על אף המחסור בדירות: הממשלה העניקה לאלפי משקי בית זכאות לדיור ציבורי

משרדי הקליטה, האוצר והשיכון הסכימו להאריך תקופת הזכאות לעולים לסיוע בדיור, כולל דיור ציבורי, עד ל-15 שנים מיום הגעתם לארץ; פעיל חברתי: "מצד אחד לעוד כמה אלפי איש יש תקווה לקבל סיוע, מצד שני מאגר הדירות נעלם"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרדי העלייה והקליטה, האוצר והבינוי והשיכון, החליטו לפני כמה ימים להאריך בחמש שנים את תקופת זכאותם של עולים לסיוע בדיור בחמש שנים. הסיוע, שכולל מימוש משכנתאות וזכאות לדיור ציבורי, יוארך ל-15 שנים, במקום עשר שנים כיום.

ממשרד העלייה והקליטה נמסר בנושא כי "מטרת ההחלטה לסייע לעולים אשר לא הצליחו להיקלט כראוי בישראל בכל הנוגע לדיור ושלא ניתן לומר עליהם כי הם ישראלים לכל דבר".

עוד ציינו שם כי למעשה משיבה ההחלטה את המצב לקדמותו, לאחר שבשנת 2008, תקופת הזכאות של עולים לסיוע ירדה מ-15 שנים ל-10 שנים. לאחר פרק זמן זה, של 15 שנים, נחשבים העולים כישראלים ותיקים לכל דבר.

מהמשרד הנמסר כי "יכולתם של העולים לרכוש דירה בישראל, פחותה משל הישראלים הוותיקים בשל משתנים שונים הנובעים מעצם היותם עולים, כגון: היעדר מקום עבודה הולם לכישוריהם, העדר יציבות לאורך שנים בעבודה, העדר משפחה תומכת ומבוססת בישראל ועוד. אשר על כן, המשכנתא לעולים נועדה לצמצם את הפער המובנה האמור.

באשר לסיוע בדיור ציבורי- כידוע זכאי הדיור הציבורי הינם האוכלוסיות המתקשות במיוחד מקרב העולים (לדוגמא: נכים, חולים במחלות קשות וקשישים). בשל המחסור החמור בדירות של הדיור הציבורי (לישראלים הוותיקים ובפרט לעולים), עוברות להן השנים ואין הצעות אותן ניתן להעמיד בפני העולה".

עם זאת, במשרד העלייה והקליטה לא ידעו להשיב לשאלות TheMarker לגבי מספר משקי הבית הצפויים להיות מושפעים מההחלטה, ואמרו כי נושא זה נבדק עדיין, לשאלתנו מה צפויה להיות העלות התקציבית של הצעד השיבו כי "באשר למימוש המשכנתאות, אין עלות תקציבית מאחר ומדובר בהלוואות".

לדברי אלכס טנצר מהפעילים החברתיים הבולטים בקרב אוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר, כל עוד לא תפעל הממשלה להגדלת מלאי דירות הדיור הציבורי, החלטת הממשלה היא העיקר סמלית. "מצד אחד, הממשלה מעניקה לעוד כמה אלפי אנשים את התקווה לקבל דיור סוציאלי, כשכבר היום מחכים בתור יותר מ-40 אלף משפחות, ומצד שני הדיור הסוציאלי הולך ונעלם", אמר. "הממשלה צריכה לא רק להאריך תקופת הזכאות אלא לתת פתרונות לזכאים ולזוגות הצעירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"