בב"ש מודאגים: מעבר צה"ל לדרום והבנייה הלא מספקת ייקרו את השכ"ד

מהנתונים עולה כי עד 2020 הביקוש למגורים בשכירות בעיר צפוי לעלות בעשרות אחוזים ■ בעירייה ובאוניברסיטה חוששים מנטישת סטודנטים ■ במשרד הביטחון דורשים פרויקט שכירות ייעודי ■ האוצר: "איתרנו מתחם לפיילוט מגורים להשכרה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

7,000 עד 8,000 אנשי קבע צפויים, על פי הערכות, להעתיק את מקום מגוריהם לאזור הדרום עד 2020. בעוד צעדים ליצירת מלאי דירות לרכישה מקודמים בימים אלה במידה כזו או אחרת של הצלחה, בתחום נוסף לעת עתה לא נעשים מעשים של ממש - שוק השכירות של באר שבע וסביבתה. אלא שעל פי התחזיות, לפחות מחצית מהמהגרים צפויים להיות רווקים צעיריםם, שיעדיפו מגורים בשכירות על פני רכישה וצפויים להגדיל דרמטית את הביקוש למגורים בשכירותי.

בעיית היצע השכירות באזור הדרום היתה אחד הנושאים המרכזיים שנדונו בכנס של מנכ"לי משרדי הממשלה, שיזם מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר בשבוע שעבר, כדי להגביר את שיתופי הפעולה הבין־משרדיים לקראת מעבר בסיסי צה"ל דרומה. ההערכות היו שאם בעיה זו לא תיפתר, הראשונים להיפגע מכך יהיו הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה בעיר, וכן הצעירים יותר בסגל הרפואי של בית החולים סורוקה.

"אנחנו רואים כשל שוק מתפתח לנגד עינינו, ולכן צריכים להתארגן", אמר ל–TheMarker מקור במינהלת המעבר דרומה של משרד הביטחון. "אם לא נעשה זאת בזמן, במקום להביא תועלת לנגב, אנחנו עלולים להסב לו נזק".

האתר שבו נבנית עיר הבה"דיםצילום: אליהו הרשקוביץ

מחירי השכירות בבאר שבע נחשבים נמוכים לעומת המחירים בתל אביב וירושלים. רבים מהסטודנטים משלמים שכר דירה חודשי של לא יותר מ–1,000 שקל, בעיקר בדירות של שלושה שותפים המושכרות ב–2,500–3,000 שקל בחודש.

רמת המחירים הנמוכה מהווה עבור רובם שיקול מרכזי בהעדפת המוסדות האקדמיים בדרום, ובראשם אוניברסיטת בן גוריון שבנגב. אלא שכעת מביעים באוניברסיטה ובעירייה חשש מכך שהגעת אנשי הקבע עלולה לדחוק את רגלי הסטודנטים לשולי העיר ואף לגרום להם להישאר באזור המרכז.

גורם נוסף שצפוי להגדיל את הביקוש לשכירות בבאר שבע הוא אזור התעסוקה החדש הנבנה בעיר, שמתוכנן לקלוט חברות היי־טק רבות. על פי נתוני העירייה, כשיאוכלס במלואו יועסקו במקום כ–20 אלף עובדים - גם אם תחזית זו תתממש חלקית, יהיה בכך כדי להגדיל את הביקוש לשכירות.

"אנחנו צופים כי במסגרת המעבר גם משפחות עם ילדים לא ימהרו לרכוש דירה, אלא יעדיפו להתגורר שנה־שנתיים בשכירות", אמר מקור במינהלת. "אנחנו מצפים שתוכן תוכנית לבאר שבע לקראת מעבר צה"ל לנגב, כדי להכין את שוק השכירות לביקוש הצפוי".

על פי לוחות הזמנים המתוכננים, המאסה העיקרית של השוכרים צפויה להגיע רק בין 2018 ל–2020 (ראו טבלה), בעיקר אנשי הקבע שישרתו בבסיס התקשוב שייבנה בבאר שבע, ובבסיס חיל המודיעין באזור צומת שוקת. עד אז, מקווים בעיריית באר שבע ובמינהלת, המדינה כבר תקים מיזם דיור להשכרה בקנה מידה גדול של לפחות כמה מאות יחידות.

מעיריית באר שבע נמסר: "אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה, במטרה לייצר מגוון פתרונות דיור למשפחות אנשי הקבע שיגיעו לעיר. במקביל, העירייה תקדם תוכנית להקמת דיור להשכרה".

מהאוצר נמסר: "במסגרת ההיערכות לירידת צה"ל לנגב הוחלט כי יינתן סבסוד פיתוח מיוחד בפרויקטים להשכרה ביישובים המיועדים ובכלל זה באר שבע. המשרדים הרלוונטיים איתרו מתחם לפיילוט בתיאום עם העירייה, והשיווק יחל בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד