"עיר התעש" ברגע האחרון: עוד עשרות אלפי דירות להרצליה ולרמת השרון

חוקר שמינה משרד הפנים לתוכנית קיבל התנגדויות של גופים ירוקים, קבע כי צפיפות התוכנית נמוכה ובזבזנית בקרקע - והמליץ על ביטול הרף המקסימלי של 24 אלף דירות ■ המשמעות: בנייה של 45-40 אלף דירות בשטחי המפעל שיתפנה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מספר הדירות שצפוי להיבנות במתחם מפעלי תעש שבאזור השרון צפוי לגדול משמעותית - כך קבעה ועדת המשנה להתנגדויות לתוכנית, שמינה משרד הפנים ושאישרה לאחרונה את תוכנית המתאר במקום.

הוועדה קיבלה את המלצתו של החוקר המיוחד שמונה לבחינת ההתנגדויות לתוכנית, וקבעה כי יש להגדיל את צפיפות הבנייה. על פי המלצת החוקר, מתכנן הערים עו"ד זאב עמית, המספר המקסימלי של הדירות שנקבע בתוכנית המקורית - 24 אלף - הוא נמוך מדי, בהתחשב בשטחה העצום - כ-7,500 דונם.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חסן: "מצידי שהנמל יפסיד"

יאיר לפיד, אביר הנשים - משני העשירונים העליונים

מתחם תעש ברמת השרוןצילום: מינהל מקרקעי ישראל

את ההמלצה על הגדלת צפיפות הבנייה בשטח נתן עמית על רקע התנגדות שהגישו אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע, שלפיה צפיפות הבינוי שנקבעה נמוכה מדי ובזבזנית בקרקע. עמית מצא בבדיקתו כי הצפיפות הממוצעת ברוטו ‏(כולל שטחים פתוחים, המהווים כשני שלישים מהשטח‏) בשטח התוכנית היא נמוכה למדי, 3 דירות לדונם, באופן שסותר את מגמת התכנון העכשווית.

עמית כתב כי "לאור המחסור ביחידות דיור באזורי ביקוש והעדפת פיתוח במרקמים עירוניים על פני גלישה לשטחים פתוחים, דומה כי יש מקום לאפשר בעתיד הגדלה של מספר יחידות הדיור ללא צמצום היקף השטחים הפתוחים". ועדת ההתנגדויות, בראשות מנהלת מחוז תל אביב, גילה אורון, קיבלה את ההמלצה, וקבעה כי במסגרת התוכניות המפורטות תתאפשר הגדלה של מספר יחידות הדיור - בכפוף לפתרונות תחבורה מספקים.

הוועדה קיבלה המלצה נוספת שצפויה להוביל להגדלת מספר הדירות בתוכנית, והיא ההמלצה לבטל אזור תעסוקה ומסחר, שתוכנן במקור בדרום המתחם, והמרת זכויות הבנייה שהוקצו לו - כ-130 אלף מ"ר - למגורים. מקורות המקורבים לנושא אומרים כי לאחר שהוסר רף התכנון שקבע כי במקום לא ייבנו יותר מ-24 אלף דירות, יאפשרו הסטנדרטים התכנוניים העכשוויים להגיע לבנייה של 45-40 אלף דירות במתחם בפועל.

המלצה נוספת שקיבלה הוועדה צפויה לייקר את התוכנית, והיא המלצה לחייב את המתכננים לתקן את התכנון התחבורתי, כך ששטחי המגורים יחוברו ישירות לשלושת הכבישים המטרופוליניים הסמוכים - כביש 5 בדרום, כביש 4 במזרח וכביש 531 בצפון. זאת, בניגוד לתוכנית המקורית, שגרסה כי האזורים החדשים יתבססו בעיקר על צירי התחבורה העירוניים של הרצליה ורמת השרון. עלות בניית החיבורים הנדרשים צפויה להגיע למיליארדי שקלים. בנוסף, המליץ עמית על היקף פעילות מינימלי מסוים של תחבורה ציבורית באזורים הבנויים כתנאי מקדים להיתר.

לבסוף, שלל עמית את עמדתם של הארגונים הירוקים השונים, שדרשו כי במקום ייערך סקר קרקע מקיף כתנאי מקדים לכל בנייה עתידית. זאת, לאחר שקיבל לדבריו את עמדת המשרד להגנת הסביבה, "שלפיה אין לאפשר מצב שבו הזיהום משפיע על התכנון". עמית הוסיף כי להתאמת התכנון לרמת הזיהום בקרקע עשויות להיות כמה השלכות שליליות, "האחת היא תכנון שאינו מיטבי, שנמצא תחת אילוצים לא רלוונטיים של זיהום; והשניה היא פשרות עתידיות באשר להיקף ופרישת הטיהור, בהלימה עם ייעודי קרקע שאינם מחייבים טיהור כלל או מחייבים טיהור חלקי".

כעת, עם אישור תוכנית המתאר, צפויה רשות מקרקעי ישראל להתחיל לקדם את תוכניות הבנייה המפורטות לקרקע, שמתוכן ניתן יהיה להעניק ליזמים היתרי בנייה.

החברה להגנת הטבע, שהייתה בין מגישי ההתנגדויות לתוכנית, הודיעה הבוקר כי היא אינה שבעת רצון מהמלצות החוקר. במסגרת התנגדותה ביקשה החברה לתכנן מחדש את מתחמי המגורים, כך שלצד הבניינים יישאר גם פארק טבעי גדול לתושבים העתידיים של המתחם, ובו יישמרו ריכוזי הצמחים הנדירים שהתגלו בשטח, אולם עיקרי בקשה זו לטענת אנשי החברה, נדחו. מהחברה להגנת הטבע נמסר: "הוועדה יכולה הייתה לקבל החלטה שתהיה גם לטובת איכות ורווחת החיים של התושבים וגם למען ערכי הטבע הייחודיים שבמתחם, אבל לצערנו היא לא עשתה זאת. אם תצא לפעול בסופו של דבר התכנית כפי שהיא כעת, אנחנו בספק גדול אם היא תאפשר את קיומם של ערכי הטבע שבמקום, ומי שיפסיד הוא גם הטבע וגם התושבים שעתידים לגור שם".

עוה"ד צבי שוב ודקלה מוסרי טל, המייצגים מאות תושבים מתושבי הרצליה ורמת השרון המצויים בסמוך לתוכנית תע"ש והמתנגדים לה במתכונתה, אמרו בתגובה להחלטה כי "אין חולק שבשלב הבא יהיה צורך לבחון את סוגיית זיהום הקרקע ואת התחבורה, לרבות התחבורה הציבורית, ואת ההשפעה על הסביבה לרבות הצמחייה והחי במקום. אם ימצא לדוגמא שאזור שהוגדר לצפיפות מגורים רבה הוא מזוהם בצורה קיצונית, כבר יהיה מאוחר מדי עם התקדמות התכנון להפוך אותו לאזור שמיועד לפארק ובו תפחת הבנייה, שכן בינתיים תוכנית זו כבר קבעה היכן ימוקמו השטחים הירוקים".

עוד טוען עו"ד שוב כי הוא מעריך שלהחלטת הוועדה יוגשו עכשיו ערעורים למועצה הארצית או עתירות לבתי המשפט שיעכבו שוב את הליכי התכנון וכן כי לאחר שתוגש תוכנית על כל מתחם, שוב יחל הליך של התנגדויות וחוזר חלילה. "הוועדה רצתה לקצר הליכים ולזרז את הבנייה, ייתכן שבלחץ הגובר לקדם ולשחרר דירות לשוק, אבל לדעתי בהחלטתה רק תגרום לעיכוב נוסף בהליכים. מדובר בתוכנית שמנסים לאשרה כבר למעלה מעשור ועכשיו המועד שבו נראה דירות בנויות בשטח רק הולך ומתרחק".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר