כך איבדה ענבל אור את הקרקע בשכונת בבלי בתל אביב

אור השקיעה מיליונים בפרויקט לבניית שני מגדלים והכחישה שיש בעיות בשיווק, על אף שלא הצליחה לגייס את ההון הנדרש ■ בסוף השבוע האחרון נחתמה עסקת מכירה - עם רוכש אחר ■ אור הבטיחה 75 מיליון שקל למפונים - אך למשפחת כוזהינוף יש תוכניות אחרות

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

בסוף השבוע שעבר צוין רגע היסטורי נדל"ני בתל אביב: משפחת כוזהינוף רכשה מגרש בשכונת בבלי דרום ממשפחות אברמוביץ וזייתוני תמורת כ–200 מיליון שקל - אותו מגרש שיזמית הנדל"ן ענבל אור ניסתה לרכוש בשנתיים וחצי האחרונות, מאז שחתמה עם בעלי הקרקע על הסכם אופציה לרכישתה תמורת כ–210 מיליון שקל.

בעלי הקרקע האריכו את מועדי האופציה כמה פעמים, אבל בחודשים האחרונים רקמו היזמים רוני מאנה וגיא בלושינסקי עסקה מאחורי גבה של אור. הם חיברו את משפחת כוזהינוף, שחיפשה עסקות בתחום הנדל"ן, למגרש בבבלי. משפחת כוזהינוף מוכרת מתעשיית היהלומים, והיא בעלת חברת בראשית יהלומים. לשני המגדלים שייבנו על המגרש היא תקרא בשם דומה – מגדלי בראשית.

בחודשים האחרונים שלח אריק אברמוביץ מכתבים לענבל אור, שמודיעים לה כי האופציות לרכישת הקרקע פקעו וכי התקשורת ביניהם הסתיימה. אור הכחישה בתוקף שהיא איבדה את הקרקע גם לפני שבועיים, כשהמשא ומתן בין אברמוביץ לקונים החדשים כבר היה בשל ולקראת סגירה. גם השבוע, כשהחוזה כבר נחתם, התראיינה אור בתקשורת והודיעה כי לא תם ונשלם.

ענבל אורצילום: אייל טואג

לא פלא שאור נאבקת כך, שכן היא השקיעה מיליוני שקלים במאמצים לרכוש את המגרש בדרום בבלי, שמיועד לבניית שני מגדלים בני 19 ו–27 קומות שבהם כ–145 דירות. בסוף אוגוסט 2011 חתמה אור עם בעלי המגרש על הסכם האופציה לרכישתו, כאמור תמורת 210 מיליון שקל (בתוספת מע"מ). מחיר האופציה היה 10 מיליון שקל (בתוספת מע"מ).

כסף לא נחסך במאמצי השיווק למכירת הדירות, כולל כנס בן שלושה ימים בגני התערוכה ומפגשים צנועים יותר במלון הילטון בתל אביב וקמפיין טלוויזיה ועיתונות. אור, שהיתה רגילה למכור דירות "כמו לחמניות" בשנים שבהן מחירי הדירות רק עלו, נתקלה בתופעה חדשה - הקונים לא הגיעו בהמוניהם, ואור לא הצליחה כפי הנראה לצבור את ההון העצמי הדרוש לרכישת הקרקע.

באין קונים פנתה אור למשקיעים שייכנסו לעסקה. בינואר פורסם כי היא מכרה מחצית מהדירות בפרויקט לקבוצת משקיעים, ומהלך זה יאפשר לה לממש את האופציה לרכישת המגרש ולקדם את הפרויקט. המשקיעים הם שחר מחט ויעקב שואלוביץ' והאוליגרך הגאורגי מיכו (מיכאל) מירילשוילי. אלא שגם בהסכם עם המשקיעים יש תנאים מתלים, שהעיקרי בהם הוא הפחתת עלויות המגרש. מחיר הקרקע, יחד עם כ–75 מיליון שקל שהתחייבה אור להוציא על פינוי התושבים, הביאו את סך ההתחייבויות שלה בפרויקט לכ–310 מיליון שקל, כולל מע"מ. סכום זה מגלם שווי יותר מ–2 מיליון שקל לקרקע לדירה, לפי מספר הדירות המתוכנן.

העסקה עם המשקיעים לא נחתמה, ואור דיווחה על משקיעים אחרים שלהם מכרה כ–7,000 מ"ר מהפרויקט. יחד עם 3,000 מ"ר שנמכרו לרוכשים פרטיים, טענה אור, היא יכולה להשלים את העסקה. לפרסומים בתקשורת כי האופציות פקעו וכי היא לא מצליחה להשלים את העסקה הגיבה אור בביטחון כי תשלים את העסקה. אחרי שנתיים וחצי העסקה אכן הושלמה - על ידי יזמים אחרים.

המגדלים שתיכננה ענבל אור להקים בבבלי דרום הדמיה: veiwpoint

חלום הפיצוי 
הנדיב התנפץ

אור תרמה רבות לסיקור הרחב של שכונת בבלי דרום, אבל היא לא הסיפור המעניין היחיד שם. הסאגה של השכונה מפותלת, ושורשיה מגיעים לקום המדינה, אז העבירה המדינה שבדרך את תושבי דרום תל אביב על גבול יפו לשכונות צפוניות יותר, כמו גבעת עמל, שנמצאת לאורך מה שנהפך לימים לרחוב פנקס וגשר ההלכה. כדי אפשר את פינוי התושבים אושרו תוכנית בנייה עם זכויות מוגדלות - המנוף הכלכלי שמאפשר את הפינוי. כך נבנו מגדלי אקירוב ברחוב פנקס ומגדלי YOO של חבס בדרך נמיר פינת ההלכה.

בצד הצפוני של דרך ההלכה, בדרום בבלי, נותרו משפחות הצאצאים של התושבים המקוריים, שעדיין מחכים לפיצוי כספי תמורת פינוי. מצבם המשפטי נע בין כאלה שעומדים נגדם צווי פינוי באישור בית משפט ועד אחרים שלא נפתחו נגדם הליכים משפטיים.

לאחר העסקה, אזור בבלי דרום מחולק בין שני יזמים: משפחת כוזהינוף וחברת אלעד מגורים, שמחזיקה בקרקע מאז שרכשה את חברת דנקנר השקעות, שהיתה בעלי הקרקע מאז שנות ה–80 אך מעולם לא בנתה אותה. לפני כשנה עוררה אלעד את הפרויקט, שבו ארבע מגדלי מגורים ו–700 דירות, והחלה בשיווק ובצעדים נמרצים לפינוי התושבים. לפני כחודש פינתה אלעד משפחה שנגדה יש צו פינוי, תמורת 1.75 מיליון שקל. סכום הפיצוי הוסכם בדקה ה–90 וביום שבו המשטרה היתה אמורה לפנות את המשפחה בכוח.

אור ללא ספק הציעה את סכום הפיצוי הנדיב ביותר - כ–75 מיליון שקל לשבע משפחות עם צאצאיהם. היא הציעה פיצוי עבור כל מ"ר בנוי וגם עבור שטחי חצרות. תושבי השכונה, שבמשך שנים התעלמו מהם, שמחו על הפיצוי הנדיב, בעיקר אלה שעומד נגדם צו פינוי של בית משפט. חלום הפיצוי לא התגשם. הסכם הפינוי נחתם שנתיים, בפברואר 2012, אך ככל שחלף הזמן ואור לא רכשה את הקרקע התחוור לתושבים שאולי הם חזרו לנקודת ההתחלה.

פרויקט אור בבלי, הדמיה: veiwpoint

התושבים יצטרכו להתמודד עכשיו עם בעל בית חדש בעניין הפיצוי. עורך הדין שייצג את משפחת כוזהינוף בעסקה, אביב טסה, הצהיר לקראת סגירת העסקה שפיצויים הם לא מתכוונים לשלם - והתהליכים ייסגרו בבית המשפט, ובדרך הקשה. בשבוע שעבר זימר רוני מאנה מנגינה אחרת, שהם התחילו כבר לדבר עם תושבי השכונה כדי להגיע לפשרה.

מענבל אור לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו