הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים עברה בקריאה ראשונה

על פי ההצעה שגיבש "צוות 90 הימים" יוקם מוסד תכנון חדש שיוסמך לאשר במהירות תוכניות בהיקף של עשרות אלפי יחידות דיור, ואף להחליף את הרשות המקומית בהוצאת היתרי בנייה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים. ההצעה שהתבססה על המלצות צוות 90 הימים שהוקם על ידי שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד עברה ברוב של 19 תומכים מול 13 מתנגדים. כעת תעבור הצעת החוק להגיע לדיון להמשך חקיקה בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

הצעת החוק קובעת כי יוקם מוסד תכנון ארצי חדש (ותמ"ל - ועדה לתוכנית מועדפת לדיור) בעל סמכויות לאשר תוכניות של עשרות אלפי יחידות דיור למגורים בסדר זמנים קצר, תוך אפשרות לחריגה מכול תכניות המתאר המחוזיות והארציות מלבד אחת – תוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, וללא אפשרות ערעור לערכאה נוספת מצד מתנגדים. בנוסף, יוסמך הגוף להוציא היתרי בנייה בעצמו במקרה של רשויות מקומיות "סרבניות". הצעד נעשה כחלק מצעדי הממשלה להביא להוזלה במחירי הדיור, על ידי הגדלת היצע הקרקע המתוכננת למגורים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

התוכניות שיוגשו לאישור הוועדה תהיינה במתחמי דיור מועדפים, שיוכרזו ככאלה על ידי קבינט הדיור. הגופים שיוסמכו להגיש תוכניות לוועדה יהיו החברה לקיום מתחמי הדיור להשכרה - דירה להשכיר, משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל.

בנוסף, נקבע בהצעת החוק כי יועצמו יכולות המדינה בכל הנוגע להשבת קרקע חקלאית השייכת לה לטובת פרויקטים בשולי הערים. הליכי פדיון קרקע מחוכרים חקלאיים או בעלי זכויות אחרים נמשכים שנים רבות ומהווים גורם מעכב משמעותי לשיווק מתחמי קרקע לדיור.

בשבועות האחרונים ספגה הצעת החוק ביקורת רבה משלל ארגונים, בהם זרועותיו השונות של השלטון המקומי, ארגוני סביבה, דוגמת החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין, המשרד להגנת הסביבה, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה במשרד הפנים, ארגוני המתכננים, ארגוני הסקטור החקלאי, וגופים חברתיים דוגמת פורום דיור ציבורי.

לקראת ההצבעה אמש אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) כי "בותמ"ל אין פתרונות של דיור חברתי או כל התייחסות למחיר הדירות. בחוק אין זכר להבטחות לפיד בעניין דיור בר השגה ודיור ציבורי. ראוי היה לקבוע מנגנון שיקבע כי הדירות יופנו לאוכלוסיות בעלות הכנסות משתנות, בתמהיל חברתי. אך לצערי, החוק כלל לא מסמיך את הותמ"ל לקדם אינטרסים חברתיים על ידי ייעוד קרקע לדיור בר השגה ולדיור ציבורי".

בדברים שנשא שר האוצר לפיד לפני כשבוע, לאחר אישורה של הצעת החוק בממשלה אמר: "החוק המוצע הוא נדבך נוסף בהתמודדות עם משבר הדיור בישראל, שהוגדר על ידי הממשלה כבעיה אסטרטגית המחייבת פתרונות עמוקים ומהירי השפעה להתמודדות הן עם מחירי הדיור והן עם הצורך להגדיל משמעותית את מספר יחידות הדיור הנבנות בישראל. אני יודע שיש מי מכם שיראו בצעדים הננקטים במסגרת הצעה זו צעדים אגרסיביים. מידת האגרסיביות תואמת את עומק המשבר בשוק הדיור, נושא הדיור הוא האיום הגדול ביותר על דור שלם של ישראלים, והוא גם המסובך ביותר. זה האתגר הכי גדול והכי קשה שעומד בפנינו, זה הנושא המרכזי שאנחנו מתעסקים בו מדי יום".

שר האוצר, יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?