יש עתיד נגד פלוג: "לא ייתכן שהעומדת בראש גוף שכשל תתקוף מהלך אמיץ"

לפיד יציע לקבינט הדיור: להקפיא את שכר הדירה בת"א לשלוש שנים ■ שר השיכון לערוץ 2: התוכנית לביטול המע"מ לרוכשי דירות חדשות תובא לאישור הקבינט לאחר מקצה שיפורים

שלוש ח"כיות מסיעת יש עתיד, פנינה תמנו שטה, עליזה לביא וקארין אלהרר, פירסמו הערב (ג') הודעה חריגה בה תקפו את נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שביקרה מוקדם יותר את תוכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לביטול המע"מ לדירה ראשונה.

הח"כיות טוענות כי: "לא ייתכן שמי שעומדת בראש הגוף שכשל בשנים האחרונות בניסיונותיו להוריד את מחירי הדיור, והיתה חלק ממקבלי ההחלטות במשך שנים רבות, תתקוף את המהלך האמיץ של שר האוצר שנותן מענה מיידי לזוגות שלא מצליחים לרכוש דירה. למרות הידיעה שהמהלך יעלה כסף מקופת המדינה במציאות הקשה שהשאירו קודמנו, כולל בנק ישראל, החלטת השר היא ההחלטה נכונה במקום ובזמן הנכון".

גם יועץ שר האוצר לענייני דיור, אורי שני, תקף היום, בראיון לתוכנית החיסכון בערוץ 2, בצורה חריפה, את הפקידות הממשלתית ואת עובדי בנק ישראל. "אם הפקידים היו כל כך טובים לא היינו במדבר הזה. זו אותה פקידות בכול המקומות, כולל בנק ישראל, שהמשבר בגללה. היא הבעיה לא הפיתרון", אמר שני.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

במקביל, לפיד יגיש בשבוע הבא לקבינט הדיור הצעה להגביל את שכר הדירה למשך שלוש שנים. לפי הצעת לפיד, שכר הדירה יהיה צמוד במשך שלוש שנים למדד המחירים לצרכן. ולא יהיה ניתן להעלות אותו במשך שנים אלו.

ח"כ עליזה לביא בישיבת הוועדה למעמד האישהצילום: אמיל סלמן

הקפאת שכר הדירה תנוסה תחילה בעיר תל אביב, ואם תצליח תופעל ברחבי הארץ. מטרת המהלך היא למנוע העלאות מחירים דחופות בשכר הדירה כפי שקורה בשנים האחרונות.

צוותים משותפים של האוצר ומשרד הבינוי החלו היום בעבודה משותפת להכנת הצעת האוצר-משרד הבינוי שתובא בשבוע הבא לאישור קבינט הדיור, לפתרון בעיית מצוקת הדיור בישראל. הצוות המשותף עשוי לקדם הצעה לפיה מי שקנו דירה שנייה או מעבר לכך להשקעה יצטרכו להודיע לרשות המסים, מהיכן השיגו הכסף לקניית הדירה/דירות להשקעה.

בישיבה שכונסה אתמול בערב בהתראה קצרה בלשכת רה"מ לדיון בהצעת לפיד, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי תוכנית לפיד עדין לא בשלה. הוא הציע לקיים דיון נוסף בהצעת שר האוצר. אולם לפיד התנגד ודרש הסכמה בישיבה לאלתר. בקשתו התקבלה למרות שמרבית המשתתפים בישיבה התנגדו לתוכנית שהציג בפניהם, בטענה כי יש להגדיל את היצע הדיור בישראל, כדי לפתור את מצוקת הדיור, ולא את הביקושים כפי שהתוכנית מציעה, וכן כי מנגנון התוכנית מסורבל והיא עשויה לעודד שוק שחור בין הקבלנים והצרכנים.

בישיבה אתמול בלשכת נתניהו על תוכנית לפיד השתתפו ראש הממשלה, מנכ"ל משרדו הראל לוקר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ יוג'ין קנדל, שר הבינוני והשיכון אורי אריאל, מנכ"ל משרדו שלמה בן אליהו, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג וראש חטיבת המחקר בבנק נתן זוסמן, יועץ קבינט הדיור אורי שני, ושר האוצר לפיד.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

אריאל: "הליך החקיקה יסתיים בעוד ארבעה חודשים"

בעוד שבוע צפויה תוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד לביטול המע"מ לרוכשי דירות חדשות להגיע לאישור קבינט הדיור, אך זאת - רק לאחר שתעבור "מקצה שיפורים", כך אמר הערב (ג') שר השיכון אריאל במהלך ראיון מהדורת חדשות 2. לדבריו, בעוד שלושה חודשים צפוי הליך החקיקה להסתיים, ובעוד ארבעה חודשים ייכנסו התקנות החדשות לתוקף.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

עם זאת, הדגיש אריאל את הצורך כי לפיד והוא יגיעו להסכמות לגבי המתווה בטרם הישיבה, ובראש ובראשונה - לגבי היקף הזכאים להטבה. כפי שפורסם במהלך היום, במשרד השיכון מתנגדים להחלת ההטבה על רוכשי דירה ראשונה בלבד, ומבקשים להרחיב הזכאות גם למשפרי הדיור. כמו כן מתנגדים במשרד לקריטריון המחייב שירות צבאי לשם זכאות לפטור, המוציא את הציבור החרדי והערבי מכלל הזכאים, ומעריכים כי ממילא זה לא צפוי לעבור את בג"ץ.

לבסוף כאשר נשאל אריאל אם אינו מרגיש כי לפיד "גנב" את תוכנית ביטול המע"מ, שהומעה על ידי משרד השיכון כבר באפריל, השיב: "אנחנו לא עוסקים בפופוליזם. נביא את זהלקבינט הדיור בשבוע הבא ונעביר תוכנית טובה".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?