מהנדס העיר תל אביב: להגדיל את יעדי התכנון עד 2025 ב-60 אלף דירות

עיריית תל אביב יוצאת נגד תוכנית המתאר שהיא בעצמה אישרה לפני פחות משנתיים ■ במסגרת התנגדות שגיבש מהנדס העיר גבולי הוגדלה משמעותית צפיפות הבנייה לדונם, וגם זכויות הבנייה בעקבות תוכניות פינוי בינוי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מהנדס עיריית תל אביב, עודד גבולי, צפוי להגיש לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה את התנגדותו לתוכנית המתאר העירונית המקודמת בימים אלה, כאשר בלב ההתנגדות עומדת דרישה מצד עיריית תל אביב להגדלת היצע הדירות וצפיפות המגורים בעיר בעשורים הקרובים, באופן אשר יגדיל את היצע הדירות המתוכננות בעיר בכ-90 אלף יחידות דיור - 60 אלף דירות מעבר לזה אשר מוגדר בתוכנית המתאר המקורית.

מדובר בשינוי מעניין במיוחד, לאור העובדה כי מי שהגיש את תוכנית המתאר המקורית שקבעה תוספת תכנונית של 30 אלף יחידות בלבד להיצע התכנון בעיר עד שנת 2025, הייתה לא אחרת מהוועדה המקומית תל אביב, אשר אישרה את תוכנית המתאר במרץ 2012. יש לציין כי מי שהוביל את תהליך הכנת התוכנית הקודמת היה מהנדס העיר הקודם, חזי ברקוביץ', אשר גבולי שימש כסגנו. גורמים המעורים בנעשה העריכו כי ייתכן שהשינוי בעמדת העירייה כלפי התוכנית נובע מההבדלים בתפיסה התכנונית בין השניים.

דרום תל אביבצילום: שביט צילומי אויר

עמדתו של גבולי הוצגה בפני הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה תל אביב ביום ראשון השבוע. את הגדלת מספר יחידות הדיור מבקש לבצע גבולי באמצעות הכנסת מספר שינויים בתוכנית. ראשית – הגדלת צפיפות הבנייה המותרת למגורים במרבית השכונות בעיר. למשל באזור המיועד לבנייה רוויה במרכז העיר, דורש גבולי לשנות את תקנון התוכנית הקובע צפיפות מקסימלית של 18 דירות לדונם, כך שצפיפות זו תיקבע כצפיפות המינימלית. בדברי ההסבר נכתב כי "מוצע לעודד צפוף ובניית יחידות דיור בגדלים 'ברי השגה', ולמזער את ההיקף של בניית דירות פאר, גדולות במיוחד".

דרך נוספת להגדלת מספר הדירות שמציע גבולי בהתנגדות, היא הגדלת הגובה המקסימלי המותר במתחמים המיועדים לפינוי בינוי, אשר יסומנו בתשריט (בניגוד לתוכנית המתאר המקומית בה אין מתחמים מסומנים) ובכך גם להגדיל משמעותית את כדאיותם הכלכלית.

מלבד נושא הצפיפות, מבקש גבולי בהתנגדותו מספר שינויים נוספים לעומת התוכנית המקורית, וביניהם קביעה כי התוכנית תאפשר גמישות תכנונית רבה יותר לוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב מזו שמקנה התוכנית המקורית, וכן שינויים ספציפיים יותר, כגון הקטנת שטח הפארק החופי המתוכנן לקום לאורך רצועת השטח שתיווצר מפינוי שדה דב, או הגדלת הזכויות למשרדים והגבהת גובה הבנייה המותרת באזור נמל תל אביב.

עיקרי התנגדותו של גבולי הפתיעו חלק מהנוכחים בישיבת ועדת התכנון, שהתקשו להבין כיצד העירייה מגישה התנגדויות כה מהותיות לתוכנית שהיא בעצמה קידמה, ואשר אושרה על ידי ועדת התכנון המקומית לפני פחות משנתיים. גורם שנכח במקום ציין כי בשינויים שמציע גבולי יש משום הטמעה של הביקורת העיקרית שהופנתה כלפי התוכנית מצד המינהל, שטען כי התוכנית אינה מוסיפה לעיר היצע תכנוני של מספיק יחידות דיור, ובכך אינה מסייעת לפתרון משבר הדיור הנובע בין היתר ממחסור מספק בהיצע דירות.

עוד ציין אותו גורם, כי מי שהוביל את תהליך הכנת תוכנית המתאר המקורית היה מהנדס העיר הקודם – חזי ברקוביץ', אשר סיים את תפקידו זמן קצר לאחר אישורה בוועדה המקומית וכי ייתכן כי התנגדותו של גבולי, מבטאת השגות שלו על התוכנית.

עודד גבוליצילום: עמותה לקידום לימודי כלכלה וחברה / המכללה החברתית כלכלית

עם זאת, לדברי הגורם, עמדתו של גבולי יוצרת קושי: "לא מדובר בשינויים טכניים אלא בשינויים מהותיים שייתכן שמצדיקים הגשת תוכנית חדשה". עוד לדבריו, בהתנגדותו של גבולי לא מפורטים הכלים בהם בכוונתו להתמודד עם השירותים שלהם תזדקק האוכלוסייה החדשה בעיר. "ברור שלצד הגידול המשמעותי במספר יחידות דיור, ישנו צורך גם בהגדלה משמעותית בשטחי הציבור, כמות הכיתות והגנים, ושטחים פתוחים, והשאלה היא האם התכנון לוקח זאת בחשבון".

לדברי אורלי אראל, סגנית מהנדס העיר ומנהלת אגף התכנון בעיריית תל אביב, במוקד ההתנגדות שתגיש העירייה עומדות שלוש "התאמות" כהגדרתה, שמבקשת העירייה לעשות לתוכנית המקורית, והן: "הגדלת ההיצע התכנוני לבנייה למגורים, הקטנת הגודל הממוצע של דירה, והגדלת זכויות הבנייה בתוכניות פינוי בינוי באופן שיגדיל כדאיותן הכלכלית".

עוד לדבריה, אין ההתנגדות דורשת שינויים כה מרחיקי לכת בתוכנית המתאר כפי שהדבר נראה במבט ראשון: "התוספת המקורית בסך 30 אלף יחידות, לא לקחה בחשבון 12 אלף דירת נוספות המתוכננות בשדה דב, וכן לא כללה את הזכויות לבנייה למגורים בשטחים המסחריים, כך שלמעשה גם לפי התוכנית הקודמת נקבעה תוספת תכנונית של כ-50 אלף דירות", היא מסבירה, ומוסיפה כי גם בהנחת כמות האוכלוסייה בעיר ב-2025 - 450 אלף נפש (כיום בעיר 412 אלף - נ"ב) - לא חל שינוי ביחס לתוכנית המקורית. "חשוב להבין כי גם בתוכנית המקורית וגם בתוכנית הכוללת את ההתאמות שאנו מבקשים כעת, מדובר בפוטנציאל תכנוני תאורטי שצפוי להתממש רק בחלקו".

סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, אמרה כי ישנן נקודות אור רבות בשינויים שמציע גבולי, וגם נקודות שנויות במחלוקת, אך בכל מקרה ציינה כי סעיפי התוכנית שתתקבל לבסוף על ידי הוועדה המחוזית עוד תגיע לדיון בוועדה המקומית לשם אישורה. "בסופו של דבר מדובר במסמך שמשמש נקודת מוצא. אני בהחלט מברכת על דרישת המהנדס שמתחמי ההתחדשות העירונית יסומנו ככאלה בתשריט, יש בכך אמירה".

מועד הגשת התנגדויות לתוכנית צפוי להסתיים ב-1 במרץ, כאשר בין הצפויים להגיש התנגדות נמצאת גם החברה להגנת הטבע. המתכננת הסביבתית של הארגון בתל אביב, יעל זילברשטיין, אמרה: "ההחלטות שיתקבלו ביחס לתכנית זו ישפיעו על המרחב הפיזי והאנושי בעיר באופן מהותי וכן על פני הנוף, השטחים הפתוחים והטבע העירוני, באופן בלתי הפיך. ההתייחסות שלנו תעסוק בנושאים כמו שיתוף ציבור, התחדשות עירונית, שימור, תנועה ותחבורה ושטחים פתוחים וטבע עירוני, מתוך כוונה לתקן ולשפר את התכנית ואנו מקווים שהערותינו יוטמעו בתכנית".

מיטל להבי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש