מה זה ירוק ומייקר לכם את מחיר הדירה?

היטלי השטחים הפתוחים נחקקו לראשונה בכמה רשויות מקומיות לפני שנתיים, ומאז "התגלו" על ידי עוד ועוד ערים שהחלו לגבותם ■ 
המס החדש, שנועד לממן הקמת פארקים ושטחים פתוחים, עשוי להעלות בעד 10,000 שקל את מחירה של דירת 4 חדרים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ב–1 בנובמבר הצטרפה גם חדרה לרשימת הרשויות המתארכת שגובות היטל שצ"פ (שטח ציבורי פתוח, נ"ב). מאחורי המושג הסתום הזה, מסתתר למעשה מיסוי חדש של דירות חדשות שתופס תאוצה בשלטון המקומי, ובסופו של דבר מביא לעלייה נוספת של אלפי שקלים במחיר הדירה. לפני כחודש החלה גם עיריית נתניה בגביית ההיטל, וכיום הערים הגובות אותו כוללות גם את חיפה, רחובות, אשדוד, באר יעקב ועוד רבות וטובות – או ליתר דיוק, רבות ובונות.

במה בעצם מדובר? ובכן, רוב השכונות החדשות מתאפיינות בתכנון הכולל כבר באופן מובנה שטחים פתוחים ירוקים חדשים - בין אם אלה גנים ציבוריים, שבילי הליכה, מגרשי ספורט וכו'. עד לשנים האחרונות נהגו הרשויות המקומיות לממן פיתוח שטחים אלה ממקורותיהן התקציביים, שכללו גם את תקציבי הפיתוח הכלליים של המתחם וכן היטלי השבחה שנגבו בשל הפשרת השטח החדש (אם כי במקרים בהם מדובר היה בקרקעות מינהל, הסכומים היו צנועים למדי).

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פישמן: "אני נהנה מבועת הנדל"ן; אני אחראי לבעיה - לא לפתרון"

מרואיינים משלמים עשרות אלפי שקלים כדי להשתתף ב"עושים שינוי" של ערוץ

פארק הכט, חיפה

ואולם לפני כשנתיים, נפתחה באישור משרד הפנים אפשרות מימון חדשה לשטחים אלה – היטל השצ"פ. כדי לגבות היטל זה, צריכה הרשות לחוקק חוק עזר עירוני מתאים, ולהעבירו לאישור משרד הפנים. עם אישור התקנה, נגבה ההיטל מהיזם. התעריפים שונים בין רשות לרשות, ומחושבים לפי מפתח שלוקח בחשבון הן את גודל החלקה שעליה מוקם הבניין, והן את סך המ"ר הבנוי (נטו) למגורים שבונה היזם.

טווח התעריפים שנקבעו בחוקי העזר של הרשויות השונות רחב (ראו טבלה) ונע בין 15 שקל (חוף הכרמל) ל–60 שקל (באר יעקב) למ"ר קרקע, ובין 22 שקל (גבעת שמואל) ל–60 שקל (חדרה) למ"ר בנוי. "מדובר בהיטל שנגבה בשלב הוצאת היתר הבנייה, ועשוי להיגבות גם מתושבים ותיקים שבסמוך למקום מגוריהם מקימה העירייה שצ"פ", מסביר עו"ד ירון נדם ממשרד עוה"ד בן אליעזר ושות' העוסק במיסוי עירוני.

ערוץ הכנסה נוסף לרשויות

לדברי עו"ד נדם, לרוב מגיע המס לאלפי שקלים לדירה, ואף שמדובר בסכום שגובה הרשות מהיזם, הוא מצדו מגלגל את הסכום אל הרוכשים. "לפי התעריפים שנקבעו רק באחרונה בחדרה למשל, דירת 4 חדרים חדשה בשטח של 100 מ"ר צפויה להיות ממוסה בכ–9,000 שקל. כשמדובר במתחמי מגורים בני מאות יחידות, מצטברים הסכומים להכנסה נוספת של מיליוני שקלים לרשות", הוא מסביר.

היטל השצ"פ מצטרף להיטל מוכר יותר ברשויות המקומיות, הלא הוא היטל הסלילה, הנגבה במקרים של סלילת כבישים או בניית מדרכות חדשות. על פניו, נראה כי מדובר במהלך לגיטימי, שכן אם העירייה רשאית לדרוש את השתתפות הציבור בפיתוח כבישים ומדרכות, מדוע שלא תעשה זאת גם בפיתוח שטחים ירוקים? אלא שלדברי עו"ד נדם, מעלה היטל זה כמה בעיות, מעבר לבעייתיות הברורה של ייקור הדירות. הוא מוסיף כי "בעיה נוספת שעולה מההיטל היא שלכאורה החוק מאפשר לעירייה פיתוח אזור ציבורי רחב המשרת את כלל העיר, ומי שיישאו בעלות הפיתוח הם רק התושבים הגרים בסמיכות לאותו שצ"פ".

עוד לדבריו, מלבד להתייקרות ברורה של הדירות, מביא ריבוי ההיטלים גם לקושי גובר והולך להבין באילו כספים נעשה שימוש עבור אילו מטרות: "אנחנו יודעים שלשם הקמת מדרכות נגבה היטל סלילה; ומה עם השביל המוביל מהמדרכה לפארק, או הספסל שמוצב על המדרכה ופונה לפארק - לפי איזה היטל הוא מומן? הגבולות מיטשטשים ואין לזה סוף".

אז כל רשות מקומית יכולה פשוט להמציא לעצמה היטלים ואגרות?

"לא ממש. מבחינת הפרוצדורה של ההיטל, הוא מאושר בחוק עזר ואז נשלח לאישור משרד הפנים. אני מניח שתחילת מתן ההיתר נולדה מצורך של כמה רשויות בנושא, ומשרד הפנים נתן להן אישור. מאז, מדובר בעצם בכלי הכנסה נוספת שפתוח בפניהן, והן בוחרות אם להשתמש בו. שנתיים אחרי שהערוץ נפתח, אנו רואים כבר מספר מכובד של רשויות שחוקקו חוקי עזר מתאימים. גם קצב הצטרפות מרשים, כשרק בחודש האחרון החלו שתי ערים בעלות היקפי בנייה גבוהים – נתניה וחדרה - לגבות גם הן את ההיטל".

לדברי עו"ד ארז גבע ממשרד עוה"ד כץ גבע איצקוביץ, "רשויות מקומיות ותאגידי מים מממנים את תשתיות הפיתוח, כלומר סלילת כבישים, תיעול, מים וביוב באמצעות אגרות שונות על בעל הנכס. כעת מיתוסף גם היטל זה לרשימה".

שכונת רמת הדר, גבעת שמואל

נראה שעד לפני שנתיים הרשויות ידעו להקים פארקים גם בלי ההיטל. מה בעצם השתנה?

"נכון, עד לאישור ההיטל מומנו השצ"פים מכוח היטלי ההשבחה או מהארנונה הכללית. נראה כי מגמת הגדלת כמות ההיטלים נובעת בין היתר מכך שבשנים האחרונות נאלצו הרשויות לוותר על ההכנסות מהיטלי המים והביוב לטובת תאגידי המים שהוקמו. הן חיפשו מקור תקציבי נוסף ולכן פנו למשרד הפנים לאישור ההיטל החדש".

לדברי גבע, מאפשר ההיטל לגבות מיליוני שקלים נוספים של מס באופן שעשוי להיות לא מבוקר דיו. "רשויות רבות החלו בהטלת היטל השצ"פ, כשביצוע עבודות שצ"פ בהיקפים נמוכים משמשות אמתלה להוצאת חיובים בגין נכסים בעשרות מליוני שקלים, וללא זיקה ישירה בין עלות ביצוע העבודות בשטח הציבורי הפתוח לבין ההיטלים המוטלים על הנישומים הגובלים בשטח זה", התריע.

בעיריית נתניה הסבירו השבוע כי "העירייה מפתחת שצ"פים בסטנדרט גבוה וללא מקור תקציבי. לפיכך, בשנים האחרונות, באישור משרד הפנים, חוקקו רשויות מקומיות רבות חוקי עזר לגביית היטלי שצ"פים, כשהתחשיב מתבסס על עלות עבודות הפיתוח. העירייה גובה היטל בתעריף שהוא מהנמוכים בישראל, בעוד שהתשלום ברובו יוטל על יזמים וקבלנים ולא 
על התושבים".

עו"ד ירון נדםצילום: ללא קרדיט

עוד לדברי דוברת עיריית נתניה שני ישראלי־פיקהולץ, במקרים שבהם "פיתוח אזור ציבורי נרחב (כמו שלולית החורף, נ"ב) המשרת את כל תושבי העיר אינו כלול בחוק העזר, שכן החוק מתייחס רק לשצ"פים שכונתיים חדשים המשרתים באופן ישיר את תושבי השכונה. לכן לא ייווצר מצב שבו תושבים המתגוררים בסמוך לשטח ציבורי גדול יישאו בהוצאותיו".

מעיריית חדרה נמסר: "חדרה הצטרפה לחוק השצ"פים אחרי בחינה מדוקדקת. העיר נמצאת בתנופת פיתוח ויש שצ"פים גדולים שיש צורך לפתחם - בעיקר בשכונות החדשות הנבנות. כדי להעלות את איכות הפיתוח ואת רמת השירות לתושב, יש צורך בפיתוח שצ"פ, כשכיום הדרישה היא לרמה גבוהה של פיתוח ומתקנים. הרשות לא יכולה לפתח ממקורותיה שצ"פים ברמה המתוארת, ובמקביל לעמוד בהוצאות פיתוח גדולות מבעבר, בדגש על מבני חינוך ושירותים אחרים. כל זאת בנוסף לנטל הכבד המוטל על הרשויות המקומיות, הנאלצות לממן יותר ויותר שירותים שהמדינה אינה מממנת. פארק רחב ידיים בלב שכונה, עם מתקנים איכותיים ופיתוח ברמה גבוהה, משביח את השירות לציבור, ובד בבד מעלה גם את ערך הנכסים".

ממשרד הפנים נמסר: "בעקבות היעדר מקורות מימון ממשלתיים לפיתוח שטחים ציבוריים ברשויות המקומיות, הוקמה ועדה בינמשרדית לבחינת הנושא. בעקבות עבודתה הוחלט לאשר לרשויות מקומית חוקי עזר שעניינם הטלת היטל פיתוח בגין פיתוח שטחי ציבור בעלי זיקה למבנים סמוכים. נדגיש כי היטלים אלה אינם חדשים ומ–2008 אושרו חוקי עזר בנושא היטלי שצ"פ".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"