"תוכנית סרק" |

פלוג וקנדל נגד יוזמת לפיד לאפס המע"מ על מחירי דירות לזוגות צעירים

על פי התוכנית, שעלותה 2 מיליארד שקל, על הרוכשים לעמוד במספר תנאים: ילד אחד לפחות, ללא דירה בבעלותם ושירות צבאי או לאומי ■ גורם במשרד השיכון: היוזמה תמנע זכאות מהערבים והחרדים - ספק אם תעמוד במבחן בג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג, הם בין שורה ארוכה של בכירים שמתנגדים לתוכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לאפס את המע"מ לרוכשי דירות ראשונות, שיעמדו בשורה של קריטריונים - כך אומרים גורמים שהשתתפו אמש בישיבה שבה נדונה ההצעה. שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, רמז, כי יתנגד לתוכנית במתכונתה הנוכחית כיוון שהיא כוללת רק 8% מכמות הרוכשים, ועל כן היא תהווה "תוכנית סרק", לדבריו.

התוכנית הועלתה רשמית לראשונה אתמול בשעות הערב, במסגרת ישיבה שנערכה בלשכת ראש הממשלה, בה הציג לפיד את העדפתו ליזום פתרון לפיו יוענק החזר מע"מ לרוכשי דירה ראשונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם הכריע בין יוזמת החזר המע"מ שדוחף לפיד לבין יוזמת מחיר המטרה, שדוחף שר השיכון אריאל. בסיום הישיבה הוחלט כי תיקבע ישיבה נוספת בימים הקרובים על מנת לנסות להכריע בנושא. ובינתיים תוהים רבים, מהיכן יגיע הכסף למבצע שמוערך בכ-2 מיליארד שקל.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

על פי התוכנית, שתובא לדיון ביום שני הקרוב, יאופס המע"מ על רכישת דירות על ידי רוכשי דירה ראשונה. על פי התוכנית, זוגות צעירים שירכשו דירות במחירים של עד 1.6 מיליון שקל יחוייבו במע"מ בשיעור 0%, בתנאי שיעמדו במספר תנאים: זוגות עם ילד אחד לפחות, ללא דירה בבעלותם ושלפחות אחד מהם שירת שירות צבאי או שירות לאומי. הזוגות יתחייבו שלא למכור את הדירה ל-5 שנים לפחות, והם גם לא יעמדו בקריטריונים של מבחני הכנסה או מיצוי כושר השתכרות כמו מבצעי מחיר למשתכן. באוצר מדגישים כי המחיר שנקבע - 1.6 מיליון שקל - אינו מחיר סופי. את מחיר המקסימום הסופי יקבע השמאי הממשלתי במסגרת מחירי מקסימום למ"ר בכל אזור בארץ.

שר האוצר, יאיר לפיד

לדברי מקורות באוצר, ההחלטה לקבוע מחיר מקסימום לדירה התקבלה על מנת לוודא שקבלנים לא יעלו מחירים בעקבות המבצע. מחיר של עד 1.6 מיליון שקל נחשב למחיר גבוה, מה שמוסבר באוצר בכך, שבניגוד לבעבר, הכוונה לכלול בהטבה גם רוכשי דירות בגוש דן ובמרכז, שם מחירי הדירות יקרים יותר. להערכת האוצר, הדבר יעודד גם קבלנים במרכז הארץ לבנות דירות קטנות, שיעמדו במחירי המקסימום וייועדו לציבור הזוגות הצעירים.

גורם במשרד השיכון ציין כי בעבר כבר הועלתה מצדם היוזמה ונדחתה על ידי האוצר, אולם כעת במשרד חוששים כי אופן היישום אותו מציע לפיד יביא לכשלונה. ראשית, חוששים במשרד השיכון כי ביטול המע"מ לזוגות צעירים יביא להעלאה אוטומטית של מחיר דירות שלושה וארבעה חדרים באופן שיביא לגלגול הרווח לכיסם של היזמים. מעבר לכך מציינים שם כי מכייוון שבאופן ברור נועדו הקריטריונים של היוזמה למנוע זכאות בציבור הערבי והחרדי, ספק אם היוזמה כפי שהיא כעת תעמוד במבחן בג"ץ.

רשמית, הודיע שר השיכון, אורי אריאל, על תמיכתו בתוכנית וכי הוא מברך על ההחלטה לאמץ את עקרונות התוכנית שהציע כבר לפני קרוב לשנה ושנדונה בחודשים האחרונים להפחתה דרמטית של המחירים באמצעות התערבות ממשלתית של החזר מע"מ בשילוב מחיר מטרה. אולם, כאמור, לאריאל יש לא מעט ביקורת. לדבריו, יש להפעיל את התוכנית במתכונתה המלאה כפי שגיבש, כולל משפרי דיור, המהווים רוב משמעותי של השוק, ומבלי להדיר חלקים בחברה וזוגות צעירים ללא ילדים.

"הפעלת התוכנית במתכונת המצומצמת שתחול רק על חסרי דיור הרוכשים דירה מקבלן, המהווים 8% בלבד מכמות העסקאות השנתית, עלולה להתברר כמהלך סרק שלא ישפיע על המחירים ורק יגרום נזק לתקציב המדינה. השר אריאל יתמוך בתוכנית מלאה שתשפיע באופן אמיתי על מחירי הדיור", מסר דובר משרד השיכון.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

ביקורת נשמעת גם מאנשי נדל"ן. חלקם טוענים, כי מדובר במעט מדי ומאוחר מדי: "קביעת מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה הוא צעד ראשון בכיוון הנכון, אבל לא תהיה לו משמעות רבה לגבי מחירי הדיור, ללא שינוי מהותי בתפיסה וללא הגדלה משמעותית של היצע הדיור", אמר יו"ר לשכת שמאי מקרקעין לשעבר, ארז כהן, על הכוונה של שר האוצר יאיר לפיד להביא לדיון בקבינט הדיור הצעה, לקבוע מע"מ של 0% למי שירכוש את דירתו הראשונה. להערכת כהן, ביטול המע"מ לדירה ראשונה חשוב עבור זוגות צעירים וכאלה שאין להם דירה. "הוא יאפשר בפועל הנחה של כ-200-250 אלף שקל על דירה ממוצעת, קל וחומר דירות בפריפריה שמחיריהן נעים בין 800 אלף שקל לכ-1.2 מיליון שקל", אומר כהן.

אנשי נדל"ן נוספים מתריעים, כי הרעיון של לפיד בעייתי הן מבחינה חוקית, למשל בקביעה, שאחד מבני הזוג שירת בצה"ל. קריטריון דומה שעלה במבצעי מחיר למשתכן, לא צלח את מבחן בג"ץ.

גם רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, מתח ביקורת על היוזמה: "הרעיון אינו מוצלח במיוחד. הפתרון של לפיד מעודד ביקושים במקום למתן אותם. ברור כי חלק מההנחה שאמורה להגיע לזוגות צעירים תלך בסוף לקבלנים. מה שצריך לעשות זה לדחוק את רגלי המשקיעים ולא לעודד זוגות צעירים להשתעבד לכל החיים. מוטב שלפיד יקשיב לדברי נגידת בנק ישראל בדבר העלאת נטל המס על משקיעים, באמצעות מס רכישה או מס רכוש".

לעומת יו"ר ועדת הפנים ואחת מראשי שדולת הדיור בכנסת, ח"כ מירי רגב, בירכה את לפיד, ומתחה ביקורת על שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, שטירפד לטענתה יוזמות דומות. לדבריה, "ההחלטה המסתמנת של שר האוצר יאיר לפיד לבטל את המע"מ על דירה ראשונה לזוגות צעירים מבורכת, ויש לחזק את ידיו בצעד זה. עם זאת, צר לי ששר האוצר הקודם יובל שטייניץ בחר להפיל פעמיים את הצעת החוק שלי שביקשה להוריד את המע"מ על דירה ראשונה. גם אז פעלתי מתוך הכרה ואמונה שצעד זה יאפשר לצעירים בישראל לרכוש דירה וקורת גג. כשהשר רוצה, אז הפקידים הם לא אלה שקובעים".

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, מסר בתגובה: "מדובר במהלך מבורך עבור רוכשי הדירות, זוגות צעירים וחסרי דירה. את התוכנית הזו הציעה התאחדות בוני הארץ לממשלה הקודמת ושאותה ההתאחדות שבה והציעה כפתרון לטיפול במחירי הדיור גם לאחר כינונה של הממשלה הנוכחית. בסופו של דבר עליה יהיה להוכיח את עצמה במבחן הביצוע. התוכנית קובעת מנגנונים שונים שאמורים לתמוך בביצוע ההחלטה. טרם קבלנו לעיון את פרטיה וכשנקבל אותה נבחן את המשמעות וההשפעה שלה באופן עמוק".

ח"כ פנינה תמנו-שטה, מסיעת יש עתיד, סיעתו של שר האוצר יאיר לפיד, אמרה בתגובה ליוזמת השר לבטל את המע"מ לרוכשי דירה כי "הורדת המע"מ היא צעד דרסטי וחשוב אותו עשה באומץ שר האוצר. באנו לשנות ואין ספק ששר האוצר ממקד את האנרגיות והחשיבה סביב מתן פתרונות מידיים לצעירים החיים במדינה הזאת, למי שתורם, עובד ורוצה בית. מדובר במהלך שיעלה למדינה כ-2 מיליארד בשנה. המהלך הזה אומר שהקופה תשרת את צרכי הציבור ולא להיפך.

"עד עתה היו ניסיונות להוריד את מחירי הדיור ללא הועיל, תקופה בה ביקשו מהציבור סובלנות והקשיחו את התנאים לרכישת דירה. במהלך הנוכחי יש שינוי חשיבה תוך ניסיון לפתור את הבעיה באופן שיבוא לקראת הציבור ששלח אותנו לפתור אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר