פורום התכנון: "נתוני הממשלה שגויים; אין מחסור במלאי הדירות"

חברי הפורום המאגד אדריכלים, מתכננים, אדריכלי נוף, מהנדסי ערים ושמאים, טוענים שחסמים ביורוקרטיים והיעדר השקעות מונעים שימוש במלאי הדירות המתוכננות: "כל ניסיון ליצירת מלאי נוסף בקרקע לא מתוכננת ייתקל באותו 'הר חסמים' שיילך ויתפח"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הקמת ועדת תכנון נוספת, עוקפת מסלולים קיימים ומתנגשת עם תוכניות ארציות ומקומיות, תגרום לפגיעה בתכנון הלאומי, תייצר קונפליקטים וניגודי אינטרסים בין גורמי תכנון שונים ולא תקדם בסופו של דבר את המטרה שלשמה הוקמה - האצת התכנון בישראל והגדלת מלאי הדירות המתוכננות. כך טוענים חברי פורום התכנון, התארגנות וולונטרית של נציגי ארגוני תכנון, חברה וכלכלה. הפורום הוקם כדי להביע עמדה מקצועית באשר למשבר הדיור ולדרכי הממשלה להתמודד עמו.

חברי הפורום הם עמותת האדריכלים המאוחדים בישראל, איגוד המתכננים, איגוד אדריכלי הנוף, איגוד מהנדסי ערים, לשכת השמאים ופורום המתכננים הצעירים, ובנייר עמדה שפירסמו הם קובעים כי בישראל יש מלאי תכנוני קיים בכמות מספקת, שרק בשל חסמים ביורוקרטיים, והיעדר השקעות בפתרון חסמים נקודתיים, אינו יכול לשמש כמלאי זמין העשוי לסייע בהתמודדות עם משבר הדיור.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפל אישרה: נרכוש את פריימסנס הישראלית תמורת 350 מיליון דולר

ליהנות משני העולמות // גם להוריד את הילד בגן 
וגם לקרוע את הכביש

בנייה ירוקה בכפר סבא

חברי הפורום מביאים כהמחשה לטענה שתי עבודות שנעשו בנושא זה, שלפיהן, באזור המרכז נמצא מלאי תכנוני על פי תוכניות בתוקף של כ-90 אלף דירות; כן נמצא מלאי תכנוני נוסף של כ-80 אלף דירות בהכנה; בעוד שנתונים אלה נכונים ל-2011, בשנה שעברה נוספו עוד כ-75 אלף דירות למאגר התכנוני, בעוד שבפועל נבנו כ-40 אלף בלבד, כך שלא סביר שמשהו השתנה לרעה בתקופה האחרונה.

בדיקת המלאי התכנוני על פי תכניות בתוקף ותכניות בהלכים מתקדמים בחמש ערים במרכז: ראש העין, נתניה, הוד השרון, ראשון לציון ורעננה העלתה, כי בערים אלה לבד, קיים מלאי תכנוני בהיקף של כ-81,500 דירות, ואילו במחוז תל אביב קיים מלאי תכנוני זמין של כ-60 אלף דירות.

לאור זאת, הפורום קובע כי פעולות תכנוניות להגדלת המלאי התכנוני באזורי הביקוש, יצירת מוסד תכנון מיוחד עוקף מערכת תכנונית קיימת, ושינויים משמעותיים בתוכנית המתאר הלאומית, לא יפתרו את משבר הדיור, וכי הממשלה מתוך כוונה להתמודד עם משבר הדיור, זונחת את יעדי פיתוח הפריפריה ומאיצה הפשרת קרקעות במרכז שהיו מיועדות להישאר כאזורי חיץ ירוקים, מתוך הנחה שגויה שיש מחסור גדול במלאי תכנוני באזורי הביקוש במרכז. "כל ניסיון ליצירת מלאי תכנוני נוסף בקרקע לא מתוכננת יתקל באותו 'הר חסמים' שיילך ויתפח כל עוד לא יטופל, ובו בזמן ייפגעו ערכים חשובים לאיכות החיים באזורי הביקוש, במיוחד בערים, ובשטחים הפתוחים שמסביבן, התהליך הכל כך חשוב לטווח הבינוני והארוך של השבחת הפריפריה יתעכב, והפערים החברתיים כלכליים יעמיקו", כתבו חברי הפורום בנייר העמדה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?