המדינה ביטלה את עסקת בריכות המלח בעתלית ובאילת

מנכ"לית משרד האוצר חתמה על ביטול העסקה שנחתמה בין רשות מקרקעי ישראל לחברת תעשיות המלח, שהיתה בעבר בשליטת משפחת דנקנר וכיום מהווה חלק מקבוצת אריסון

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

בוטל ההסכם הבעייתי שנחתם לפני 10 שנים בין מינהל מקרקעי ישראל למשפחת דנקנר, שהעניק לבעלי השליטה בבריכות המלח אפשרות ליזום עליהן בנייה למגורים, באופן, שיותיר בידיה חלק ניכר מהזכויות. חברת תעשיות מלח, המחזיקה בשטח, נמצאת כיום בשליטת קבוצת אריסון. בכך, פעלה מנכ"לית משרד האוצר בהתאם להחלטת מועצת מקרקעי ישראל, לשנות את חלוקת זכויות הבנייה בין המדינה ליזמים בקרקעות שמיועדות למפעלים עתירי שטח, בעת שינוי ייעודן מתעשייה למגורים.

בשנת 2003 חתמה רשות מקרקעי ישראל (אז המינהל) על הסכם שנוי במחלוקת בשל הקיפי זכויות הבנייה שהעניקה בו הרשות לחברת תעשיות המלח, אז חברה בשליטת משפחת דנקנר (היום בבעלות אריסון השקעות). במסגרת ההסכם, שקיבל את אישור מועצת המינהל בהחלטה 980 – קיבלה חברת המלח זכויות ל-30% מזכויות בנייה עתידיות לכשיאושר שינוי ייעוד הקרקע באילת ו-50% מהקרקע בעתלית (היקף הבנייה ומספר דירות המגורים אינו ידוע שכן לא אושרה תוכנית בנייה לקרקעות אלה, ר"ס).

ההחלטה החדשה של מועצת הרשות (החלטה מספר 1293) אינה שוללת בנייה עתידית על קרקעות מסוג זה, אך מגדילה את היקף הזכויות שתקבל המדינה בעת שינוי ייעוד הקרקעות האלה. ההחלטה היא מסמך מדיניות לגבי כל קרקעות למפעלים עתירי שטח, בינהן קרקעות של חברת תע"ש ומפעל רותם אמפרט של חברת כיל בנגב. מדובר בתעשיות שמאופיינת בשימוש גדול מאוד בקרקעות אך השטחים המבונים לצורכי תעשייה קטנים באופן יחסי.

בנוסף במקרה של שינוי ייעוד הקרקע מתעשייה למגורים המדינה רשאית להחזיר אליה את הקרקע, שחוכרת תעשיות המלח והיא רשאית לרכוש מהמדינה עד 120 דונם ללא מכרז לאחר שינוי הייעוד.

כבר לפני עשר שנים הגישו החברה להגנת הטבע, התנועה לאיכות השלטון והקשת הדמוקרטית עתירה נגד ההסכם בין רשות מקרקעי ישראל וחברות המלח. העתירה הוגשה בעקבות קידום תכנית לשינוי הייעוד של שטחים באילת ובעתלית מייעוד של בריכות מלח לייעוד של מגורים ותיירות. טענתם המרכזית היתה כי אזור בריכות המלח בעתלית מהווה אתר טבע מהחשובים והמרשימים ביותר בישראל ובשל אופיין המיוחד של הבריכות, מתקיימת בהן מערכת אקולוגית מורכבת ומגוונת, הכוללת ערכי טבע ייחודיים רבים.

וילות בעתליתצילום: מורן מעיין

ממשרד האוצר נמסר כי בחודש יולי 2013, קיבלה מועצת מקרקעי ישראל החלטה על קביעת מדיניות בדבר שינוי יעוד בקרקע המוחזקת בחוזה חכירה למטרת תעסוקה עתירת שטח, הרלבנטית ביו היתר לחברות המלח. החלטת המועצה הינה הגדרת מדיניות בתחום המקרקעין אשר קובעת כללים אחידים ביחס למחזיקים בקרקעות שייעודן לתעשייה. היות שמדובר בהחלטה עם משמעויות תקציביות, בהתאם להוראות חוק יסודות התקציב, שר האוצר היה אמור לאשרה. שר האוצר האציל סמכות זו למנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן. מנכ"לית האוצר אישרה את החלטת מועצת מקרקעי ישראל, בהתבסס על חוות דעת של השמאי הממשלתי, הקובעת כי שווי ההטבה למחזיקים בקרקע צומצמה בצורה משמעותית".

עו"ד חגית הלמר, שייצגה את את החברה להגנת הטבע אמרה כי: "באישור שנתן משרד האוצר, הוא הביא לסיומה סאגה ארוכה ומפותלת הנוגעת לעסקת בריכות המלח, שתחילתה עוד בשנות ה-90. החברה להגנת הטבע עתרה לבג"צ לפני עשור נגד העסקה, בגין משמעויותיה הציבוריות, הסביבתיות והתכנוניות הקשות. עסקת בריכות המלח נתנה לידי חברות המלח הטבות מפליגות, בשיעורים כלכליים זועקים בחוסר סבירותם, ונתנה להן דריסת רגל בשטחים ערכיים בעתלית, מבלי שבכלל הייתה להן זכות לקבל דריסת רגל שכזו. חתימת מנכ"לית האוצר מסירה מעל השולחן עסקה שכלל לא הייתה ראויה לדיון ואישור ורוויית פגמים מנהליים חמורים. יחד עם ביטול עסקת בריכות המלח, אישר משרד האוצר את החלטה מספר 1293, שעניינה שטחי תעסוקה עתירי שטח. מבחינה סביבתית, החלטה 1293 מאפשרת לרשות מקרקעי ישראל ניהול מושכל של מקרקעין, תוך הימנעות משינוי ייעוד של שטחים בעלי רגישות וחשיבות סביבתית, דוגמת בריכות המלח בעתלית. ביטול עסקת בריכות המלח מסירה את חרב הבינוי שהייתה מונפת בגינה על בריכות המלח בעתלית, שהן אתר קינון בעל חשיבות ארצית".

עו"ד נילי אבן חן, מנהלת המחלקה הכלכלית בתנועה לאיכות השלטון מסרה: "אנו מברכים את מנהל מקרקעי ישראל ומשרד האוצר שקיבלו החלטה הרואה לנגד עיניה את טובת הציבור ולא את האנטרסים של אליטת אנשי ההון. מדהים כי באותו שבוע בו דנקנר מאבד את שליטתו באידיבי ניתנת החלטה לבטל את עסקת קרקעות המלח אשר היתה המנוף המרכזי לדנקנר לרכישת אידיבי.

"משום מה אנו רואים שכשמדובר באנשי ההון של מדינת ישראל בוחרת הרגולציה לעצום עין או במקרה הטוב לנמנם בעת המשמרת. אין מנוס אלא מלערוך בדק בית בקרב כל הרגולטורים שאישרו את עסקת קרקעות המלח אשר רוויה בפגמים ציבוריים ומנהלתיים על מנת להפיק לקחים לעתיד".

מחברת אריסון השקעות לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"