קליין: יוזמת הפטור ממע"מ סותרת מטרות חברתיות

נגיד בנק ישראל לשעבר: "מלכתחילה ההטבה מופנית אל מי שביכולתו לרכוש דירה, כלומר ציבור מבוסס בהרבה מאלה שאין ביכולתם לרכוש דירה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

נגיד בנק ישראל לשעבר, דוד קליין, מתח אתמול ביקורת על יוזמתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לאפס את שיעור המע"מ לרוכשי דירה ראשונה. לדבריו, היא "אינה משרתת מטרות חברתיות, ואף עתידה להגדיל את הפערים בחברה. ההצעה אינה כוללת שום מבחן הכנסה לזכאים, וזה חיסרון גדול, כי אם המדינה מסבסדת דירות לציבור מסוים, כדאי שיהיו איזשהן מטרות חברתיות. במקרה הזה, נראה שהקריטריונים אף עומדים בסתירה למטרות החברתיות, ומסייעים לשכבות היותר מבוססות".

לדברי קליין, "מלכתחילה ההטבה מופנית אל מי שביכולתו לרכוש דירה, כלומר ציבור מבוסס בהרבה מאלה שאין ביכולתם לרכוש דירה. בהוצאת הציבור החרדי והערבי מכלל הזכאים - אתה שוב פוגע בשכבות החלשות. כך שבמקום לצמצם אי־שוויון, הצעת החוק מעצימה אותו".

פגם נוסף מוצא קליין בעצם הפגיעה במע"מ: "צמצום מע"מ באופן סלקטיבי ודיפרנציאלי זה מסוג הדברים שממוטט את כל משטר המע"מ. אנחנו יודעים שברגע שאתה מתחיל עם זה, מאד קשה לעצור. למה מע"מ על דירות כן לבטל ועל מזון לא? מעבר לכך, חקיקה כזאת יוצרת תמריץ לניסיונות שונים לרמות, לעקוף, ולשאר צורות של התנהגות לא נאותה מבחינה אזרחית".

דוד קליין צילום: חיים צח / באובאוצילום: חיים צח באובאו

עוד טוען קליין כי ההצעה קשה מאוד ליישום. לדבריו, "כבר כעת די ברור שהפרטים הולכים לייצר בעיה גדולה בצד הזה. למשל, החיוב של מקבלי הסובסידיה להחזיק בדירה חמש שנים בלי למכור, מאריך מאוד את תקופת המעקב. זו גם דרישה לא מתקבלת על הדעת כשמדובר בזוגות צעירים. המשפחה עשויה להתרחב, ייתכן שיצטרכו להחליף אזור מגורים בגלל שינויים במקום העבודה וכן הלאה. כך שסיפור היישום מסובך, ובאופן עקרוני אני מתנגד לפרויקטים מסובכים לביצוע ולמעקב". אחרי כל זאת, טוען קליין, כלל לא ניתן לומר בביטחון אם המהלך יוביל לירידת מחירים כלשהי, ואם כן - באיזה שיעור. לדבריו, "ההטבה פונה כרגע לחלק די קטן מציבור מבקשי הדירות, מה שמגדיל את הסיכוי שהמהלך לא ישפיע מהותית".

השיחה עם קליין נערכה זמן קצר לאחר היוודע דבר התפטרותו של הכלכלן הראשי של משרד האוצר, מיכאל שראל, שהדגישה עד כמה גדול הנתק בין שר האוצר לאנשי המקצוע שלו, שאיש מהם לא הוזמן על ידו להשתתף בישיבה הלילית עם ראש הממשלה שלשום בנושא.

כשנשאל קליין איך הוא רואה את הדברים, השיב כי "שר האוצר לא מנסה להסתיר בתקופה האחרונה את יחסו לאנשי המקצוע. מבחינתו, מי שבסופו של דבר נושא באחריות זה השר, וזה בהחלט נכון, מותר לו להתנהל בניגוד לדעת הפקידים שלו. עם זאת, ההתנהלות שלו בפרשה הזו מעידה לדעתי על חוסר ביטחון עצמי. לבוא לישיבה אצל ראש הממשלה בלי בכירי המשרד כמי שאומר 'שמעתי את דעת אנשי המקצוע וכעת הם לא דרושים לי' זו לא גישה שאני יכול לכבד. זו גישה לא רצינית".

נמרוד בוסו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב