האגודה לצדק חלוקתי: להשעות החלטות רשות מקרקעי ישראל עד לקבלת הערכה לעלותן

לדברי האגודה, בחודשים האחרונים התקבלו ברמ"י שורת החלטות המקנות לקבוצות מסוימות בחברה הישראלית זכויות חדשות שמשמעותן לקופה הציבורית מיליארדי שקלים ■ האגודה מבקשת להתנות מעתה חתימה של שר האוצר על החלטות רמ"י בקבלת הערכה תקציבית מפורטת ביחס למשמעות ההחלטות

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האגודה לצדק חלוקתי פנתה היום לשורה ארוכה של מקבלי החלטות ביניהם שר האוצר יאיר לפיד, היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, מבקר המדינה יוסי שפירא, מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בנצי ליברמן ועוד וקראה להם להפעיל את מלוא סמכותכם ולהשהות כניסתן לתוקף של החלטות רמ"י שהתקבלו לאחרונה עד לקבלת הערכה כלכלית לעלותן.

בנוסף, האגודה מבקשת להתנות מעתה חתימה של שר האוצר על החלטות רמ"י בקבלת הערכה תקציבית מפורטת ביחס למשמעות ההחלטות על תקציב המדינה והיקף ההטבה המוענקת במסגרתן מהקופה הציבורית.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

קרקעות חקלאיות ליד פתח תקוהצילום: ניר כפרי

לדברי האגודה לצדק חלוקתי בחודשים האחרונים התקבלו ברמ"י שורת החלטות המקנות לקבוצות מסוימות בחברה הישראלית זכויות חדשות ויקרות ערך שמשמעותן לקופה הציבורית מיליארדי שקלים וזאת מבלי שרמ"י פרסמה חוות דעת ו/או הערכה תקציבית ביחס להיקף הטבות אלה.

כך לדוגמה בישיבה אחת של מועצת מקרקעי ישראל ב-31.12.2013, התקבלו החלטות המשנות את כללי המשחק במשטר המקרקעין ומעניקות הטבות עתק במקרקעי הציבור, כמו החלטה 1316 (שזכתה לחתימת שר האוצר ב-12.2.2014) המתירה שלל שימושים בקרקעות שאינן חקלאיות במושבים.

מדובר בשימושים תעשייתיים ומסחריים למגוון רחב של אפשרויות כגון כלביות, תעשיית מיצים, ייצור סבונים ובשמים, יבוש תבלינים, פירות מיובשים ועוד. כל זאת ללא תלות בפעילות החקלאית בנחלה. וזאת ללא גביית תשלום מתאים, בניגוד למצב המשפטי ששרר טרם החלטה זו.

החלטה 1317 (שזכתה לחתימת שר האוצר ב-12.2.2014) מאפשרת שיווק נחלות פנויות במושבים תוך מתן הטבות במקרקעי הציבור. ההחלטה כוללת, בין היתר, הקצאת חלק מהנחלות הפנויות, ללא מכרז וללא תשלום למדינה, לפי ההמלצה של אגודת היישוב.

החלטה 1314 (שזכתה לחתימת שר האוצר ב-5.3.2014) שעניינה שיוך דירות בקיבוצים מתירה שינוי מצב קיים המוסדר בהחלטות המועצה. ההחלטה מאפשרת לחברי הקיבוץ להקים בתי מגורים צמודי קרקע, עבור משפחות חברים חדשות, בתשלום בהנחה משמעותית עבור הקרקע (עד למקסימום של 33%), היינו הנחה של 67% ממחיר הקרקע.

לדברי האגודה ב-31.3.2014 עתידה רשות מקרקעי ישראל לדון בשורה ארוכה של הצעות החלטה (18 הצעות!) ביניהן הפרטת התעשייה הצבאית, קביעת הזכויות למגורים בחלקת המגורים בישובים חקלאיים שהם מושב וקיבוץ, מתן זכויות לחברת רכבת ישראל ועוד.

לטענת האגודה לצדק חלוקתי דרישת החוק המחייבת את חתימת שר אוצר על החלטות מועצה בעלות השלכות תקציביות נועדה להגן ולשמור על משאבי הקופה הציבורית המצומצמת ועל האינטרס הציבורי.

דרישה זו נובעת גם מעקרונות כלליים של המשפט הציבורי, לרבות איסוף וביסוס תשתית עובדתית טרם קבלת החלטה מנהלית, התחשבות בכל השיקולים הרלוונטיים, קבלת החלטת סבירות ומידתיות ועוד. דרישה זו נתמכת גם בעקרונות הצדק החלוקתי שעוגנו בפסיקה כשיקול מתחייב בעת הקצאת משאבים ציבוריים.

לדעת האגודה, במיוחד עתה קיימת חשיבות ראשונה במעלה לשמירה על תקציב המדינה ולהימנעות ממתן הטבות עתק, ששוויין לא הוערך כראוי ולכן לא ניתן היה לשקול את כלל השיקולים הרלוונטיים טרם קבלתם.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?