אקירוב זכה בחניון קרתא תמורת 110 מיליון שקל

חברת אלרוב גברה על שמונה מתמודדות וזכתה, כצפוי, במכרז לרכישת החניון - אף שהיא מחזיקה גם בשני החניונים הסמוכים לו ■ רשות ההגבלים העסקיים הודיעה כי העסקה תותנה באישורה מחשש ליצירת מונופול אזורי ■ עיריית ירושלים תתנה את הפעלת החניון בפתיחתו בשבת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת אלרוב, של איש העסקים אלפרד אקירוב, זכתה במכרז לרכישת הזכויות בחניון קרתא הסמוך לעיר העתיקה בירושלים בתמורה ל-110 מיליון שקל. זאת, לאחר שגברה בהליך התמחרות על שמונה מתמודדות נוספות - בהן קרן ריט 1, שנותרה אחרונה בהתמחרות ושהציעה תמורת החניון 107 מיליון שקל.

זכייתה של אלרוב היתה צפויה, מכיוון שהיא מחזיקה כיום בשני החניונים השכנים והמתחרים לקרתא: ממילא ומצודת דוד - ולכן הוערך כי תנקוט בגישה אגרסיבית כדי להשתלט על החניון הגדול היחיד שמתחרה בה. ואמנם, סכום הרכישה גבוה משמעותית מהערכת השמאי שהוזמנה על ידי עורכי המכרז, ואמדה את שווי החניון ב-70 מיליון שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ניתוח פיננסי // שיטות מיסוי נועזות ועניינים של חיים ומוות

איך גובים 2 מיליארד שקל ביומיים? רשות המסים במאמץ אחרון להשגת הרווחים הכלואים

אם תאושר הזכייה, תחזיק אלרוב ב-2,000 מקומות חנייה בתשלום - שהם רובם המוחלט של מקומות החניה העומדים כיום לרשות הנהגים המבקשים לבקר בעיר העתיקה. בשבוע שעבר פנתה רשות ההגבלים העסקיים אל עורכי המכרז והתריעה כי מימוש העסקה יותנה באישור הרשות. זאת, בעקבות הפרסום ב–TheMarker אודות החששות בירושלים מיצירת מונופול בחניוני העיר העתיקה, שיביא להאמרת תעריפי החניה באזור המתוייר בישראל.

עורכי המכרז, עו"ד יצחק מלכו - המשמש כמפרק חברת קרתא, ושותפו עו"ד מיכאל ראבילו ממשרד שמרון, מלכו, פרסקי ושות' - הודיעו בפתח ההתמחרות כי לא ברור להם שאכן מדובר בעסקה הדורשת את אישור הממונה על ההגבלים, אך הוסיפו כי אם יתברר שאמנם כן, תותנה בכך השלמת העסקה.

התערבות נוספת בהליך המכרזי נעשתה בימים האחרונים על ידי עיריית ירושלים ומשטרת ישראל. לנוכח החשש כי מכירת הזכויות בחניון לידי אלרוב תביא לסגירת החניון בשבת, הבהירה העירייה למתמודדים בהתמחרות כי כחלק מהתנאים שתציב לקבלת רישיון עסק - היא תכלול את החובה לפתוח את החניון בשבת. כמו כן הבהירה המשטרה את הצורך בפעילות החניון בשבת מסיבות ביטחוניות.

"אפליה לטובה של לקוחות ממילא"

חניון קרתא, הסמוך לשער יפו, בנוי על שטח של כ-22 דונם בשלושה מפלסים, ומאכלס 800 מקומות חניה למכוניות ו-35 מקומות חניה לאוטובוסים. הכנסותיו ב-2012 הסתכמו ב-12 מיליון שקל. החניון הועמד למכירה בדצמבר 2012 כחלק מפירוק חברת קרתא.

קרתא נוסדה ב-1972 כחברה ממשלתית־עירונית, התקשרה עם אלרוב להקמת פרויקט ממילא בעיר, נתבעה על ידה בגין חוב של 100 מיליון שקל ונכנסה להליך פירוק עוד ב-2007. בחזקתה שני נכסים עיקריים: החניון ו-30% ממניות המרכז המסחרי ממילא שמעליו, שבו היא מחזיקה יחד עם אלרוב.

בשנים האחרונות הערימה אלרוב קשיים על מכירת החניון, בשל האינטרס העסקי המובן שלה, לשמור על "חניון הבית". מכיוון שהיא מחזיקה ב-70% ממניות המרכז המסחרי ממילא, היא טענה כי יש בידה זכות סירוב ראשונה גם לרכישת החניון התחתון - אך לבסוף נסוגה מטענתה זו.

לאלרוב אינטרס גדול ברכישת חניון קרתא גם בגלל בעלותה על החניונים המשיקים לו - ממילא ומצודת דוד, המאכלסים יחדיו 1,200 מקומות חניה ומתאפיינים בתפוסה גבוהה, בייחוד בחודשי הקיץ ובתקופות חגים. זאת, כאשר עיריית ירושלים אוסרת על כניסת כלי רכב פרטיים לאזור האתרים הקדושים, וכשמקומות חניה מעטים בלבד באזור מסומנים בכחול־לבן.

משנודע על כוונת אלרוב להתמודד על רכישת החניון, פנתה באחרונה אחת החברות המתעניינות במכרז בבהילות אל הממונה על ההגבלים העסקיים וטענה כי אלרוב היא למעשה מונופול כבר כיום, וכי הכוח המונופוליסטי לכאורה שייצבר בידיה "עלול לשמש אותה לרעה, במובן זה שהיא תוכל להעלות את מחירי החניה באזור מבלי שיהא לה כל איום תחרותי". עוד נטען כי אלרוב עשויה לנצל את הבעלות הצולבת שלה במרכז המסחרי הסמוך ו"להפלות לטובה את לקוחות קניון ממילא לעומת לקוחות אחרים, בין היתר על ידי מתן הטבות לרוכשים בחנויות בקניון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"