ניצחון לארגוני הסביבה: נדחה שוב עדכון תוכנית המתאר הארצית

בעקבות ביקורת על ראש מינהל תכנון ובנייה, בינת שוורץ, כי קיים חוסר תקינות בקידום הליך עדכון תוכנית המתאר - דחה מנכ"ל משרד הפנים בפועל את הדיון

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ניצחון לארגוני הסביבה והשלטון המקומי: בצל טענות גוברות מצדם לניסיון למחטף מצד מינהל התכנון, המקדם לטענתם במהירות וללא דיון מספק שינויים בתוכנית המתאר הארצית 35 (תמ"א 35), הורה אתמול מנכ"ל משרד הפנים בפועל על ביטול הדיון שתוכנן ליום שלישי לאישור העדכונים לתמ"א 35, וקבע מועד מחודש לדיון, לסוף ינואר. את ההחלטה נימק המנכ"ל, ד"ר שוקי אמרני - המכהן גם כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ושמונה לתפקיד רק בשבוע שעבר - בכך שדרוש לו זמן כדי ללמוד את הנושא המורכב של עדכון התמ"א.

מדובר בשורת שינויים לתוכנית שנכנסה לתוקף לפני כשמונה שנים, אותם מקדמת כיום ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ. ניסיון קודם של שוורץ לאשר את השינויים, שעיקרם הוא הגדלה משמעותית של מספר יחידות הדיור באזור המרכז, תוך הרחבת הבנייה העירונית אל שטחים פתוחים - נבלם בעקבות התנגדות ציבורית עזה. אז הוחלט להשיב את התוכנית לשינוי התמ"א לדיונים, בניסיון להגיע להסכמות מול נציגי השלטון המקומי, שטענו כי התוכנית בגרסתה הקודמת היא הרסנית.

לאחר שורה של דיונים, שהאחרון שבהם נערך באוגוסט, נראה היה שבמרבית הנושאים שבמחלוקת אכן הושגו הסכמות. ואולם כאשר קיבלו הגופים המעורבים בדיונים - בהם החברה להגנת הטבע, מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות - הודעה על הבאת העדכונים לאישור הוולנת"ע (הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים), ושבוע לאחר מכן לאישור המועצה הארצית גילו להפתעתם, כך הם טוענים, כי חלק גדול ממה שסוכם כלל לא מופיע בעדכונים (ראו טבלה). בנוסף, טוענים אלה כי התזמון שבו הוחלט על הבאת עדכון התמ"א למועצה - בתקופת חילופי מנכ"לים במשרד הפנים, ועדיין לא מונו לשלטון המקומי נציגים במועצה הארצית לאחר הבחירות המוניציפליות האחרונות - רחוק מלהיות מקרי.

כתבות נוספות באתר TheMarker

9 עובדות שלא ידעתם על סרטי "מהיר ועצבני"

עושים סדר בטלוויזיה: הריאליטי יוגבל ל-7 שעות שבועיות

בשבוע שעבר פנה ארגון הגג של ארגוני הסביבה במכתב חריף לשר הפנים, גדעון סער, שבו קבל על התנהלות מינהל התכנון שבאחריותו: "רק יומיים קודם (לדיון) הומצא לחברים לצורך התייחסות החומר הכתוב הכולל את ההצעה להוראות התוכנית. גם בחומר כתוב זה לא נכללו תשריטי התוכנית, בהם נערכו שורה של תיקונים שאוזכרו בהמלצות לשינויים שהועברו, וכן לא נכללו בו תשריטי המכלולים הנופיים. עקב אי־המצאתם לא ניתן היה להתייחס כלל לתשריטים הכלליים ולתשריטי מכלולים במהלך הדיון".

עוד האשימו מחברי המכתב - איתמר בן דוד מהחברה להגנת הטבע ואלי בן ארי מעמותת אדם טבע ודין - כי רבות מהסוגיות השנויות במחלוקת לא נדונו בדיון המקדים בוולנת"ע, בין היתר בשל סירובה של שוורץ לדון בהם: "לא נדונו באופן נקודתי שורה של הצעות להגדלת יישובים כפריים באזורים מרכזיים, דבר שעל פניו סותר את עקרונות התמ"א. ואולם הזמן לא הספיק לכך, ומנהלת מינהל התכנון לא הסכימה לקבוע דיון נוסף ואמרה שניתן יהיה לדון בכך במועצה הארצית".

גדעון סער

בפנייה אף האשימו הארגונים את שוורץ בניסיון לנצל את "שעת הכושר" של חילופי המנכ"לים במשרד הפנים לקידום התוכנית, זאת כאשר לדבריהם, "אין יו"ר למועצה, מה שאומר שמנהלת מינהל התכנון, אשר מקדמת כבר בפעם השנייה את הליכי התמ"א באופן שנטען להיות פגום, היא גם זו שתהיה יו"ר המועצה. מצב זה מונע את האיזון הפנימי שאיפשר את תיקון הפגם לפני כשנה, ואולי הוא גם הסיבה ללהיטות לקדם את הנושא במהירות כעת".

פנייה זו מצד הירוקים באה בהמשך למכתב ששלחו בשבוע שעבר מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג ומנכ"ל פורום ה–15 (ארגון שמייצג את 15 הערים העצמאיות כלכלית), איתן אטיה לאמרני ולשוורץ, שבו הודיעו השניים כי חלק מהעקרונות הקיימים בשינוי התמ"א, גם בגרסתה המחודשת, הם לא על דעתם וסותרים הסכמות שלטענתם כבר הושגו בין הצדדים.

ממשרד הפנים נמסר: "מנכ"ל משרד הפנים בפועל החליט לדחות את מועד הדיון בעדכון תמ"א 35 במטרה ללמוד את הנושא, היות שרק כעת מונה לתפקיד יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה".

בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד הפניםצילום: אמיל סלמן
בינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים צילום: אמיל סלמןצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה