ראש המינהל: "יש 20 אלף תיקים לא מטופלים"

בדיון שקיימה הכנסת בדו"ח המבקר על התערבות שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס, בפעילות רשות המקרקעין, אמר בנצי ליברמן: "במחוזות תל אביב ומרכז יש מופע של 1,000 פניות ביום" ■ אטיאס: "שר השיכון הוא בובה של החלטות הרשות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הביקורת של הכנסת דנה היום (ד') בפרק הביקורת על משרד השיכון בדו"ח מבקר המדינה, שעוסק בהתנהלותו של שר השיכון לשעבר, אריאל אטיאס, ששימש מתוקף תפקידו גם כיו"ר רשות מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל). לפי דו"ח המבקר, אטיאס נהג לקיים פגישות עבודה עם מנהל רשות מקרקעי ישראל לשעבר, ירון ביבי, שבהן הועלו על הפרק לא רק נושאי מדיניות והתנהלות כללית - אלא גם נושאים פרטניים שהיו קשורים לאנשים ולמוסדות ספציפיים, וכי היו מקרים שאטיאס קידם עניינים שקשורים לאוכלוסייה החרדית.

את הדיון פתח נציג משרד המבקר המדינה, שאמר: "אחת המטרות להקמת רשויות סטטוטוריות היא מתן עצמאות לרשות לבצע את תפקידה בלי להיות במתווה הפוליטי, שעלול לקחת אותה לכיוונים לא נכונים. לרשות הזו יש מועצת רשות, שבראשה השר הממונה. היא זו שמתווה את המדיניות ונותנת את הדגשים. כאשר המועצה מוגדרת גוף מנחה, והתחום האופרטיבי הוא בתחום הרשות עצמה.

"הדו"ח הזה מציף בעיה בסדרי העבודה בין השר הממונה באותה התקופה לבין הרשות. היו כמה דוגמאות למעורבות של לשכת השר - זה הגיע לרמת התערבות כזו, שלטעמנו היה צריך להציף את זה", הסביר נציג משרד המבקר.

בנצי ליברמןצילום: איל יצהר

חבר הכנסת אטיאס (ש"ס) השיב לביקורת: "יש פה אנומליה מעולם הסמכות והאחריות. כשאתה נבחר ציבור, הציבור רואה בך כתובת. הציבור לא מכיר את הפקיד ממחוז צפון במינהל שעונה לו שלושה חודשים אחרי הפנייה. אני לא מדבר על כסף או עושר, אלא על מצוקת אזרחים - כשהייתי במשרד השיכון הגיעו אלינו מאות פניות בשבוע שנגעו רק למינהל מקרקעי ישראל. אתה קובע מדיניות. איך אתה יודע אם המדיניות בוצעה? לפי הפידבקים מהציבור.

"אחת הבעיות הכי חריפות בתקופתי היתה שהאזרחים לא קיבלו תשובות. זה מה שהכי חירפן את הציבור. גם 'לא' זו תשובה, אבל לפחות תענו. ישבתי כל שבוע עם יו"ר המינהל, והיינו מדברים על מה שהעוזר שלי, שהיה אחראי על המינהל, היה מציף. אזרחים פונים אחרי שבמשך חודשים לא קיבלו תשובה. לא מדובר ביזמים או בבעלי הון - להם יש עורכי דין, אצלם ההליך אחר לגמרי. מדובר על האזרח הפשוט. אם אתה לא יכול לתת הוראות למנהל המינהל - אז במה אתם ממונה עליו?".

לדברי אטיאס, לא ניתן לכנס את מועצת מקרקעי ישראל לקביעת כל החלטה, כפי שעולה מדו"ח המבקר: "אם אתה רוצה לסרס את השר, תגיד לו לכנס את המועצה על כל דבר. המועצה קובעת מדיניות. אם רוצים שקיפות, אפשר להגיד שתמיד יהיה עוד אדם, בסדר גמור. בהחלט רצוי שהיועץ המשפטי יקבע כללים, אבל אם זה קורה - אז שיקבע את הכללים בעולם המעשה, לא בתיאוריה. כי בסוף צריך לעבוד".

לבסוף תיאר אטיאס את סדרי העבודה של מועצת מקרקעי ישראל, המוכתבים לטענתו על ידי המינהל ולא על ידי השר הממונה: "מי כותב את החלטות המועצה? המינהל. הם כותבים את ההחלטות, היועץ המשפטי שלהם. אין לך גוף שכותב בעצמו את החלטות המועצה. אתה סתם בובה".

בדיון השתתף שר השיכון הנוכחי, אורי אריאל (הבית היהודי), שאמר: "יושב השר אטיאס, מגיעה בקשה, ומקבלים פניות מהציבור. משפחת לוי מעכו שאין לך מושג מיהם. פנו כבר לפני חודשיים לפקידים ולא נענו, ועוד יומיים זורקים אותם מהדירה. מה אתה עושה? אתה נותן לאחד היועצים לבדוק והוא חוזר וגם אומר לך שהם צודקים. מה אתה עושה? נותן לתהליך להמשיך להתנהל?

אריאל אטיאס (מימין) וירון ביביצילום: טס שפלן

"גם אני לא רושם פרוטוקול כל פעם שאני משוחח עם מישהו. יכול להיות שזה לא בסדר, אני לא נגד זה - אפעל כדי שיהיה נוהל פנימי איך לנהל את זה כדי שיהיה יותר טוב. נביא את זה יותר מסודר ויותר טוב", הוסיף אריאל.

את הדיון נעל מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, שאמר: "אנחנו מדברים על ארגון שנושא על גבו 20 אלף תיקים לא מטופלים. במחוזות תל אביב ומרכז יש מופע של 1,000 פניות ביום. אין דברים כאלה. כדי להיפטר מחטוטרת של 20 אלף תיקים, מדובר בהפיכת כל רגב. צריך לזכור שהרפורמה יצאה רשמית לדרך רק ביולי".

בעניין נהלי העבודה מול שר השיכון, אמר ליברמן: "אין איש ציבור במדינת ישראל - חבר כנסת או שר - שאני לא מתייחס לעניינו. רוב הפניות הם ענייניות. לפעמים יש התעקשות על איזה אחד שקיבל קרקע לתעשייה ורוצה לעשות אולם חתונות. יש הבדל בין שר ממונה במשרד רגיל לבין שר שהוא יו"ר מועצת מנהלים. המעורבות של השרים הממונים, לפחות מבחינתי, היתה הכרחית. לא נתקלתי בשאלות שהיו לא לגיטימיות או בלחץ שנבע משיקולים פוליטיים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט