הממשלה אישרה גוף חדש לתכנון אלפי יחידות דיור: פרץ וארדן התנגדו

בתיקון של הרגע האחרון צורף נציג של הארגונים הירוקים להרכב הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור, שתוסמך לתכנן במהירות קרקע בהיקף של עשרות אלפי דיור תוך חריגות בתוכניות מתאר ■ לפיד: "מידת האגרסיביות תואמת את עומק המשבר בשוק הדיור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים לבנייה שהתבססה על המלצות צוות 90 הימים שהוקם על ידי שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד. תזכיר החוק הוגש במשותף על ידי משרדי האוצר, הפנים והשיכון. להצבעה בוועדה קדמה ישיבת ממשלה, בה הוחלט להסמיך את הוועדה להחליט בנושא. ההצעה עברה ברוב של כלל השרים למעט שניים - השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, ושר התקשורת והגנת העורף גלעד ארדן.

הצעת החוק תיכנס לתוקף כהוראת שעה למשך 4 שנים עם אפשרות להארכה, והיא קובעת כי יוקם מוסד תכנון חדש (ותמ"ל - ועדה לתכנית מועדפת לדיור), שיוסמך לאשר תוכניות של עשרות אלפי יחידות דיור למגורים, בין היתר במרכז הארץ בזמן קצר יחסית, בערכאה אחת בלבד וללא יכולת לערור לערכאות עליונות על ההחלטות.

המהלך המוצע יהווה "מסלול עוקף מהיר" בנוסף למערכת הקיימת כיום בחוק התכנון, בנוסף על ועדות התכנון הרגילות, וכן על הווד"לים (ועדות דיור לאומיות). בנוסף לכך תוסמך הוועדה לחרוג בהחלטותיה מתוכניות מתאר מחוזיות, ותהיה כפופה לתמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית) בלבד.

בנוסף נקבע בהצעת החוק כי יועצמו יכולות המדינה בכל הנוגע להשבת קרקע חקלאית השייכת לה לטובת פרויקטים בשולי הערים. זאת כאשר במצב הנוכחי הליכי פדיון קרקע מחוכרים חקלאיים או בעלי זכויות אחרים נמשכים שנים רבות ומהווים גורם מעכב משמעותי לשיווק מתחמי קרקע לדיור. על פי הצעת החוק, המשא ומתן בין הגוף המקדם את התוכניות לבין בעל הזכויות בקרקע, יתנהל בפרק הזמן שבין קליטת התוכנית בוועדה לבין הפקדתה.

הפיצויים שישולמו יהיו בהתאם להחלטת מועצת מקרקעי ישראל, שתקבע פיצוי מוגדל בשל השבה מוקדמת של הקרקע. הליך זה יאפשר לסכם עם בעל הזכויות על השבת הקרקע למדינה עוד בטרם שינוי הייעוד.

צוות "90 הימים"צילום: רם אלפיה

קבינט הדיור, בראשות שר האוצר לפיד, יהיה בעל הסמכות להכריז על מתחם המיועד ליותר מ-500 יחידות דיור כמתאים ל"פרויקט דיור לאומי". את התוכניות לוותמ"ל יהיו מוסמכים להגיש 3 גופים: החברה הממשלתית לדיור להשכרה "דירה להשכיר" - המוקמת בימים אלה, רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון.

שר האוצר אמר בעקבות אישור ההחלטה בוועדה כי "החוק המוצע הוא נדבך נוסף בהתמודדות עם משבר הדיור בישראל, שהוגדר על ידי הממשלה כבעיה אסטרטגית המחייבת פתרונות עמוקים ומהירי השפעה להתמודדות הן עם מחירי הדיור והן עם הצורך להגדיל משמעותית את מספר יחידות הדיור הנבנות בישראל.

"אני יודע שיש מי מכם שיראו בצעדים הננקטים במסגרת הצעה זו צעדים אגרסיביים. מידת האגרסיביות תואמת את עומק המשבר בשוק הדיור, נושא הדיור הוא האיום הגדול ביותר על דור שלם של ישראלים, והוא גם המסובך ביותר. זה האתגר הכי גדול והכי קשה שעומד בפנינו, זה הנושא המרכזי שאנחנו מתעסקים בו מדי יום".

"הציבור ישלם מחיר יקר ולא יקבל מאום"

המטה לתכנון אחראי והקואליציה לדיור בר השגה הוציאו הודעה משותפת שבה תקפו את החלטת הממשלה להקמת הוועדה, וטענו כי נוסח הצעת החוק אינו מספק פתרון למצוקת הדיור ולמימוש הזכות לדיור של מרבית האוכלוסייה במדינה.

"החוק יפגע בחוסנן של הערים בישראל ובשטחים הפתוחים, יפגע בעקרונות הדמוקרטיים של הליך תכנון תקין המבוסס על שיתוף ציבור, יפגע באפשרות לחזק את המערכת הקיימת ולשמור על האיזון הנדרש בין כל מרכיבי מערכת התכנון. משמעות הדבר, יצירת מערכת תכנונית נוספת שיוצרת כפילות במערכת התכנון וסתירות פנימיות בה, שכופה מלמעלה תכניות ענק תוך עקיפת הרשויות המקומיות ונבחרי הציבור, המשקף חוסר תכנון כולל.

"הציבור ישלם מחיר יקר ולא יקבל מאום - התכנון המהיר עלול להביא פגיעה קשה בשטחים פתוחים, בסביבה ובבריאות הציבור, יאפשר לגבור על תכניות המתאר הארציות (תמ"אות) ומחוזיות, שקבועות בהן הוראות חיוניות להתפתחות תקינה של הארץ מבחינת משאבים, תשתיות, שמירה על ערכי טבע, נוף ואיכות חיים - הוראות שנאבקו עליהן במשך שנים, ועתה יועמדו בסיכון".

גם חבר הכנסת דב חנין, יו"ר שדולת הדיור והשדולה הסביבתית-חברתית בכנסת תקף את החלטת הממשלה לאשר את מנגנון הותמ"ל: "יער המסלולים עוקפי התכנון שהממשלה מקדמת יכול לבלבל כל מומחה. מרפורמת המרפסות ורפורמת הפרגולות, מהוות"ל דרך הווד"לים, אנחנו מגיעים היום גם לוותמ"לים. במלחמתה נגד מערכת התכנון הממשלה זורעת אנרכיה ויוצרת חוסר ודאות תיכנוני קיצוני.

"בוותמ"ל אין פתרונות של דיור חברתי או כל התייחסות למחיר הדירות. בתזכיר החוק אין זכר להבטחות לפיד בעניין דיור בר השגה ודיור ציבורי. ראוי היה לקבוע מנגנון שיקבע כי הדירות יופנו לאוכלוסייות בעלות הכנסות משתנות, בתמהיל חברתי. אך לצערי, החוק כלל לא מסמיך את הותמ"ל לקדם אינטרסים חברתיים על ידי ייעוד קרקע לדיור בר השגה ולדיור ציבורי. הותמ"ל תוסמך לדון רק בתמהיל גדלי הדירות, ולא במחירי הדירות או בזהות הזכאים. כמו עם חוק הוד"לים, עולה החשש שגם כאן, ה"סופרטאנקר" שמובטח כי יפתור את כל בעיות הדיור יהיה בעיקרו מסלול מהיר לבניית שכונות יוקרה הומוגניות".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת רמת הנגב שמוליק ריפמן, אמר בתגובה לאישור הקמת הוותמ"ל: "מדובר בהחלטה פופוליסטית נוספת, שנועדה לזרות חול בעיני הציבור. המדינה מנסה להראות שהיא פועלת לפתרון מצוקת הדיור, אבל הדרך בה היא עושה זאת שגויה מיסודה. הקמתן של עשרות אלפי יחידות דיור ללא כל מחשבה על התשתיות באזור, משולה להקמתו של בניין ללא כל יסודות בקרקע. המדינה החליטה להפריח מגדלים באוויר, ולצערי המחיר שהציבור ישלם על ההחלטה הזו בעתיד עלול להיות כבד מנשוא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב