הקבלנים חוששים בעקבות הכרזת לפיד: "הממשלה מפריחה כל יום בלון ניסוי אחר"

על אף שרבים מהיזמים חושבים שאיפוס המע"מ הוא צעד בכיוון הנכון, רבים מבקרים את ההכרזה עליו בשלב כה מוקדם: "אני לא מכיר רוכש דירה שירצה היום לזרוק לפח 18% - ההכרזה תושיב אנשים על הגדר והשוק ישותק"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"ההחלטה של שר האוצר לפיד מבורכת אבל הוא לא היה צריך לצאת בהכרזה עליה כעת, אלא רק ערב הביצוע - מאחר שאף אחד לא יודע באמת האם היא בסופו של דבר תצא לפועל", אמר אברהם קוזניצקי, יו"ר קבוצת מנרב. "ההצהרה שלו תגרום לכך שאנשים לא יקנו דירות ויעדיפו להמתין שהתוכנית אכן תתממש. אני לא מכיר רוכש דירה שירצה 'לזרוק לפח' 18% ולכן אני מעריך שעצם ההכרזה על העניין בכלי התקשורת, תושיב אנשים על הגדר, תיצור ציפייה ובלבול בקרב הציבור ובטווח הקרוב תשתק את השוק".

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות' תקף ואמר כי "מדובר בהצעה פופוליסטית שבאה לייצר כותרות, ובוודאי שלא תוריד את מחירי הדירות, כל עוד הביקוש עולה על ההיצע. זו תוכנית מאוד נקודתית ולא יעילה שעלולה אף להזניק את רמת המחירים, ולשחק לידיים הלא נכונות. יזמים יעלו את מחיר הדירות ההתחלתי וסכום המע"מ, במקום שיעבור לאוצר, עלול לעבור אליהם כרווח נוסף".

יריד דירותצילום: דניאל בר און

"הצעת האוצר לבטל את המע"מ על דירה ראשונה לזוגות צעירים תביא בסופו של דבר לגל נוסף של עליות מחירים". העריך גם עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות. לדבריו, בתקופה הקרובה אנו צפויים לראות האטה ברכישת דירות כשכל הציבור "יישב על הגדר". "אולם, בעוד 4-3 חודשים כשהציבור יראה כי מדובר בסיסמאות שווא שלא יימצא להם תקציב או שלא יזכו להסכמה בקואליציה, תחזור להיות נהירה אל עבר רכישת דירות כשהנהנים היחידים מכך יהיו הקבלנים ומוכרי הדירות - שינצלו שוב את כוחם להעלות מחירים".

לדברי קמינסקי, הפתרון המיידי והזמין שיכול לעזור לזוגות הצעירים הוא החזרה של המשכנתא האפקטיבית לזכאים. "בצורה זו המדינה תאפשר לזוגות לקבל חלק משמעותי מההלוואה בריבית קבועה ונמוכה, לא צמודה. ריבית זו תמשיך לשמור על יציבות הבנקים, כפי שרוצה בנק ישראל, ותאפשר למדינה להעניק חלק ממימון הדירה בתנאים אטרקטיביים, כפי שהיה נהוג עד לפני מספר שנים".

מיקי זיסמן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן העריך כי "בטווח הקצר התוכנית תגרום לבלבול ואולי אף לקיפאון כי רוכשי דירות ירצו להבין מה מגיע להם. לאחר מכן, כשהעניין יתבהר, תהיה שוב נהירה של רוכשי דירות לשוק, ואז על אותו היצע נתון הביקוש יגדל והדבר יוביל להעלאת מחירים".

רוני בריק, יו"ר ארגון קבלני השרון והבעלים של חברת הבניה לי-רן יוזם והשקעות, תקף ואמר כי "הממשלה מפריחה כל יום בלוני ניסוי אחרים. הממשלה צריכה להוציא תוכנית מוסדרת, ולא להפריח כל יום בלוני ניסוי אחרים. אתמול קראנו שהממשלה תעניק 100 אלף שקל לרוכשי דירות עד 1.5 מיליון שקל, והיום אנחנו מתבשרים ששר האוצר מוותר על המע"מ ברכישת דירה ראשונה. מדובר בתוכניות שעוד לא הבשילו, לא הוסדרו במסגרת חקיקה, ולא אושרו על ידי הגורמים השונים בממשלה ובאוצר. לכן הן יוצרות רק אי ודאות בשוק".

היזם אילן רג'ואן תקף את האפלייה שלדבריו מכילה ההחלטה במתכונתה הנוכחית בין מרכז ופריפריה: "בדרך שבוחר שר האוצר עלולים להיווצר פערים גדולים בין ההטבות הניתנות לרוכשים במרכז לבין ההטבות בפריפריה. אנו נמצאים בתקופה בה חשוב מאוד לקדם את הפריפריה ולחזק אותה ועל כן יש ליצור תמריצים, בעיקר לזוגות צעירים מערים אלו, על מנת שיישארו בהן וירכשו דירות חדשות וכן ליצור מנגנון שימשוך זוגות צעירים מהמרכז לפריפריה. החלטת שר האוצר תגרום לדבר הפוך, שאוכלוסיות חזקות בערי הפריפריה יעזבו אותה ויתקרבו למרכז בשל ההטבה שיקבלו שם, שיכולה להגיע ל-100 שקל יותר לאחר הורדת המע"מ".

בצד המברכים נמצא אלי אביסרור, מנכ"ל חברת אביסרור משה ובניו ויו"ר ארגון קבלני הנגב ובאר שבע: "מזה עשור אנחנו מבקשים לבטל את המע"מ על רכישת דירה לזוגות צעירים, ולכן אני מברך על המהלך הזה. ההצעה מהווה פתרון שצריך ליישם מהיום למחר. אני מקווה שהמהלך יצליח, ובטוח שבסופו של יום תהיה הוזלה משמעותית. הוזלה של 18%-20% תאפשר לזוגות צעירים לקנות דירה ללא עזרה מההורים".

יאיר לפידצילום: דרור ארצי

גם היזם חנן מור הצטרף ואמר: "אני מברך על ההצעה של שר האוצר ומקווה שהתוכנית אכן תצא לפועל ותאפשר לזוגות צעירים לרכוש דירה בארץ. יחד עם זאת, כבר נשמעים קולות מצד הפקידות הבכירה באוצר שמתנגדת לתוכנית ועלולה לשים מקלות בגלגלים. אני מקווה שההצעה תעבור בחוק ולא תתמסמס כמו יוזמות אחרות בעבר".

רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק ציין כי "מדובר ברעיון חיובי כמו עוד רעיונות טובים שהועלו בשנים האחרונות, אבל המבחן יהיה ביישום בפועל. מלבד חסמים פוליטיים יש גם אתגרים טכניים, למשל, איך יקבעו מחירי המקסימום למ"ר בכל אזור בכל עיר על ידי השמאי הממשלתי? החשש הוא שיווצרו עיוותים בתמחור שימנעו יישום נכון של המהלך".

לדברי דודי מייזליק, מנהל אגף משכנתאות בבנק מרכנתיל: "ביטול המע"מ הוא צעד נדרש וחיובי. עם זאת, חשוב לצמצם את תקופת הביניים שעד אישור התקנה על מנת למנוע כשל שוק בדמות בלימת שוק הדיור עד הסדרת הנושא".

עו"ד אילת יצחקי, שותפה, בפירמת BDO זיו האפט: "בעיני הצעתו של יאיר לפיד ראויה, שכן מדובר בצעד מידתי וממוקד, שהשפעתו על התקציב לא אמורה להיות דרמטית, ומאידך האפקטיביות צפויה להיות משמעותית על הפלח הרלוונטי באוכלוסייה".

מנגד, רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI בית השקעות, אומר כי "הרעיון אינו מוצלח במיוחד. הפתרון של לפיד מעודד ביקושים במקום למתן אותם. ברור כי חלק מההנחה שאמורה להגיע לזוגות צעירים תלך בסוף לקבלנים. מה שצריך לעשות זה לדחוק את רגלי המשקיעים ולא לעודד זוגות צעירים להשתעבד לכל החיים. מוטב שלפיד יקשיב לדברי נגידת בנק ישראל בדבר העלאת נטל המס על משקיעים, באמצעות מס רכישה או מס רכוש".

גם מנכ"ל אנגלו-סכסון פרויקטים, רפי ולנסי, העריך שההחלטה עשויה להביא לעליית מחירים: "מדובר בהחלטה מבורכת שמטרתה לשלב זוגות צעירים, המתקשים כיום לרכוש דירה בשל הצורך בהון עצמי גבוה או בגין החזרי משכנתא, במעגל רוכשי הדירות. אולם, בהתאם לכללי השוק, ההחלטה תעלה את הביקוש, כך שיישום ההצעה יוביל לעלייה במספר רכישות דירה מקבלן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה