אורי אריאל הקים ועדה לבחינת התנהלות המדינה בשכונת גבעת עמל בת"א

הוועדה תבדוק מדוע במשך עשרות שנים לא אכפה רשות מקרקעי ישראל את התחייבויות היזמים לבנות דירות לתושבי השכונה ואף התנערה מהן, ומסקנותיה יוגשו בתוך שלושה חודשים ■ שר השיכון: "אי אפשר להישאר אדישים מול הטענות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר השיכון ויו"ר רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) אורי אריאל הורה לפני כמה ימים על הקמת ועדה לבחינת התנהלותה של המדינה, ובפרט התנהלות הרשות, בסוגיית הקרקעות בשכונת גבעת עמל בתל אביב, הסמוכה לשכונת בבלי, שעליהן יוקמו פרויקטים של יצחק תשובה ויזמים אחרים.

"לאחר פניות חוזרות ונשנות ללשכתי בעניין הליך פינוי תושבי שכונת גבעת עמל, אבקש כי ועדת המשנה בראשותך תבחן את התנהלות רשות מקרקעי ישראל בנושא זה, ובמידת הצורך - מהם הלקחים שיש להפיק להתנהלות הרשות מכאן ולהבא", כתב למנכ"ל משרדו, שלמה בן אליהו, שאמור לעמוד בראש הוועדה.

לא מעט תהיות עולות על התנהלות המדינה באותן קרקעות, שלפני קום המדינה השתייכו לכפר הפלסטיני ג'מאסין שננטש במהלך מלחמת העצמאות לאחר שכותר על ידי כוחות ההגנה. ב–1948 יושבו ראשונות המשפחות במתחם. ב–1961, עם הקמת מינהל מקרקעי ישראל, נחתם הסכם למכירת הקרקע לחברת ב.פ. דיור מקבוצת סולל בונה, שחייב אותה לקדם את הבנייה במקום בתוך חמש שנים, תוך הקצאת 100 יחידות דיור למשפחות שבשטח. ההסכם אף איפשר למינהל להשיב לידיו את הקרקע ולקנוס את החברה אם זו לא תעשה כן. אלא שההסכם מעולם לא בוצע או נאכף, ומאז החליפה הקרקע בעלויות מבלי שנעשתה בה בנייה מסודרת. עם השנים התבססו בקרקעות משפחות שקיבלו אותן מהמדינה עם הקמתה אך ללא זכויות בעלות.

באחרונה, 53 שנים לאחר אותו הסכם בין רשות מקרקעי ישראל לחברה הראשונה שקיבלה לידיה את הקרקעות, קבעו בתי המשפט כי בני הדור השני והשלישי למתיישבים הם נטולי זכויות אל מול הליכי הפינוי מצד היזמים.

שר השיכון אורי אריאלצילום: עופר וקנין

על פי הסיכום, הוועדה תגיש את מסקנותיה לשר השיכון תוך שלושה חודשים, והן ייבחנו על ידיו במטרה למצוא פתרון שישים סוף לסאגה. הרכב הוועדה צפוי לכלול, מלבד היו"ר בן אליהו, את סגן הממונה על התקציבים באוצר, ערן ניצן, וכן את נציגי משרדי הפנים, המשפטים, הגנת הסביבה ורה"מ. ״אי אפשר להישאר אדישים אל מול טענות התושבים בדבר העוול שנעשה להם", הסביר אריאל את ההחלטה. "יש לנו חובה מוסרית לדאוג לזכאים ולאפשר להם פינוי בכבוד. אני מצפה שהוועדה תגיע למסקנות ברורות שייתנו מענה ראוי לטענות".

חברתו של אריאל לסיעת הבית היהודי, ח״כ איילת שקד, שהיתה בין ראשי הפונים לאריאל כדי שיתערב בנעשה בשכונה, בירכה על המהלך ואמרה: ״אני שמחה ששר השיכון וראש המינהל נרתמו לבדיקת העניין, וינסו למצוא פתרון שלא יפגע בזכויות היזם ויגן על זכויות הזכאים״.

יהיו אשר יהיו מסקנות הוועדה, הן לא יוכלו לפגוע בזכויותיהם של היזמים הפועלים בשטח, ובראשם חברת אלעד מגורים שבשליטת יצחק תשובה, המוגנת בין היתר על ידי פסקי דין חלוט של בית המשפט העליון, שכבר הכריע כי אינה מחויבת לספק דיור חלופי למחזיקים בקרקע.

"לחקור את היחס המחפיר לתושבים"

תושבי גבעת עמל מפגינים נגד פינוי בכפייהצילום: נמרוד גליקמן

"אי אפשר לשחרר את מינהל מקרקעי ישראל מהאחריות לעוול", אמר ל–TheMarker תושב השכונה דן בן צבי בעקבות הקמת הוועדה. "המשמעות של לקיחת אחריות אמיתית מצד המדינה היא לא לבקש סליחה אלא להתערב במו"מ בין בעלי הקרקע והתושבים, כדי שכלל הדיירים יזכו לדיור חלופי שווה ערך לבתים שבהם הם מתגוררים כיום". עוד דורש בן צבי כי הוועדה תחקור את היחס המחפיר, לדבריו, של אנשי מחוז תל אביב של הרשות לתושבים: "מדובר בשנים ארוכות של התנערות וחוסר רצון להידבר, התנהגות בוטה, כאילו זה עסק של אבא שלהם. היו אומרים לתושב שפנה 'הקרקע בבעלות פרטית, תהיה בריא' - ומנתקים בפנים".

גורם מטעמם של היזמים הפועלים בשטח מסר כי "הליך המשא ומתן לפינוי התושבים נמשך כסדרו. טענות המחזיקים כלפי בעלי הקרקע כבר הוצגו בפני בית המשפט ונמצאו כלא צודקות".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "בהסכם המכר שנחתם בשנת 1961 בין רשות הפיתוח לבין דיור ב.פ. בע"מ התחייבה הרוכשת לתת למשתכנים שהחזיקו במקרקעי המתחם ללא זכויות 'דיור אקוויוולנטי בבניינים או השיכונים שיוקמו על ידו... במידה וירצו בכך'. בהסכם לא נקבעה סנקציה לאי קיום התחייבות זאת. העברת הזכויות בשנת 1988 לחברות דנקנר השקעות בע"מ וא.מ.ת.ש. השקעות בע"מ אושרה ע"י הנהלת המינהל לאחר שהתקבלה חוות דעת של פרקליטות המדינה, והאישור הוכפף לתנאי שלפיו הרוכשות תקבלנה על עצמן את כל ההתחייבויות של הרוכשת המקורית של המתחם, לרבות ההתחייבויות כלפי המחזיקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה