נתניה ב-2035: 320 אלף תושבים ומרכז עסקים חדש בלב העיר

תוכנית מתאר חדשה שאושרה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה כוללת מרכז עסקי חדש לעיר ובמרכזו פארק■ עוד בתוכנית: כ-4 מיליון מ"ר למסחר ותעשייה ו-500 דונם שטחים פתוחים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בנתניה אישרה בשבוע שעבר שלוש תכניות חדשות הנוגעות לעתידה של העיר. הראשונה היא תוכנית המתאר לנתניה נת/2035, השנייה היא תכנית "לב המטרופולין" – רובע עסקי חדש המתוכנן להיבנות במרכז העיר והשלישית היא התכנית לאזורי התעסוקה מטרופוליניים. את הישיבה ניהלה יו"ר הוועדה, ראש עיריית נתניה מרים פיירברג-איכר.

בישיבה הציג מהנדס העיר פול ויטל, יחד עם צוות מתכננים בראשות משרד "יער אדריכלים" את עיקרי תכנית המתאר. מהעירייה נמסר כי "חזון התכנית הינו חיזוק מעמדה של נתניה כעיר נופש, המציעה איכות חיים לצד שמירה על איכות הסביבה, תוך הובלה בתחום החברתי, החינוכי, התרבותי והכלכלי".

מטרות התכנית הן זירוז משמעותי בקידום תכניות בניין בעיר, יצירה וביסוס וודאות תכנונית שיביאו לשגשוג העיר מבחינת השקעות כלכליות, שיפור הנגישות לרבות מערך התחבורה הציבורית, קביעת עקרונות לקיימות, חיזוק הקשר בין העיר אל הים וכן מתן גמישות מירבית להתאמת התכנית לצורכי השעה בהווה ובעתיד.

התכנית חוזה כי עד לשנת 2035 תגדל אוכלוסיית העיר, המונה כיום כ-220 אלף איש, ללמעלה מ-320 אלף תושבים. מספר יחידות הדיור, העומד כיום על כ-67 אלף יחידות (עם פוטנציאל של כ- 70 אלף יחידות לפי תכניות קיימות) יגדל על פי התכנית ל כ-110 אלף יחידות, זאת עם הגדלה של כמעט פי שניים באחוזי הבנייה. תחום התעסוקה ירשום גם הוא גידול משמעותי, זאת עם הכפלת שטחי התעסוקה, המונים כיום כ-3 מיליון מ"ר לפי תכניות מאושרות ל כ-6 מיליון מ"ר לשנת 2045, ובשלב ביניים בשנת 2035 מעל ל-4 מיליון מ"ר.

בנוסף לזה, מגדילה התוכנית את השטחים המיועדים למוסדות ציבור ל כ-2,800 דונם, ומגדירה פריסתם של כ-7,000 חדרי מלון (כיום בנויים בעיר 1,300). יעד נוסף של התכנית הוא להגדיל את השטחים הפתוחים בעיר ביותר מ-500 דונם, לרווחת הציבור, זאת מעבר לשטחים הפתוחים בעיר אשר כוללים ארבע שמורות טבע.

תוכנית המתאר ל"לב המטרופולין" שאושרה גם היא בישיבת וועדת התכנון משתרעת על פני כ-800 דונם וכוללת כ 3,000 יחידות דיור וכ-250 אלף מ"ר לשימושי מסחר ותעסוקה. התכנית כוללת גם פארק מרכזי, המשולב במוסדות ציבור דוגמת מוזיאונים, מרכזי תרבות ומוסד אקדמי. גבולות התכנית הם שדרות בן צבי במערב, כביש החוף במזרח, גשר האחדות בצפון ושכונת רמת ידין (דורה) בדרום.

בעירייה צופים כי המהלך להקמת המרכז החדש יביא לתנופת פיתוח והתחדשות גם ברמת ידין הסמוכה, שלדבריה "מהווה כבר היום יעד פוטנציאלי גבוה לביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי". לבסוף, אושרה תכנית אזורי התעסוקה מטרופוליניים, המתייחסת לאזורי התעסוקה בנתניה, ובהם אלו שבקריית אליעזר, קריית יהלום, "רצועת האמצע"- בין כביש החוף למסילת הרכבת, ברכת חנון, קריית ספיר ופארק המדע (מזרחית לקריית ספיר). מהעירייה נמסר כי מטרתה המרכזית של התוכנית היא יצירת "בנק קרקעות" נרחב לתעסוקה בהיקף של כ-6 מיליון מ"ר שישרת את העיר בעשורים הקרובים.

ראש העיר נתניה מרים פיירברגצילום: עופר וקנין

ראש העיר, מרים פיירברג-איכר, אמרה כי "בכוחן של תכניות אלו להביא לשינוי חסר תקדים הן בהיבט המגורים והן בהיבט המסחרי-תעסוקתי. נתניה מהווה כיום יעד אטרקטיבי להגירה חיובית הן של תושבים חדשים והן של חברות וארגונים לצד לביצוע השקעות. תכניות אלו מצטרפות למסמכי מדיניות רבים אחרים, כגון תכנית האב למרכז העיר ותכנית האב להרחבת החופים וייצוג המצוקים, ההופכות את נתניה לאחת הערים המודרניות המתוכננות ביותר בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב