שר השיכון: נפעל להגדרת מחיר מטרה כדי להוריד מחירי הדיור בטווח הקצר

אורי אריאל אמר בוועדת הכלכלה כי ב-2014 יושם דגש על בנייה של אלפי יחידות דיור באזור המרכז ובכוונת המשרד להקים עיר ערבית, ממזרח לנהריה ■ יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן: "יש כל כך הרבה תפקידים וכל כך מעט תוצאות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

משרד השיכון מתכוון לשים דגש ב–2014 על בנייה של אלפי יחידות דיור באזור המרכז, בין השאר במודיעין, בית שמש וראש העין, לאחר שהנחיה של ממשלות קודמות מלפני שמונה שנים עצרה את התכנון במרכז - כך אמר היום (ד') שר השיכון, אורי אריאל, בוועדת הכלכלה. אריאל ציין כי כדי לאפשר ירידה במחירי הדיור בטווח הקצר מתכוון המשרד לפעול להגדרת מחיר מטרה, כשהמדינה צריכה להיות שותפה לכך - בסבסוד או ביצירת תנאים להורדת מחירים.

בהתייחסו לסוגיית הדיור הציבורי, אמר אריאל: "עמדתנו היא שצריך לתת לאנשים לקבוע את גורלם, ולא להיות שבויים בידי הפקידות - לתת להם כסף ושהם יחליטו מה לעשות אתו. מי שמקבל סיוע של 1,000 שקל בסוף לא חי ברחוב". לדבריו, מדובר בסיוע בשכר דירה ולא בתחליף לשכר הדירה. עוד אמר השר כי בכוונת המשרד להקים עיר ערבית, ממזרח לנהריה, ולסיים את המחלוקות באשר לבנייה בקיבוצים תוך כשלושה חודשים.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), אמר: "יש הרבה דיבורים, אבל בלא תוצאות בשטח". ברוורמן הוסיף כי משרד הפנים מקדם וד"לים (ועדות דיור), משרד האוצר מקים ותמ"ל (ועדות תכנון), ומנכ"ל משרד ראש הממשלה עומד בראש ועדה להסרת חסמים – "יש כל כך הרבה תפקידים וכל כך מעט תוצאות".

באשר לדיור הציבורי, אמר ברוורמן: "התיקון המוצע לחוק יצמצם עוד יותר את מאגר הדירות המצומצם ממילא" - וביקש לדעת אילו פתרונות מתכוון המשרד להציע לזכאים. "המדינה השקיעה מיליארדים ביהודה ושומרון ולא בדיור הציבורי", הוסיף ברוורמן. "גם עכשיו, כשנמצא כסף באוצר, הוא לא הולך לדיור ציבורי, וגם אם יהיה כסף בעתיד - הוא לא יילך לדיור ציבורי. המדינה כורתת גט כריתות לדיור ציבורי, ולכן החליטה לסבסד שכר דירה". ברוורמן הביע חשש כי הפתרונות שתציע המדינה למי שנזקק לסיוע לא יספקו, ואמר כי למאבק הזה שותפים כולם - בלי הבדל בין הקואליציה לאופוזיציה.

שר השיכון אורי אריאלצילום: עופר וקנין

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, אמר כי עלות בניית הדירות לכל הזכאים תסתכם ב–40 מיליארד שקל, ולכן נבחנו אלטרנטיבות. הוא הוסיף כי הפעלת החוק אמנם תקטין את מספר הדירות מ–60 אלף ל–45 אלף, אבל בכסף שיתקבל ניתן יהיה לרכוש דירות חדשות, להגדיל סיוע בשכר דירה לזכאים ולשפץ דירות קיימות.

נציג אגף התקציבים באוצר, אריאל יוצר, ציין כי החוק, שהוקפא מאז 1998, נכנס לתוקף בתחילת השנה ומאפשר לכל זכאי לרכוש דירה. עם זאת, הוא הוסיף כי החוק נכנס ל"הקפאה מנהלית", ואפשר יהיה להפעילו רק לאחר התיקון.

ח"כ איציק שמולי (עבודה) אמר כי בחמש השנים האחרונות המחירים עפו לשמים, וראש הממשלה בנימין נתניהו מאשים ממשלות קודמות. "אני לא מטיל ספק במאמצים שנעשים, אבל המחירים ממשיכים לעלות והציבור מאבד תקווה".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) הוסיפה כי הודיעה לראש הממשלה שתחום הדיור הציבורי יהיה על ראשו. לדבריה, 3 מיליארד שקל מכספי הדיור הציבורי נגנבו - דירות דיור ציבורי בפריפריה עומדות ריקות, ובסוף הן יימכרו לספקולנטים שיעשו מזה עסק.

עידן פינק, פעילה בפורום לדיור ציבורי, אמרה כי רבים בכלל לא עומדים בקריטריונים לדיור ציבורי. לדבריה, גם הזכאים נתונים לרוב לסחיטה ואיומים מצד בעלי הדירות.

יו"ר מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, אמרה כי הממשלה מעדיפה אג'נדה כלכלית ניאו־ליברלית על פני אג'נדה של יהדות וערבות הדדית. לדבריה, בעולם 10% עד 15% מהדירות שנבנות מיועדות לדיור ציבורי, בעוד שבישראל הנתון הוא 0.25% בלבד. מורביה הדגישה כי ב–1,000 שקל שמקבלים כסיוע לא ניתן לשכור דירה.

במהלך הדיון קראו פעילות הדיור הציבורי קריאות ביניים. ח"כ סתיו שפיר (עבודה) התייחסה לכך ואמרה: "הן לא באו לעשות הפגנה. הן באו לדבר בתקווה שלא רק יקשיבו להן, אלא גם להשיג שינוי". סתיו אמרה כי יש הרבה תוכניות דיור שאין ביניהן דבר מהמשותף, והוסיפה: "ביהודה ושומרון אין חסמים ואין בעיות - כך שהממשלה בעצם אומרת לאנשים לעבור לגור בשטחים".

ח"כ דב חנין (חד"ש): "שורש הרע הוא שבמקום להבין שהדיור הציבורי הוא מנגנון חיוני במדינה מתוקנת, הממשלה בכלל לא מעוניינת בדיור ציבורי".

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר כי לא צריך להתנגד להצעת משרד השיכון, אלא לוודא שהדיור הציבורי יהיה כלי לסיוע לאוכלוסייה רחבה שנזקקת לסיוע. מלמד קרא לדאוג שהסיוע בשכר הדירה יהיה ריאלי, ולהבטיח לזכאים חיים שלמים בביטחון כדי למנוע עוני רב־דורי.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים