שוק היוקרה יוצא מהמרכז: תושבי החוץ מגלים גם את הפריפריה

צפון תל אביב, ירושלים והרצליה פיתוח הן המוקדים של שוק היוקרה הישראלי, ומדי פעם מבליחה עסקה במקום אקזוטי יותר ■ אבל גם במקומות מרוחקים יותר ניתן למצוא עסקות מעניינות במחירים גבוהים יחסית

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

80 מיליון שקל שילם אבי נאור, ממייסדי אמדוקס, לפי הפרסומים, עבור דירת דופלקס בפרויקט לנוקס נחמני בתל אביב. מדובר בדירה בשטח של 500 מ"ר בבניין לשימור בפינת הרחובות נחמני ואחד העם בעיר. העסקה הזאת היתה כמעט היקרה ביותר בישראל ב–2013. הכי יקרה היתה עסקה אחרת, שנסגרה במחיר של 81.5 מיליון שקל. מדובר בדירה בשטח של 612 מ"ר בקומה 17 בפרויקט David Promenade Residences ברחוב הירקון בתל אביב.

רוב העסקות היקרות במדינה בשנים האחרונות היו בתל אביב או בירושלים, ולעתים גם בהרצליה פיתוח. בתל אביב בדרך כלל מדובר בדירות במגדלי יוקרה עם נוף לים, בירושלים אלה ברוב המקרים פרויקטי יוקרה לא הרחק מהעיר העתיקה, ואילו בהרצליה פיתוח אלה עסקות בבתים ברחוב היקר במדינה, גלי תכלת, או ברחובות הסמוכים לו. ככל שמתרחקים מאזור המרכז הסכומים נמוכים יותר. ברעננה סכום העסקה היקרה ביותר ב–2013 הגיע ל–20 מיליון שקל, בבית ינאי היתה עסקה ב–13 מיליון שקל ובקיסריה נסגרו שתי עסקות במחירים של 10–11 מיליון שקל. עסקות במיליוני שקלים נחתמו גם בערים ובמושבים המרוחקים יותר, אבל הן נדירות יחסית ובדרך כלל מדובר בבתים ולא בדירות במגדלים.

חיפשנו היכן היו העסקות היקרות ביותר בפריפריה ב–2013 וגילינו לא מעט עסקות מפתיעות. הנה התוצאות.

דירה בת שישה חדרים בפרויקט K Towers היתה העסקה היקרה ביותר שנחתמה באשדוד בשנה שעבר. מדובר בדירה בקומה גבוהה באחד משני המגדלים הנבנים בפרויקט של היזם קלוד נחמיאס, שכל אחד מהם הוא בן 42 קומות. אגב, באותו המגדל מוצע פנטהאוז בשטח של 800 מ"ר עם בריכה ב–26 מיליון שקל. הפרויקט ממוקם במרכז העיר, לא רחוק מהמרינה ובמרחק הליכה מהים. מלאי הדירות באשדוד מוגבל מאוד, בייחוד במרכז העיר, מה שדוחף למעלה את מחירי הדירות ובתי היוקרה.

אשקלוןצילום: אליהו הרשקוביץ

הביקושים מגיעים בעיקר מתושבים ומאשדודים לשעבר, וכן ממשפרי דיור שיכולים להרשות לעצמם עסקות כאלה. תושבי החוץ הצרפתים עדיין פעילים בעיר, אם כי בהיקף נמוך בהרבה מזה שלפני כמה שנים. למתעניינים: המחיר הממוצע של דירה עם נוף לים בעיר הוא 1.9 מיליון שקל, אבל בעסקות בדירות גדולות של 200 מ"ר בקו ראשון לים המחיר מגיע גם ל–6 מיליון שקל. מחירי הבתים הפרטיים בעיר גם הם לא נמוכים - 4–5 מיליון שקל.

באשקלון, כמו בתל אביב, מחירי הבתים עולים ככל שמתקרבים לים. העסקה היקרה ביותר בעיר החוף הדרומית ב–2013 היתה של בית בשכונת ברנע, במרחק של כמה דקות הליכה מהים. הבית, שנבנה לפני שנתיים, ובו חמישה חדרים בשטח של 190 מ"ר, נמכר תמורת 3.2 מיליון שקל. המחירים בעיר עולים בשנים האחרונות, ואחת הסיבות לכך היא הרוכשים מאשדוד. אלה, שראו את המחירים בעירם מטפסים, העדיפו לנסוע כמה קילומטרים דרומה תמורת חיסכון של מאות אלפי שקלים, וכך העלו את המחירים. גם קו הרכבת לאשקלון שידרג את העיר. מי שמחפש דירה במגדלים הקרובים לים, לא ימצא נכסים רבים שעומדים למכירה. מחיר הפנטהאוזים בעיר כבר חצה את הרף של 2 מיליון שקל. יתרה מכך, תושבי החוץ הצרפתים גילו מחדש את העיר וביצעו בה לא מעט רכישות. אמנם פעילותם רחוקה מהיקפה בעבר, אבל מכיוון שרוב ערי החוף נהפכו ליקרות, מנצלים חלק מהרוכשים הצרפתים את העלייה בשווי נכסיהם בערים כמו נתניה לרכישת דירה נוספת להשקעה באשקלון.

אשדוד

זכרון יעקב נמצאת במרחק של שעה נסיעה מאזור המרכז, ובכל זאת מישהו היה מוכן לשלם תמורת בית ביישוב 11 מיליון שקל. מדובר בבית על מגרש של 1.6 דונמים. הזכויות על המגרש מספיקות לבניית ארבע יחידות דיור, והמחיר הגבוה נגזר בעיקר מכך. בבית, ששטחו 740 מ"ר, יש עשרה חדרים בשלוש קומות, הוא בנוי בסגנון היי־טקי, ובחצר יש בריכה. הבית צופה על נוף של הים ובריכות דגים באחת מהנקודות הגבוהות בעיר. ב–2013 נמכרו בזכרון יעקב גם קוטג'ים בשטח של כ–250 מ"ר כל אחד במחירים של כמעט 4 מיליון שקל. ביישוב מתגוררים תושבים רבים ממעמד חברתי־כלכלי גבוה ובעלי מקצועות חופשיים הנהנים ממערכת חינוך מעולה, מנגישות תחבורתית גבוהה ומאוויר נקי.

תאשור 28, זכרון יעקבצילום: אבישג שאר-ישוב

בית פרטי שנמכר תמורת 3 מיליון שקל הוא העסקה היקרה ביותר שנחתמה בבאר שבע בשנה שעברה. מדובר בבית בשכונה ד' ובו שישה חדרים בשתי קומות, שנבנה לפני שבע שנים. אז, מחירי המגרשים (כולל הוצאות פיתוח) במכרזים של המינהל היו 250–300 אלף שקל, וכיום הם מגיעים ל–700–800 אלף שקל ויותר, כלומר, הכפילו את מחיריהם ואף יותר מכך. מחירי הדירות במגדלים בבאר שבע כבר אינם כה רחוקים ממחיריהם של צמודי הקרקע, ואינם נמוכים בהרבה ממחירי מגדלים באזור המרכז. הסכום הנדרש לדירה במגדל במרכז העיר יכול להגיע ל–2.3–2.4 מיליון שקל - כמעט פי 2.5 מהממוצע בעיר. המגדלים מאוכלסים בעיקר על ידי מצמצמי דיור - זוגות מבוגרים שעזבו את הבתים הפרטיים בעיר או ביישובים הסמוכים ועברו לדירות בהם.

באר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

אחת הסיבות לעלייה במחירי הדירות בעיר היא העובדה שהביקושים גדלים אך המלאי לא צומח. אם בעבר זוגות צעירים או משפרי דיור עברו לגור בערים כמו אשדוד כדי להתקרב למרכז, כיום המחירים באשדוד נושקים לעתים ל–1.5 מיליון שקל - מה שמשאיר את הזוגות הצעירים בבאר שבע. במקביל, עיר הבה"דים המתפתחת ופעילות של משקיעים ממשיכים לדחוף את מחירי הדירות כלפי מעלה.

מעט מוגזם לדבר על עסקה יוקרתית בקרית שמונה. במגדל הדירות היחיד בעיר 14 קומות ומחירה של אף דירה לא חצה את קו המיליון שקל ב–2013. ומה עם הבתים הפרטיים? לפני כמה שנים צמוד קרקע במחיר של יותר ממיליון שקל נשמע לא ייאמן, אבל כיום מחירי הבתים שנבנו בשנות ה–80 וממוקמים בשכונות הוותיקות במרכז העיר נושקים ל–1.5 מיליון שקל. ב–2013 נמכר קוטג' דו־משפחתי בשטח של 280 מ"ר תמורת 1.54 מיליון שקל. זו היתה העסקה היקרה ביותר בעיר בשנה זו. לשם השוואה, ב-2007 נמכר באותו הרחוב בית בשטח של כ–200 מ"ר תמורת 770 אלף שקל. לחלק מהבתים בקרית שמונה צמודה יחידת דיור, כך שהרוכשים נהנים מהכנסה נוספת של כ–1,800 שקל בחודש, לרוב מהשכרה לסטודנטים ממכללת תל חי. לחלק מהבתים צמודים גם צימרים. אחת הסיבות לעליית המחירים בעיר היא השקט השורר באזור ממלחמת לבנון השנייה. בנוסף, כבר כמה שנים לא היתה בה בנייה מסיבית, ומגרשים מעטים מוצעים כיום במכרזי רשות מקרקעי ישראל. גם הטבות המס, השיפור בתשתיות ופעילות ערה של משקיעים, דוחפים את המחירים. עליית מחירי הבתים בעיר זלגה ליישובי הסביבה ולקיבוצים, שגם בהם מגיעים מחירי הבתים ל–1.5 מיליון שקל ואף יותר

הבית ברחוב דן דיין, קרית שמונהצילום: דרור ארצי

קשה להאמין ששדרות, המרוחקת קילומטרים בודדים מרצועת עזה, נהנית מפריחה נדל"נית כה גדולה. המחירים בה עלו ב–60%–70% בתוך שש שנים, ודירת חמישה חדרים עולה כיום 850 אלף שקל בממוצע. העסקה היקרה ב–2013 היתה של בית שנמכר תמורת 1.5 מיליון שקל. המוכר כלל לא גר בנכס, ומכר אותו למשפחה שהתגוררה בו. הבית בן שישה חדרים ומשתרע על 180 מ"ר, נמצא בשכונת וילות, שבה כבר אין מגרשים המוצעים למכרז. המגרש שעליו נבנה הבית הוצע במכרז של מינהל מקרקעי ישראל לפני כשלוש שנים תמורת כ–300 אלף שקל, כך שהמוכר הרוויח 300–500 אלף שקל. בשדרות ניתן לאתר עדיין לא מעט בתים שנמכרו ב–2013 במחירים של 1.3–1.4 מיליון שקל. העלייה במחירי הבתים בשדרות מיוחסת לרגיעה הביטחונית, לחיבורה לרכבת ולפעילות המשקיעים שרודפים אחר 5,000 הסטודנטים שבמכללת ספיר.

שדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

נכסים בודדים באילת יכולים, על פי הערכות, להימכר במחיר כזה: בשנה שעברה נרכש בשכונת שחמון היוקרתית בית תמורת 10.3 מיליון שקל. בבית, שנבנה ב–2004, יש תשעה חדרים בשתי קומות, בריכה וחצר גדולה. שטח המגרש שעליו הוא בנוי - 1.3 דונמים. שכונת שחמון מתאפיינת בבנייה רוויה לצד בתים פרטיים ווילות במחירים של 3–10 מיליון שקל. בעבר הגיעו לעיר תושבי חוץ צרפתים שרכשו נכסים יוקרתיים, אבל כיום נוכחותם מעטה יחסית - מה שמכביד על השוק. העסקות הנוספות היקרות ביותר בעיר בשנה שעברה היו של שתי דירות פנטהאוז בקומה 17 במגדל ברחוב הנבטים: האחת בשטח של 360 מ"ר שנמכרה ב–5.5 מיליון שקל, והאחרת בשטח של 140 מ"ר שנמכרה ב–3.3 מיליון שקל.

אילת

כרמיאל היתה העיר שבה עלו מחירי הדירות בשיעור החד ביותר (17%) ב–2013, לפי מדד TheMarker ו–yad2. העסקה היקרה ביותר בעיר בשנה שעברה היתה של בית שנמכר תמורת 2.83 מיליון שקל. בבית, שנבנה לפני שש שנים, יש מרפסת גדולה המשקיפה אל הוואדי הסמוך. עסקות בסכומים גבוהים נחתמו בכרמיאל בשנה שעברה בעיקר בבתים הפרטיים שנבנו לפני חמש־שש שנים, הנהנים מביקוש של משפרי דיור.

בדומה למקומות נוספים באזור הצפון, בחלק מהבתים בכרמיאל קיימות יחידות דיור להשכרה. בעיר כמעט שאין היתרים חדשים לבניית בתים, ומגרשים שנמכרו שם באחרונה הגיעו למחירים של כמעט מיליון שקל - מה שמעלה גם את מחירי הבתים הישנים. סיבה נוספת לזינוק המחירים הוא השיפור בתשתיות וקו הרכבת המחבר בין עכו לכרמיאל, הצפוי להיפתח בעוד שנתיים. על כך יש להוסיף את הציפייה להמשך הקמתם של מפעלים ומרכזי היי־טק בצפון.

יונת הבר 17, כרמיאלצילום: אבישג שאר-ישוב

העסקת היקרות ביותר בערים המרכזיות בישראל הן של נכסים הקרובים לחוף הים, אבל בחיפה התמונה הפוכה: המחירים של נכסים על הכרמל גבוהים יותר. העסקה היקרה ביותר בחיפה ב–2013 היתה בשכונת הווילות שעל הכרמל, דניה, שבה נמכר בית בשטח של 300 מ"ר ובו שישה חדרים תמורת 7.3 מיליון שקל. מדובר בבית ישן יחסית, שנבנה לפני יותר מ–20 שנה. היצע המגרשים לבנייה בעיר מצומצם, ונתון זה תורם למחירים הגבוהים. בדניה מחיר הבתים הוא 3–10 מיליון שקל, אם כי מספר העסקות מועט, ווילות באזורים אחרים על הכרמל עשויות להימכר בסכום גבוה יותר. יש דירות במגדלים שמחירן למ"ר גבוה מהמחיר של בתים פרטיים. למשל, בשכונת שמבור מגיע המחיר ל–20–25 אלף שקל למ"ר, שאינו מבייש פרויקטים בתל אביב. מי שקונים דירות כאלה הם בעיקר זוגות מבוגרים שמכרו את הבית הפרטי ועוברים לגור במגדלים - מה שמגביר את הביקושים ומעלה את המחירים בפלח זה של השוק.

חיפה רחוב שוודיה 12צילום: אבישג שאר-ישוב

בהכנת הכתבה סייעו: טל בשירי, תיווך בשירי קריית שמונה; אהרון איציקזון, רי/מקס כרמיאל; עידן צליוק, זכיין אנגלו סכסון באילת; אמיר כהן, מנהל מכירות ארצי י.ח. דמרי; דרור אלוני, מנהל אנגלו סכסון חיפה; משה אגסי, מ.א. תיווך נדל"ן ראש פינה; אביחי אזולאי, רי/מקס שדרות; דינה גורגה, אנגלו סכסון זכרון יעקב, בנימינה והסביבה; רפי חביב, הום לידר אינטרנשיונל אילת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח