקיים כבר כיום באזור המרכז הוא רב, ומייתר לכאור צעדים קיצוניים הננקטים בשנה האחרונה על ידי הממשלה, כגון הרחבת סמכויות הוד"לים, הקמת הותמ"ל ועוד.

כך למשל, במחקר שפירסם מכון דש"א של החברה להגנת הטבע לפני כשנה נמצא כי במחוזות תל אביב והמרכז בלבד פוטנציאל תכנוני לא מנוצל של כ–150 אלף יחידות דיור.

יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שמוליק ריפמןצילום: אליהו הרשקוביץ

"חלם תכנונית ופוליטית"

אולם לא זו היתה המטרה העיקרית של פרסום המחקר על ידי מרכז המועצות האזוריות, כפי שמסביר יו"ר המרכז ריפמן: "במשך יותר מעשור, היישובים הכפריים במרכז הארץ מואשמים על ידי ערי המרכז, ובראשן נתניה, כי הבנייה ביישובים הכפריים מביאה לפירוור מוגבר ולפגיעה בערים הגדולות. כעת אנו מראים כי למעשה, עיקר המאסה התכנונית נמצאת דווקא במועצות המקומיות. אני לא שולל את טענת הרשויות העירוניות, אבל הכתובת היא לא אנחנו אלא רשויות התכנון, שבמקום לתכנן בצפיפות בתוך תחומי הקו הכחול של הערים מתכננות תוספת של אלפי דירות ביישובים קטנים דוגמת כפר יונה או גדרה. מדובר בחלם תכנונית ופוליטית".

לדברי ריפמן, המחקר מראה עוד כי "באופן מעשי אפשר מחר בבוקר להתחיל לבנות 80 אלף דירות בתב"עות (תוכניות בניין עיר - נ"ב) מאושרות, בלי ותמ"ל או כל פתרון קסם אחר שמקודם כיום. עם זאת, אני בהחלט יכול להבין מדוע המועצות המקומיות לא מזדרזות לבנות אלפי דירות נוספות בשטחן. בנייה מסיבית כזו תצריך כמות עצומה של תשתיות, שהמדינה לא תמיד יודעת לספק".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה לממצאים: "הדו"ח התקבל במשרד בימים אלה. מבחינה ראשונית של הדו"ח עולה כי מדובר בנתונים שכבר הוצגו על ידי חברת אורבניקס בעבר, והם כוללים תוכניות שכבר נבנו או שווקו. כמו כן הדו"ח אינו מבחין בין קרקע מדינה לקרקע פרטית, ולכן הנתונים המוצגים בו אינם יכולים לשמש כמלאי תכנוני. עדכון תמ"א 35 והקמת הותמ"ל מטרתם להגדיל את המלאי התכנוני בקרקע בבעלות המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו