המועצה הארצית לתכנון ובנייה: יש לשנות את אופי התכנון של חריש

המועצה הנחתה את משרד השיכון לבחון היכן ניתן להגביה את מספר הקומות ולהוסיף מקומות חניה - זאת לאחר שהעיר שיועדה במקור לאוכלוסיה החרדית תאוכלס בעיקר בחילונים ודתיים לאומיים ■ ההוראות אינן חלות על הקרקעות שכבר שווקו

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה פרסמה היום (ג') ביקשה היום ממשרד השיכון להציע חלופות תכנוניות לתכנון הקיים כיום לעיר חריש, המוקמת באזור ואדי ערה, תוך שימת דגש על הגדלת מספר הקומות בבניינים, וכן הגדלת מספר מקומות החניה. זאת לנוכח השתנות התנאים מאז תוכננה העיר לראשונה, כאשר הייתה מיועדת עבור הציבור החרדי.

ההחלטה התקבלה בעקבות התנגדות שהגישו חמי בר אור ונעם הלל, תושבי חריש ומייסדי עמותת "חריש הירוקה" שהובילה עד לפני כשנה את ההתנגדות להפיכתה של העיר לחרדית, ובתמיכת ראש המועצה החדש שנבחר לעמוד בראש היישוב יצחק קשת.

"לנוכח האפשרות הסבירה כי אוכלוסיית העיר תהיה אוכלוסייה מגוונת, בניגוד להנחת העבודה שהייתה בשעת ההחלטות הקודמות", כתבה הוועדה, "מתבקש משרד השיכון להציע חלופות למקומות שבהם ניתן יהיה לבנות בניה גבוהה יותר מזו המתוכננת על פי התוכנית שבפנינו". עוד נכתב כי "לעניין זה, מתבקשת גם התייחסות משרד השיכון או הוועדה המיוחדת לפתרונות החניה שידרשו במצב של הוספת קומות לגובה, לרבות מיקומים אפשריים של חניות תת קרקעיות".

היישוב חריש

יש לציין כי הוראות המועצה אינן חלות על אופי התכנון בקרקעות שכבר שווקו בעיר במהלך השנה האחרונה עבור כ-4,600 דירות, אולם ייתכן כי ישנו את התכנון של מתחמים נוספים בני אלפי יחידות דיור המתוכננים לצאת לשיווק במסגרת מכרזי השנים הבאות.

לדברי חמי בר-אור, תושב חריש וממנהלי 'חריש הירוקה' – "חריש תוכננה במקור לאוכלוסייה חרדית, אך הצלחנו לפתוח את העיר לכלל הציבור. היום אנחנו רואים מצב קיים של אלפי זוגות צעירים ומשפחות חילוניות שיאכלסו את העיר הזאת, בנוסף לאוכלוסייה דתית לאומית משמעותית. אין כל הגיון שמוסדות התכנון ימשיכו להתנהל על פי תכנון שנעשה בעבר, עבור אוכלוסייה שברובה המכריע אינה הולכת להיות חלק ממרקם העיר החדשה.

"מצאנו את עצמנו במצב אבסורדי - שבזמן שמדינת ישראל נמצאת במשבר הדיון הגדול בתולדותיה, אנחנו, תושבי העיר, צריכים להסביר למשרד השיכון ולמוסדות המדינה שכדאי להוסיף דירות בכל מקום שאפשר".

סיור לרוכשי דירות בחריש צילום: נמרוד גליקמןצילום: נמרוד גליקמן

בר-אור הוסיף כי "אין סיבה שלא יגביהו את גובה הבניינים, באזורים שהדבר מתאפשר, מבניינים שתוכננו לחמש קומות בלבד, לבניינים שיגיעו גם לגובה של שבע ואף שמונה קומות. חשוב להדגיש - לא ביקשנו לבנות בחריש מגדלי ענק, דבר שעלול ליקר מאוד את עלויות הבניה ולא להתאים לאופי האזור. ביקשנו דבר פשוט: על בסיס התכנית הקיימת, בכל מקום שניתן - לבדוק את האפשרות למקסם את הבניה בכל תא שטח ולהעלות מעט את גובה הבניינים, תוך התאמת תקני החניה ובחינה תחבורתית הולמת.

ראש המועצה יצחק קשת, שתמך בהתנגדות, כתב לוועדת הערר כי "שינוי הנסיבות המשמעותי מחייב בחינה לגבי השינויים שניתן לעשות בתכנית לשם התאמתה לכך, ומבלי לעכבה באופן בלתי סביר. אני מבקש את וועדת הערר להנחות את הועדה המיוחדת ואת יזמי התכנית (משרד השיכון - נ"ב) לעצור את כדור השלג התכנוני המוצע ובכלל זה את הנחות העבודה ואת השינויים הנדרשים בתכנית וצורך התאמתה לאוכלוסיית היעד שתגיע ליישוב".

את העוררים יצג עורך הדין ישי שניידור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה